ступінь алкоголізму

Стадії алкоголізму і їх ознаки, короткий опис захворювання.

Алкоголізм здавна вважається проблемою Росії. Вживання міцних напоїв перетворилося у пияцтво, люди залежать від спиртного, і деякі за зайву пляшку готові віддати все, що у них є — сім’ю, роботу, становище в суспільстві, а головне — здоров’я і навіть життя. Пристрасть до етанолвмісних напоїв поширюється з небувалою швидкістю.

Практично щодня кожна людина стикається з людьми, на прикладі яких можна вивчити стадії алкоголізму. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, представленим на 2012 рік, споживання спиртних напоїв в країні досягло більше 16л на душу населення. У той час Росія в таблиці з переліком всіх країн світу займала п’яте місце, нас обігнали Молдова, Угорщина, Уганда І Чехія.

На сьогоднішній день на 100 000 чоловік припадає майже дві тисячі алкоголіків. Лякає статистика вживання алкоголю у підлітків. В останні роки ситуація дещо покращилася.

Фахівці вважають, що це сталося завдяки підвищенню добробуту населення, появи умов для відповідного фізичного розвитку. Проте, проблема надмірного споживання етанолвмісних напоїв як і раніше залишається актуальною. Згідно з медичними довідниками, які докладно описують стадії алкоголізму, це хронічне захворювання є найбільш поширеною формою токсикоманії, яка проявляється у вигляді фізичної і психічної залежності від регулярного вживання спиртних напоїв.

Патологія супроводжується характерними змінами емоційного стану, порушеннями роботи внутрішніх органів і психіки. Хвороба розвивається не відразу. Деякі роками вживають спиртні напої, думаючи, що в будь-який момент можуть від них відмовитися, але насправді навіть пристрасть до алкоголю «тільки по вихідних» і «тільки по п’ять крапель» наркологи вважають патологічної прихильністю.

Проблема актуальна як для жінок, так і для чоловіків. Фахівці помітили, що діти в сім’ї, де батьки страждають від хронічного пияцтва, частіше стають жертвою згубної пристрасті. Психологи пов’язують цей факт з формуванням неправильного способу поведінки з раннього віку. Швидка прихильність до алкогольних напоїв розвивається через вплив етанолу на нервову систему. Після всмоктування спирту в кров швидко настає стан емоційного збудження, ейфорії. Відступають проблеми, людина відчуває себе впевнено і розкуто.

У подібному стані хочеться перебувати все частіше, і хворі не помічають, що для досягнення розслаблення їм потрібні все більший обсяг алкогольних напоїв. Спиртне з часом викликає деструктивні процеси у нервових клітинах, в результаті чого зміни психічного стану стають незворотними. Переважно етанол виводиться через печінку, тому незалежно від стадії алкоголізму цей орган страждає в першу чергу. Потім патологія зачіпає шлунково-кишковий тракт, серцево-судинну систему, головний мозок.

Із-за дефіциту вітамінів і мінералів погіршується стан шкіри, волосся, нігтів. Подібні зміни супроводжуються прогресуючою соціальною деградацією. Всього виділяють три стадії алкоголізму, хоча деякі наркологи в залежності від загальних симптомів, зміни фізіологічного і психічного стану хворого описують і четверту ступінь захворювання. На початковій стадії симптоми патології носять оборотний характер. Людину тягне до спиртного, споживання міцних напоїв виходять за рамки звичайного відпочинку в кінці тижня.

Ознаки звикання до алкоголю виражені не сильно, і як вважають фахівці, можна обійтися без медикаментозного лікування. Найяскравішим симптомом другої стадії є бажання похмелитися. Причому після повторного прийому спиртного поліпшується самопочуття і настрій, і часто «свято» триває. Як правило, навіть при бажанні зав’язати з постійним споживанням алкоголю, людина не може це зробити без сторонньої допомоги. На третій стадії порушення фізіології внутрішніх органів приймають незворотний характер.

Знайомих з колишнього життя замінюють нові «друзі» з такою ж пристрастю до спиртного. На даному етапі навіть при відмові від пияцтва повноцінне функціонування органів неможливо. Четверта стадія характеризується фатальним ураженням печінки і серцево-судинної системи.

Людина неадекватна, часто страждає від провалів в пам’яті, нехтує гігієною. Як правило, захворювання на даному етапі закінчується летальним результатом. При появі перших ознак алкоголізму дуже важлива участь і підтримка сім’ї. Крім того, зараз лікарі пропонують безліч різних способів, які можуть впоратися з недугою на другий або навіть третій стадії алкоголізму. Досить звернутися в профільну клініку, а підібрати спосіб лікування допоможе доктор і пояснить принцип терапії за допомогою відео і фото.

Алкогольна залежність: як визначити стадію захворювання, симптоми і наслідки алкоголізму.

Для самостійного визначення стадії пристрасті до спиртних напоїв не обов’язково відвідувати лікаря.

Не існує і лабораторних аналізів, здатних відповісти на це питання.

Більш того, дослідження доктор призначає, щоб оцінити стан внутрішніх органів після тривалого впливу спиртних напоїв.

В умовах клініки, яка обіцяє прибрати залежність від алкоголю, оцінити стан пацієнта може кваліфікований психолог.

Але зробити висновок про те, як далеко зайшло захворювання, можна звернувши увагу на характерні для кожної стадії симптоми патології. Крім загальноприйнятої класифікації алкоголізму, існує ще одна система, запропонована Е. Е. Бехтелем, відомим російським психіатром, автором більше 80 робіт, присвячених тематиці пияцтва і наркоманії. Але багато фахівців вважають таку класифікацію недостатньо інформативною і не відображає загальні зміни, що відбуваються в організмі людини.

Так, відповідно до систематики з Бехтелі виділяють наступні категорії хворих:

Абстиненти, які споживають спиртне не частіше 2-3 разів на рік (тобто тільки у свята), причому загальний обсяг випитого не перевищує 200 мл. випадково п’ють. До цієї категорії Е. Е. Бехтель відносить людей, що випивають потроху, але кілька разів на місяць у великій компанії. Кількість споживаного алкоголю не перевищує 200 г за один вечір. Помірно п’ють. На даному етапі у хворих вже виникає тяга до алкогольних напоїв. Як правило, це приурочують до кінця робочого тижня і випивають по 300-400 мл спиртного. Систематичні вживають. Людина постійно шукає привід щось «відзначити», вживає алкоголь до 4 разів в тиждень по 200-300 мл Звично п’ють. Синдром залежності від алкоголю поступово набуває неконтрольований характер, хворий може пити рідко (не частіше 2 разів на тиждень), але обсяги споживаного спиртного зростають до 500-600 мл за вечір.

Більшість лікарів віддають перевагу «класичному» поділу алкоголізму на кілька стадій. Як і інші патології, дане захворювання починається з так званого продромального періоду, коли людина цілком здатний усвідомити посилюється пристрасть і самостійно розірвати порочне коло алкогольної залежності.

У цей період можна спокійно відмовитися від запропонованої чарки або відставити її в сторону, лише злегка пригубивши. Людина повністю контролює свій стан і зупиняється, коли розуміє, що втрачає над собою контроль. Відмінною рисою продромального періоду є блювота при надмірному споживанні спиртного і тривале огиду після стану сп’яніння.

Перша стадія.

Ознакою першого етапу, з якого починається алкогольна залежність, служить емоційно збуджений стан в передчутті застілля. Причому позитивні думки викликає не зустріч з друзями і радість спілкування, а вживання спиртних напоїв.

Колишньої кількості алкоголю вже недостатньо для досягнення стану сп’яніння. Деякі починають пишатися такою особливістю організму, але подібні симптоми — «дзвіночок», що пора вживати заходів, щоб зупинити прогресування алкоголізму (наркологи також іменують це захворювання этилизмом).

Спогади про вечір, проведений за чаркою, викликають емоційний підйом, людина прагне повернутися у такий же стан. Вимушене утримання від спиртного супроводжується нападами дратівливості, а пізніше — агресії. Людина починає підшукувати будь-який привід для застілля.

Причому незалежно від обсягу випитого, блювотний рефлекс, характерний для продромальної стадії, відсутній. Патологічних порушень роботи внутрішніх органів на даному етапі доктора не зазначають, але іноді в стані сильного сп’яніння можуть виникати провали в пам’яті, коли людина не в змозі контролювати свою поведінку.

Тривалість початковій стадії залежить від сили волі людини і від готовності близьких надати допомогу і підтримку. На цьому етапі можливо повністю і без ускладнень забути, що таке алкогольна залежність. В іншому випадку через 5 років (у жінок деградація займає не більше 2 років) стан хворого погіршується.

По змісту

Друга стадія.

Відмітним симптомом другої стадії є абстинентний синдром. Так називають патологічний потяг до алкоголю, яке вимагає постійного підвищення кількості спиртного. При його відсутності людина не може впоратися з нападами неконтрольованої агресії і злості аж до розвитку білої гарячки.

Його мучить тремор пальців рук, сильна пітливість, блідість, нудота, тахікардія. Порушується розумова діяльність, вся увага сконцентрована лише на спиртному. З часом подібний стан і постійне бажання похмелитися призводить до регулярних запоям, що тривають кілька днів.

В цей період хворий повністю втрачає зв’язок з реальністю, поведінка стає неадекватною. Щоб вивести людину з цього стану нерідко потрібна допомога фахівця. Між запоями він може вести цілком нормальний спосіб життя, за винятком постійного бажання випити. Хронічний синдром залежності від алкоголю на другій стадії супроводжується і органними патологіями. Продукти розщеплення етанолу токсичні для печінки, викликаючи незворотну загибель її клітин і їх поступове заміщення фіброзною тканиною.

Природно, отруйні сполуки поступово накопичуються, впливаючи на роботу всіх внутрішніх органів. Під впливом спирту піддаються некротичним змінам нервові клітини головного мозку, що впливає на поведінку і розумові здібності хворого. Друга стадія алкоголізму може тривати роками (іноді і до 20-25 років).

Все залежить від обсягу споживаного спиртного. Але як правило, людині для досягнення звичного стану ейфорії потрібна все більша кількість алкоголю. Тому нерідко захворювання прогресує. Виникають незворотні зміни в головному мозку, які неможливо виправити ніякими сучасними методами лікування.

Третя і четверта стадії.

Запої тривають набагато довше. Якщо на другій стадії хворий приходив в себе через 3-4 дні, зараз цей період триває тижнями. Підвищується сприйнятливість організму до спиртного. Для сп’яніння досить мінімальної дози алкоголю, причому на його якість людина звертає увагу в останню чергу.

Стан хворого постійно погіршується через прогресуючої ниркової, серцевої та печінкової недостатності, серйозних порушень роботи центральної нервової системи.

Ці захворювання посилюються перманентною алкогольною інтоксикацією. Через постійне хамство, грубість і агресію на кінцевих стадіях алкоголізму від людини відвертаються рідні та близькі.

Навіть при повній відмові від спиртного, що на третій стадії трапляється вкрай рідко, патологічні зміни у внутрішніх органах незворотні, і тривалість життя різко скорочується. Часто хворі змушені постійно приймати ліки і підтримувати активність печінки та нирок за допомогою спеціальної медичної апаратури. Четверта стадія неминуче закінчується летальним результатом.

Людина постійно п’яний, внутрішні органи сильно вражені, шлунково-кишковий тракт просто не в змозі перетравлювати їжу, серце не справляється з навантаженням, нервова система практично не працює. Хворий більшу частину часу бачить галюцинації. Допомогти пацієнту неможливо, тому на останній стадії алкогольна залежність призводить до смерті людини від поліорганної недостатності та інтоксикації.

Залежність від алкоголю: методи лікування і профілактики.

Основними принципами медикаментозного лікування алкоголізму є:

виведення токсичних продуктів метаболізму етанолу з організму; нормалізація роботи внутрішніх органів за допомогою посиленої вітамінотерапії; усунення симптомів абстинентного синдрому; попередження нових алкогольних ексцесів, на даному етапі лікарську терапію доповнює робота психолога.

Щоб зняти симптоми алкогольної інтоксикації, необхідно очистити кров від кінцевих продуктів обміну етанолу. Для цього застосовують гемосорбцію, плазмаферез, внутрішньовенні вливання плазмозамінних розчинів (ізотонічний розчин натрію хлориду, глюкоза). Це необхідно, так як тривале сп’яніння супроводжується зневодненням і порушеннями водно-сольового обміну.

Нерідко інфузії проводять з використанням адсорбентів, які зв’язують токсини і сприяють їх швидкому виведенню з організму. Це Унітіол, Магнезія, Гемодез, Розчин натрію тіосульфату. Додатково хворому вводять підвищену дозу вітамінів групи В для нормалізації роботи нервової системи, аскорбінову кислоту і вітамін РР, сприяють відновленню тонусу судин і серця.

При вираженому абстинентному синдромі лікування проводять в умовах стаціонару з призначенням сильнодіючих психотропних препаратів (наприклад, Галоперидолу). У менш важких випадках обходяться Феназепамом, Грандаксином або Діазепамом. Ці медикаменти надають протисудомний, седативний, анксіолітичний (противотревожный) ефект. Крім того, ліки здатні купірувати напади алкогольного делірію. За даними ВООЗ, як мінімум половина хворих повертається до споживання спиртних напоїв протягом року після лікування.

Щоб прибрати залежність від алкоголізму, доктора рекомендують кілька лікарських препаратів, це:

Дисульфірам, погіршує переносимість алкоголю; Акампросат, знижує тягу і викликає відраза до спиртного, особливо засіб ефективно на початковому ступені алкоголізму, застосовувати його слід відразу після закінчення курсу дезінтоксикаційної терапії; Налтрексон блокує опіоїдні рецептори, в результаті розвивається непереносимість етанолу, препарат підходить для нетривалого лікування; Налмефен, це порівняно новий лікарський засіб, за принципом дії схожий з Налтрексоном, але більше підходить для тривалої терапії (до півроку).

Дозування препаратів підбирається з урахуванням ступеня алкоголізму і особливостей стану здоров’я хворого.

Вчені давно встановили, що залежність від алкоголю безпосередньо пов’язана зі способом життя. Тому до заходів профілактики такого захворювання відносять заняття спортом, наявність хобі і захоплень, цікавої роботи, які здатні замінити тягу до спиртного. Але при появі перших симптомів звикання, не слід закривати очі на проблему, а звернутися за допомогою до фахівців.

Стадії алкоголізму і ознаки захворювання.

Більше 90% людей починаючи з 16 років хоч раз, але пробували спиртні напої. Деякі надалі від них майже відмовляються, випиваючи виключно символічну дозу по святах. Інші ж починають використовувати для зняття стресу і підняття настрою в компанії.

Саме у людей другої групи найчастіше виникає алкогольна залежність.

Етил згубний для систем організму. Вживання спиртного в невеликих дозах терпимо для тіла, тому що в періоди тверезості воно встигає відновитися, ліквідувавши проблеми та пошкодження, викликані продуктами розпаду. Зловживання ж призводить до плачевних наслідків.

Виникнення залежності.

Алкоголізм — хвороба, хоч і не передається повітряно-крапельним шляхом або через слизову, кров. Спочатку, це свідомий вибір людини, яка поступово переходить в стадію необхідності.

Наркологи стверджують, що від подібного ніхто не застрахований і, гіпотетично, всі можуть стати алкозалежними.

Захворювання вражає слабких духом або морально зламаних людей, у яких не виходить «взяти себе в руки» і побороти внутрішніх демонів. Існує маса факторів, що впливають на утворення пристрасті. Можливість забутися і не думати про свої проблеми, втрати і т. п.

Залежно від психічних і фізіологічних особливостей кожного, міцні напої надають різний вплив на поведінку і відчуття випивохи. Ефемерна можливість набратися хоробрості, стати душею компанії, надихнутися, пробачити, забутися, відчути небувалу енергію або навпаки — нарешті розслабитися. Але все це самообман, а не панацея.

В першу чергу алкоголізм загрожує тим, хто:

Має спадкову схильність за батьківським генам. Як правило, у таких людей серед предків першого і другого кола є алкоголіки чи наркомани. Така умова передбачає підвищення виникнення залежності в 6 разів. Почав випивати або взагалі спробував спиртне в підлітковому віці. Свідомість ще тільки формується особистості схильне сугестивності і легко піддається згубному впливу етанолу, як психотропної речовини. Особливість палить, що теж відноситься до залежності і підвищує в 5 разів ймовірність пристраститися до алкоголю. Живе в стані регулярних стресів. Неприємна ситуація провокує занепадницький настрій, тривожність і зменшує працездатність. Нерідко в таких обставинах розслабляються за допомогою чарочки міцного напою. Спочатку пиво, потім вино. Поступово для відновлення необхідного балансу необхідний все більш високий градус, а там і до хронічного стану рукою подати. Компанійська людина і в хорошому суспільстві близьких не проти випити. Регулярно вживають друзі, навіть самі не будучи залежними, можуть стати причиною формування згубної звички, провокуючи регулярні п’янки. Депрессует. Щоб усунути свій млявий стан і побороти меланхолію люди часто вважають за краще не звертатися до психолога, а запити проблему. Піддається навіюванню реклами. По телевізору та інших медіа-ресурсах алкоголь представляється як атрибут достатку і» красивою » безтурботного життя. У прагненні стати частинкою чогось такого недосяжного, людина стає жертвою такої завуальованої брехні.

Недуга розвивається повільно, але якщо вчасно не почати з ним боротися може повністю поглинути і зламати життя.

Симптоматика алкоголізму.

Основна ознака недуги-залежність від спиртного.

Пошук будь-якого приводу, щоб випити є проявом тяги до міцних напоїв, яка впливає на звички. Майбутнє застілля викликає радісне збудження, а посиденьки з друзями без півлітра здаються не цікавими.

При цьому людина не здатна об’єктивно оцінювати свою поведінку, заперечуючи наявність проблеми і не помічає соціальної деградації. Остання виражається в неусвідомленій відчуженості. Деякі фахівці стверджують, що розум хворого таким чином намагається позбутися від усього, що може перешкоджати пияцтва.

Бажання випити стає постійним і колишніх обсягів вже недостатньо. Якщо спочатку хворий пив в основному пиво, то градус буде підвищуватися, поки його увагою не заволодіє горілка.

На останній стадії людині стає байдуже що пити, аби напій містив спирт.

У міру прогресування алкоголізму зменшується апетит, з’являється періодична нудота, а то і блювота. Це означає, що під впливом продуктів розпаду етанолу постраждав ШКТ. Супутні патології не змусять себе чекати: серцево-судинні, печінкові, нервової системи, головного мозку, кісток та суглобів, психіки.

Виявивши у себе або близької людини ці ознаки, будьте готові до тривалої і важкої боротьби з залежністю, від якої просто так не позбутися. Лікарі можуть провести діагностику і призначити метод лікування (медикаменти, кодування і т. п.), але все це тимчасові заходи.

Повністю позбутися зможе тільки сам хворий при щирому бажанні.

Асоціальна поведінка, втрата інтересу до своєї діяльності і навіть до улюбленого заняття, провали в пам’яті, безпричинна агресія, недоглянутий вигляд, опухле обличчя, тремор рук, дискоординація, відмова від їжі, деменція і розфокусований увагу в комплексі з серйозними проблемами зі здоров’ям можуть стати причиною смертельного результату.

Щоб правильно оцінити стан алкоголіка і ступінь прогресуючого захворювання без звернення до лікарів, досить поспостерігати за його поведінкою.

1 стадія алкоголізму.

Побутове або домашнє пияцтво є початковою формою недуги. Ефемерної кордоном між ще здоровим, але пристрастився і вже хворим.

Класифікація видів згідно посиленню звикання:

ступінь алкоголізму

Вживання, не пов’язане з подіями і володіє несистемним характером. Іноді виникає бажання випити, що говорить про формується пристрасті. Обсяги і періодичність випитого нерегулярні.

Людина ще здатна точно визначити необхідну кількість спиртного для стану сп’яніння. Стійкість до отрути постійно змінюється. Отруєння або інтоксикація набирає силу.

Похмілля стає болючим і супроводжується нудотою, блювотою, підвищеною пітливістю, слабкістю і гострої світлочутливістю. На запах алкоголю ще можлива негативна реакція — організм пручається отрути.

Формується асоціативний зв’язок спиртного зі святковою подією, що переростає в традицію. Заходи можуть тривати кілька днів або довше, після чого настає сильне похмілля і велика ймовірність початку запою. Відмінний настрій змінюється втомою, головним болем, почуттям розбитості.

Вживання алкоголю стає частіше. Будь-яка, навіть малозначна подія сприймається як привід випити. Збільшується стійкість до етанолу і вона втрачає постійний характер, тому що знижується час перерви. Кінцевий етап перед наступним ступенем запійного алкоголізму. Сприймається вже як зловживання. Частота п’янок доходить до двох на тиждень.

У молодих чоловіків ця фаза, як правило, виникає досить швидко і носить назву ранній пивниці.

Хтось вважає нормою випити ввечері пінного напою, дивлячись телевізор. Але це не так, навіть якщо випито трохи і людина залишається тверезий.

2 ступінь алкоголізму.

Для цієї форми підходять всі симптоми з першої, але вони посилюються з проявом нових.

Психологічно хворий ще здатний усвідомлювати свою залежність, але вже не відмовиться від неї добровільно.

Після вживання спиртного на короткий період максимально підвищується працездатність. Доза, необхідна для сп’яніння збільшується в 5-10 разів, порівняно з об’ємом, потрібним для здорової людини.

Ділитися на такі різновиди:

Неврастенічний. Наркоманическая. Энцефалопатическая.

Ще другий ступінь хвороби називається псевдозапойной.

П’яниця може увійти в запій на пару діб, після чого взяти перерву. Характерною ознакою для цієї форми недуги є необхідність випити, щоб заснути вночі.

Стають глибше провали в пам’яті, особливо якщо справа стосується поведінки в стані алкогольного сп’яніння. Розвивається фізична залежність.

Після вживання великої кількості спиртного відчуваються:

тремор; прискорене серцебиття; сильний біль в скроневій області; слабкість; скачки артеріального тиску.

При переході на наступний етап розвитку хвороби, людина може страждати від судом.

3 ступінь захворювання.

Найнебезпечніша стадія. З’явиться наркотична маячня. Виробляється група гормонів, які не дають кинути пити самостійно.

Основний симптом — відсутність блювотного рефлексу. Тривалі запої виправдовуються тим, що хворий не може вийти з п’янки, похмеляючись спиртним. По-іншому на третій стадії він вже не може.

Найсильніше вражені печінку, шлунок і серце. Сформовані хронічні недуги отримують ускладнення.

Примусове виведення з абстинентного синдрому медикаментозною терапією або народними методами, сприяє початку ломки, схоже наркоманської. Підвищується агресія і виникає непередбачуваність в поведінці. Людина стає небезпечним для себе і оточуючих, тому його потрібно терміново лікувати.

4 стадія.

Остання фаза прогресії захворювання виражається повною втратою толерантності до спиртного. Відбувається це через дисфункції багатьох життєво важливих систем організму. Сп’яніння настає навіть з невеликої дози.

Починають утворюватися злоякісні пухлини в печінці і органах шлунково-кишкового тракту. Формуються патологічні процеси в судинах по всьому тілу.

Хворий втрачає інтерес до життя і згасає, піклуючись тільки про черговий чарці горілки.

На четвертій стадії алкогольної залежності особлива небезпека існує для підлітків і дорослих представниць слабкої статі.

Особливості алкоголізму у жінок.

Дійшли до такого стану дами повністю забувають про своє природне призначення і можуть пиячити навіть під час вагітності. Матір забуває або не піклуватися про своїх дітей, незалежно від їх віку. З’являється неконтрольована розбещеність в статевих зв’язках.

У таких випадках безсила навіть медицина. Для них стає байдужий тип напою і засоби його придбання, аби в рідині містився спирт.

Таких людей, на 4 стадії хвороби, неможливо змусити свідомо відмовитися від алкоголізму, лише примусово і то не надовго.

Починати боротися із залежністю потрібно на початковій стадії, тоді лікування пройде ефективніше і з’явиться більше шансів одужати.

Знання ступенів алкоголізму – запорука запобігання хвороби.

Піднімаючи настрій міцними напоями, не кожен замислюється про наслідки. А хто з нас готовий усвідомлювати, що «розважальний» атрибут свята може зламати психіку і привести до важкого необоротного захворювання – алкоголізму.

Коли звичка переростає в хворобу.

Підтримуючи традицію випивати з будь-якого приводу, будь то радісна подія або скорботна людина починає регулярно розслаблятися за допомогою алкоголю . Коло прийменника «пропустити по маленькій» непомітно розширюється від всіляких свят календаря до перемоги улюбленої хокейної команди, і просто-напросто – за зустріч.

Спочатку, прийнявши велику дозу високоградусного напою, людина може відчувати себе некомфортно. Нудота, важка голова вранці-перші ознаки, що вимагають похмілля . Друзі-співтрапезники допоможуть прийти в себе. Кількість випитого збільшується, а організм адаптується, йдуть його захисні реакції, що виражаються в поганому самопочутті. Просто побутове пияцтво плавно переходить в активний алкоголізм.

Діагноз алкоголізм поставлений, ознаки в наявності, але хворий не хоче лікуватися. Чому? Особливість даного захворювання полягає в повному запереченні, відсутності усвідомлення алкоголіком свого стану. Щиро вважаючи, що як тільки побажають, вони зупиняться, і не будуть пити, рідкісним особам з сильною волею вдається самим позбутися від недуги .

Які існують стадії алкоголізму.

Початковій ступенем є побутове пияцтво, коли захворювання ще немає, але існує провісник (медичний термін продром) виникнення алкогольної залежності. На даному етапі в людини немає потреби до систематичної випивки, при відсутності приводу і ситуації він не вживає алкоголь, здатний проконтролювати обсяги випитого спиртного. Але якщо застілля трапляються часто, нехай не кожен день, продром закінчується активним алкоголізмом. Залежно від особливостей нервової і психічної систем людини це може статися протягом 3-12 місяців.

Після продрому або нульового ступеня розрізняють три клінічних стадії. На питання як визначити стадію алкоголізму відповідь полягає в симптомах захворювання. Вони різні, але кожна наступна ступінь містить в собі ознаки попередніх.

Перша стадія.

Властиві першого ступеня ознаки полягають:

у зникнення блювотного рефлексу від регу алкоголем і відрази до нього після сильного сп’яніння; втрати почуття міри і різкому збільшенні кількості вжитих алкогольних напоїв, появи фізичної можливості випивати кілька днів поспіль; прояви амнезії (провали в пам’яті) після станів глибокого сп’яніння; виникнення психічної залежності, що виражається у виправданні поведінки і причин зловживання спиртними напоями.

Протверезівши, людина відчуває себе розбитим, стає дратівливим, знижується працездатність і інтерес до колишніх захоплень. З’являється безсоння. Подібні стани він пригнічує новими прийомами алкоголю. Починаються випивки поодинці. Все це триває приблизно 3-10 років.

Хворий ще не безнадійний . На даній стадії він здатний за допомогою психотерапевта, завдяки особистому бажанню і силі волі вирішити проблему.

Друга стадія.

ступінь алкоголізму

Посилюються ознаки, характерні для першого ступеня, додаються нові. Похмільний синдром змінюється запійним. Для повноцінної другої стадії захворювання алкоголізмом характерні два нових комплексу симптомів:

Абстинентний синдром (стан після відміни алкоголю) – важка форма психофізичного стану. Виражається в потребі похмелитися, тремтінні рук, пітливості, блювотах, головного болю, розладі сну, втрати апетиту. Піднімається артеріальний тиск, пульс частішає, виникають тахікардія, депресія, порушується робота печінки. Епізодично можуть з’являтися судомні напади, кошмарні сновидіння, алкогольні психози (параноя, марення ревнощів, галюцинації). Тривалість стану від одного до десяти днів. Постабстинентний синдром – починається після усунення гострих проявів абстинентного синдрому , на четверту – п’яту добу після відмови від прийому алкоголю. Хворий відчуває фізичну слабкість, загальну апатію, депресію, небажання працювати. Нав’язливі думки про алкоголь викликають сильне бажання прийняти його. Такий стан триває 10-15 днів.

Алкогольне захворювання другої стадії діагностується присутністю абстинентного синдрому. Спочатку він виникає слідом за прийняттям великих, потім середніх і невеликих порцій алкоголю. Зменшуються і періоди настання похмільного синдрому після закінчення випивки: 7-10, потім 2-3 години.

У важких випадках абстинентного синдрому (короткий період настання і тривала тривалість) потрібна медична допомога лікаря-нарколога.

Проблеми, що виникають в сім’ї, на роботі призводять до розуміння згубності захоплення алкоголем, але визнати це людина вже нездатна .

На другій стадії хворий на алкоголізм майже весь час витрачає на дії з придбання та вживання спиртних напоїв, а також на ліквідацію наслідків запою. Він вже втратив роботу, відсутність коштів на нові дози заповнює продажем особистих речей сім’ї, крадіжками. Готовий споживати одеколони, лосьйони, будь-які сурогати. І це триває 5-10 років.

Третя стадія.

Стійка залежність від алкоголю на третій стадії посилює попередні і викликає нові важкі стани. Відбувається деградація особистості. Зруйновані спиртовмісними продуктами нервові клітини знижують функції головного мозку, призводять до алкогольної енцефалопатії.

Алкогольна енцефалопатія – кілька хвороб, об’єднаних загальною причиною виникнення і схожою клінічною картиною. Розрізняють хронічну і гостру форми захворювання.

Хронічна форма – алкогольні психози, паралельно з якими збої дають уражені алкоголем судини, печінка. Сп’яніння настає від невеликих доз алкоголю.

Фіналом тривалого важкого запою може стати гострий алкогольний психоз, зазвичай біла гарячка. Ознаки психозу проявляються в комплексі галюцинацій:

зорових – хворому бачаться літають білі мухи (звідси назва психозу), яких він намагається ловити, чортики , інші рухомі істоти; слухових – звідусіль лунають загрозливі, щось наказують голоси, і пацієнт відповідає на них словами або діями; тактильних – відчуття на тілі повзаючих комах; волосся, ниток у роті.

Хворий не орієнтується в часі і просторі, у нього порушена координація рухів. Неадекватна поведінка небезпечно для оточуючих і його самого.

Гострі психози розвиваються стрімко і закінчуються важким предкоматозным станом організму, що вимагає невідкладної госпіталізації і реанімаційних заходів. Наслідками захворювання часто стають недоумство, параліч, інсульт ; до 50% випадків-результати летальні.

Переступивши межу між просто пияцтвом і хворобою, людина стає заручником «зеленого змія». Виникла залежність виражається у величезній тязі до алкоголю: бажання прийняти його сильніше голоду і спраги. Ніхто не знає, які кількість і тривалість вживання алкоголю можуть спровокувати захворювання, іменоване алкоголізмом. Так краще не починати.

Початкова стадія алкоголізму симптоми.

Перша стадія алкоголізму.

Розпізнати хворобливу пристрасть до алкоголю на початковому етапі для людини, що не має спеціальних медичних знань, завдання непросте. Патологічні зміни фізичного і психічного стану ще не суттєві, а проблеми соціального характеру і працездатності взагалі відсутні. Перша стадія алкоголізму складна в діагностиці, це пояснюється тим, що фізіологічні симптоми відсутні або виражені слабо, спостерігається легке пристрасть до спиртного. Хвора людина відноситься до цього факторукак до виправданого і побутового методу зняття стресу, втоми і напруги. Перший етап захворювання характеризується тим, що алкоголь ще не виступає у вигляді нагальної проблеми, а сприймається як загальноприйняте явище.

Ситуація ускладнюється таким поширеним явищем, як заперечення залежності і психічного розладу, викликаного регулярним вживанням алкоголю. У психіатрії цей симптом називається анозогнозией, для такого стану характерна відсутність критичної оцінки пацієнта і небажання визнавати ознаки розладу і дефекти психіки. Заперечення алкоголізму як захворювання і нагальної проблеми додатково підтримується оточуючими, не хочуть або просто бояться визнати, що близька людина стає алкоголіком.

Часто родичі та друзі на початковій стадії алкоголізму намагаються логічно пояснити регулярне вживання спиртних напоїв, придумуючи різноманітні виправдання. Для початківця алкоголіка придумуються поширені помилки:

Необхідність розслабитися після важкої або нервової роботи; П’є, як всі, не зловживає; Не розрахував свої сили, трохи перебрав, з ким не трапляється; П’є трохи кожен, не напивається; Просто потрібно забутися і зняти стрес, відволіктися від проблем на роботі або в сім’ї.

1 стадія алкоголізму може поступово розвиватися протягом декількох років. Процес формування стійкої алкогольної залежності визначається віком, статтю, фізичним і психологічним станом людини. По суті побутове пияцтво-це вже алкоголізм на початковому нульовому етапі, але людина ще не розуміє всієї серйозності проблеми.

Ознаки 1 стадії алкоголізму.

Початковий період залежності від алкоголю виникає як потяг і може мати кілька різновидів з тенденцією до поступового ускладнення:

Епізодичне вживання спиртних напоїв. Перший етап ще не характеризується як пристрасть. Вживання алкоголю в повсякденному житті людини має нерегулярну форму і не має чіткої періодичності. На цій стадії людина ще не може визначити той обсяг спиртного, який йому потрібен для сп’яніння, так як стійкість до алкогольних напоїв змінюється. Для цього періоду характерні симптоми інтоксикації організму. До них відносяться головні болі, нудота, блювота, ранкове нездужання, відчуття відрази до алкоголю. На фізіологічному рівні це проявляється як напади нудоти при одній думці або запаху спиртних напоїв. Ритуальне пияцтво. Типова ситуація для більшості людей, що вживають алкоголь – розпивання спиртних напоїв у свята, під час урочистого застілля, корпоративних вечірок, дружніх посиденьок. На цьому етапі у людини виникає психологічна асоціація і чіткий взаємозв’язок веселого настрою з розпиванням алкогольних напоїв. Значущі свята нерідко тривають кілька днів, протягом яких прийнято вживати спиртне. Як наслідок після торжества виникає стомлення, відчуття тяжкості, розбитості, поганий настрій. Звичний алкоголізм. Для цього етапу типово більш часте вживання алкоголю по будь-якому зручному і уявному гідним приводу. При наявності бажання, а воно вже є, будь-яка подія вже стає виправданою причиною випити. На цьому етапі вже формується стійка прихильність до алкоголю, виникає психічна потреба в регулярному вживанні спиртного, перерва між прийомами спиртних напоїв скорочується. Однак злісним пияцтвом цей період ще назвати не можна, так як вживання спиртного ще не носить регулярний характер, частота прийому становить 1-2 рази на тиждень (найчастіше це випадає на законні вихідні дні).

Трансформація звичайного розважального пияцтва в стадію хронічного алкоголізму відбувається непомітно, як для самої людини, так і для оточуючих його людей. Надалі розвиток хвороби призводить до більш серйозних, небезпечних і невідворотних наслідків-алкоголік починає брехати, вивертатися, придумувати причини і приводи, що виправдовують пристрасть до алкоголю і чергове узливання. Якщо звернутися за кваліфікованою допомогою і лікуванням на даному етапі, все обов’язково буде добре. Сучасних алгоритмів оксигенотерапії може бути достатньо для фізичного відновлення організму.

Симптоми 1 стадії алкоголізму.

Симптоматика початкового ступеня залежності проявляється на фізіологічному і психологічному рівні. Незважаючи на те, що симптоми не чітко позначені, визначити їх можна, спостерігаючи за людиною. До первинних симптомів відносяться такі фізіологічні та поведінкові фактори:

Відсутність блювотного рефлексу. Нудота і блювання при вживанні надмірної дози алкоголю виступають в якості захисної реакції організму на отруєння токсинами. Коли вживання спиртного в кількості, що перевищує природну межу людини, стає регулярним, блювотний рефлекс зникає. Відсутність захисного механізму у людини викликає почуття помилкової гордості за те, що він стійко переносить сп’яніння. Однак цей фактор зовсім не означає, що організм почав переробляти більшу кількість спиртного. Навпаки, він втрачає здатність адекватно реагувати на алкогольне отруєння, що призводить до ще більшої інтоксикації. Провали в пам’яті, амнезія, палімпсест. Випадання зі спогадів певної тимчасової ділянки після сп’яніння є тривожним сигналом, що свідчить про порушення психіки. Цей симптом має тенденцію до розвитку. Спочатку людина насилу згадує минулий день, усвідомлюючи лише окремі моменти або смутні події (явище палімпсест). В подальшому розвивається амнезія з випаданням пам’яті тривалих відрізків часу, в результаті кожен прийом алкоголю буде супроводжуватися регулярними провалами в пам’яті. Чим занедбаніший стадія, тим складніше форма амнезії як одне з супроводжують хворого психічних розладів. Зміна поведінки і емоційного стан під час сп’яніння. Спиртні напої в невеликих кількостях у людини, що страждає залежністю, викликають розслаблення, легкість, благодушність і умиротворення. При регулярному вживанні алкоголю стан випив різко змінюється в зворотну сторону. У алкоголіка початкової стадії проявляється бурхлива активність, яка відповідає характеру і темпераменту. Саме на цьому етапі людина може відчувати бажання до пригод, запальні люди знаходять причини для конфлікту та з’ясування відносин, меланхоліки заводять тривалі філософські міркування на смішні і навіть безглузді теми. Такий стан небезпечно, так як людина перестає адекватно сприймати дійсність, у нього порушуються моральні та етичні норми. Розвиток психічної залежності. Виникнення пристрасті починається непомітно, поступово формується стійка потреба пити спиртне все частіше, перерви між прийомами скорочуються. На першій стадії у хворого виникає бажання випити на підсвідомому рівні, що виливається в постійний пошук приводу. Далі залежність прогресує, характерна ознака поганий настрій, незрозумілі нездужання в тверезому стані, які проходять, варто тільки людині випити. Це означає, що людина відчуває психічний дискомфорт в тверезому стані. Ця потреба пити з будь-якого приводу поступово змінює особистісні характеристики та поведінкові фактори аж до повної зміни системи цінностей. Остання ознака починає формуватися, коли у алкоголіка зникають межі. Наприклад, він починає пити навіть у тих випадках, коли це в принципі неможливо – перед важливою зустріччю, або знаючи, що йому на наступний день потрібно вести автомобіль. Регулярні передозування. Відсутність блювотного рефлексу у хворого алкоголізмом навіть в початковій стадії призводить до того, що випадки передозування алкоголю відбуваються все частіше. В ситуаціях, коли у здорової людини, спрацьовує захисний механізм, алкоголік приймає критичні дози спиртного. В тверезому стані людина ще усвідомлює небезпеку такого зловживання, тому на даному етапі потрібно провести бесіду і переконати його звернутися до фахівця за допомогою.

На першій стадії алкоголізму лікування відбувається швидше і має високу ефективність. Поки не настала стійка залежність, що переходить в другу стадію, хворий може проводити лікування амбулаторно. У процесі терапії йому потрібно регулярно відвідувати нарколога, психолога, за необхідності інших вузьких фахівців.

Як відбувається лікування початкової стадії алкоголізму.

До терапії алкогольної залежності фахівці підходять комплексно, приділяючи однакову увагу фізіологічному та психологічному стану хворого. Часто процес лікування на початковому етапі ускладнюється тим, що алкоголік відмовляється визнати залежність, тому в цей період на перший план виступає психологічна допомога. На фізіологічному рівні у пацієнта можуть розвиватися такі патології як розлади травлення, порушення функції печінки, серцево-судинні захворювання, вегето-судинна дистонія. Однак навіть фізичні нездужання і явні порушення роботи внутрішніх органів хвора людина схильна заперечувати або пояснювати іншими причинами.

Психологічне лікування проводиться у формі індивідуальних консультацій або групових занять. Головною метою психолога виступає необхідність усвідомлення хворим нагальність і реальності проблеми, пов’язаної зі зловживанням спиртним і вже сформованим стійким пристрастю до алкоголю. На фізичному рівні виробляються маніпуляції з очищення організму від токсичних речовин, нормалізуються функції внутрішніх органів і обмінні процеси.

Своєчасне звернення і лікування алкоголізму в клініці дає можливість уникнути критичних невідворотних наслідків алкоголізму. Друга стадія тягне за собою деградацію особистості, фізіологічне виснаження, розвиток типових захворювань. У запущених випадках алкоголізм провокує цироз печінки, відмова нирок, незворотні зміни психіки, складні серцеві патології.

Початкова стадія алкоголізму симптоми.

EuropaClinic лікування стадії і ознаки алкоголізму.

Стадії і ознаки алкоголізму.

Алкогольна залежність розвивається поступово і часом непомітно для пацієнта і його найближчого оточення. Цього недугу бувають схильні і забезпечені, зовні благополучні люди з сприятливими умовами для життя, а не тільки асоціальні елементи, відразу виникають у нашій уяві при цьому словосполученні. На жаль, від алкоголізму не застрахований ніхто. Однак, перш ніж сформується хронічний алкоголізм, повинен пройти деякий проміжок часу. Як же не пропустити перші ознаки появи алкогольної залежності, на що слід звернути увагу?

Ознаки алкогольної залежності не проявляються однозначно, вони можуть виражатися яскраво або навпаки мати стерту форму, що обумовлена стадією та індивідуальними особливостями хворого. Але алкоголізм при цьому не перестає бути хронічним станом, в процесі розвитку якого відбувається ураження всіх внутрішніх органів, в першу чергу: кишечника, шлунку, мозку, печінки і серця.

Сім’я і домочадці, змушені щодня стикатися з проявами невмотивованої п’яної поведінки і навіть спалахів безпричинної люті, теж страждають від алкоголізму близької людини. Проте спочатку, коли залежність тільки починає формуватися, багатьом здається, що вони легко зможуть відмовитися від спиртного самостійно і без наслідків для організму. Але статистика говорить про зворотне: тягу до спиртного таким способом переборюють лише одиниці. Решта, на жаль, все глибше зав’язають в безодні алкоголізму.

Залежність від спиртного є серйозною патологією, що вимагає кваліфікованої терапії. Ідеальним варіантом вважається, якщо залежний сам виявить бажання позбутися від алкоголізму на його ранніх етапах, інакше на пізніх стадіях доведеться лікуватися примусово.

Перші ознаки алкоголізму.

Першим кроком до алкоголізму, що розвивається, може стати щовечірна пляшечка пива перед телевізором. Поступово розвивається залежність, хоча алкоголіки найчастіше її не визнають. Фахівці виділяють кілька ознак раннього алкоголізму. Основним з них є тяга до спиртних напоїв, яка має кілька відмінних рис:

Завжди є привід для випивки; Поява пожвавлення і веселощів при наміченої випивки, така людина намагається швидше вирішити всі справи, щоб звільнити час на алкоголь; Без спиртного такі люди не вміють розслаблятися, вони постійно скуті. Але після вживання алкоголю вони змінюються буквально на очах, стаючи радісними і товариськими і відчуваючи себе досить комфортно навіть у зовсім незнайомій компанії; Якщо в розмові зачіпається тема спиртного, то у початківця алкоголіка з цього приводу виникають лише позитивні асоціації, але якщо щось перешкоджає вживанню алкоголю, то залежним це сприймається в штики і, можливо, з агресією, що вже вказує на захворювання на алкоголізм; Поступово у залежних людей відбувається помітне спотворення життєвих пріоритетів і моральних принципів, змінюється мислення і вже не такими важливими стають проблеми сім’ї та дітей; Зазвичай такі люди завжди знаходять якісь виправдання своєї залежності, вони часто приводять масу доводів про позитивному впливі спиртного; У алкозалежних людей геть відсутня самокритика, вони повністю заперечують залежність від спиртного і не визнають, що все сильніше потрапляють під вплив алкоголю; Алкозалежні зазвичай не визнають за собою наявність вищеописаних симптомів.

Також до початкових ознак алкоголізму відносять відсутність контролю при алкогольних пиятиках. Подібний симптом зазвичай проявляється вже на самому початку і зберігається протягом усього періоду розвитку залежності. Такі люди просто не можуть зупинитися самостійно, вони п’ють до втрати свідомості або до глибокого сну. Крім того, про розвиток алкоголізму говорить регулярне вживання спиртного.

Поступово організм питущого стає більш толерантним до спиртного. З кожним разом він потребує все більших обсягах алкоголю, щоб задовольнити свою пристрасть до міцних напоїв. Організм настільки звикає до регулярних надходжень етанолу, що у нього виробляється звикання, про що говорить відсутність рефлексу блювоти. А адже виникнення блювоти відноситься до захисних реакцій організму у відповідь на проникнення в організм токсичної речовини.

Зовнішні ознаки алкоголізму.

Крім вищевказаних симптомів, у алкозалежних з часом з’являються зовнішні ознаки алкоголізму, які позначаються на зовнішності людини. До них відносять:

голосові зміни, приглушеність і хрипота в голосі; одутлість і обвислість шкіри; руки алкоголіка постійно тремтять, причому змінюється і зовнішній вигляд пальців, які скорчуються і коротшають. Іноді алкозалежні люди просто нездатні цілком розтиснути кінцівку; оскільки на тлі регулярного зловживання спиртним відбуваються печінкові порушення, то нігтьові пластини, шкірний покрив і очні склери набувають жовтяничний колір; судинні зірочки, що локалізуються на поверхні щік, шиї і носа – характерні ознаки алкоголізму на обличчі, а очі алкозалежних зазвичай завжди припухлі і затерпли.

Для алкоголіків все добре і позитивне починає обмежуватися тільки спиртними напоями, а все інше, що заважає їх вживання (наприклад, батьки, дружина, діти, робота), ними сприймається в штики. Якщо деякі з вищеописаних проявів мають місце, то це може вказувати на розвиток алкогольної залежності. Початкові симптоми алкоголізму зазвичай не викликають побоювань і можуть не проявлятися, адже розвиток залежності розвивається досить-таки довго (7-10 років). Тому іноді навіть домочадці не помічають алкоголізму, що розвинувся.

Стадії алкоголізму.

В цілому алкоголізм розвивається в кілька етапів:

Предалкоголизм. На цьому етапі тяга до спиртного носить слабо виражений характер. Але у хворого вже відзначаються позитивні реакції на прийом алкоголю. Усе частіше людина проводить час за розпиванням «по чуть-чуть» з друзями, а безалкогольні вечірки інтересу вже не уявляють; Продромальний етап. Цей етап ще носить назву нульової стадії алкоголізму. Залежний приймає все більше спиртного за один раз, з’являється звичка купувати більше алкоголю, «щоб в магазин не бігти». Може статися, що залежний нап’ється до несвідомого стану, однак, подібні ситуації поодинокі. Триває нульовий етап приблизно півроку-рік; I стадія. Тут вживання алкоголю набуває цільовий характер. Будь-яка емоційна струс (навіть зовсім незначна) супроводжується розслабленням у вигляді вживання спиртного. Алкоголік сам вишукує такі ситуації, щоб був зайвий привід для згубного «розслаблення». Все частіше пиятика закінчується алкогольним сном. При утриманні від спиртного залежний поводиться агресивно, часто зривається на крик; II стадія. Алкогольна толерантність досягає позамежних висот, щоб задовольнити свої етанолові потреби, залежному необхідно випити в рази більше, ніж раніше. Контроль над кількістю алкоголю практично відсутній, з’являється ранкове похмілля з характерними вадами. Хворі на алкоголізм починають похмелятися, що призводить до запоїв. При різкій відмові може початися біла гарячка. Інтереси обмежуються по чарці і пошуком чергової дози спиртного; III стадія. Розвивається зазвичай через один-два десятки років регулярного вживання спиртного. Це т. зв. хронічний етап залежності. Щоб сп’яніти, алкоголіку досить незначної порції міцного. Вживання алкоголю зазвичай починається вранці, протягом дня алкоголік приймає алкоголь невеликими порціями, причому іноді таке вживання триває і в нічний час. Часто турбують провали пам’яті, помутніння свідомості. На цьому етапі соціалізація алкоголіка практично відсутня, він деградує, страждає на поліорганну недостатність. Живуть такі люди не більше 7-10 років.

На жаль, назавжди і остаточно позбутися наслідків алкоголізму неможливо, але цілком реально домогтися довічної ремісії, назавжди відмовившись від вживання спиртного. Алкоголікам потрібно пройти висококваліфіковану реабілітацію в спеціальному закладі, де вони отримають необхідну медикаментозну допомогу. Тільки так можна ефективно впоратися із залежністю.

4 стадії алкоголізму. Простий спосіб виявити залежність.

ступінь алкоголізму

У цій статті ви дізнаєтеся все «стадії алкоголізму». Отримавши інформацію, ви зможете без праці визначити алкогольну залежність як у себе, так і в іншої людини.

Згідно з останніми дослідженнями саме представлену нижче модель, де ви побачите стадії алкоголізму, варто розглядати, як новий норматив. І можливо, алкоголізм виявиться набагато ближче, ніж ви думали раніше. І це добре! Тому що чим раніше ви розпізнаєте, на який конкретно стадії алкоголізму, тим раніше зможете з цим щось робити.

Про ознаки алкоголізму я писав в минулій статті 5 ознак алкоголізму.

Стадії алкоголізму.

1 стадія алкоголізму.

На першій стадії алкоголізму людина вживає алкоголь, і йому здається, що він отримує задоволення, не відчуваючи ніяких негативних наслідків. На першій стадії алкоголь дає сильну короткострокову вигоду людині, тим самим змушує людини сприймати алкоголь не тільки нешкідливим, але й бажаним. У людини ще немає похмілля, головного болю та інших наслідків алкоголю. Йому здається, що залежність обійшла його стороною, і він може вживати алкоголь безпечно. Також на першій стадії алкоголізму людина повністю заперечує свою залежність. Він вважає, що п’є помірно, за компанію, і просто для отримання задоволення. А також використовує інші виправдання. Про них я докладно писав в статті спосіб визначення алкогольної залежності. На першій стадії алкоголізм носить соціально-прийнятний вигляд, що маскує проблему, дозволяючи залежності набирати все більшу силу.

2 стадія алкоголізму.

Для другої стадії алкоголізму характерні такі ознаки:

Періодичний характер вживання.

Вживання алкоголю набуває постійний і періодичний характер. Наприклад, раз на тиждень людина обов’язково напивається до «хорошого» стану, що супроводжується повною втратою контролю. Присутність в житті алкоголю стає необхідністю.

Позбавлення волі вибору.

Якщо на першій стадії алкоголізму людина ще міг вибирати пити йому чи ні, то на другій стадії людина позбавляється такої можливості. Залежність сама диктує скільки і коли людина буде пити алкоголь. Щоб перевірити, чи маєте ви свободою вибору, спробуйте, наприклад, хоча б рік не пити алкоголь.

Захист вживання.

Усвідомлено або несвідомо людина придумує причини, щоб захистити своє вживання алкоголю. Він вважає, що просто відпочиває на вихідних, знімає напругу і так далі.

Зростання толерантності.

Також для другої стадії алкоголізму характерне зростання толерантності до алкоголю. Толерантність до алкоголю означає, що тепер людині необхідно випивати більше алкоголю, щоб відчути себе також. Стара норма перестає приносити той самий ефект задоволення.

Адаптація до алкоголю.

Організм адаптується під алкоголь, прибираються природні рефлекси відторгнення алкоголю. Організм перестає чинити опір. Людині знову здається, що він може вживати алкоголь без важких наслідків.

Втрата здатності контролювати випите.

Все частіше людина втрачає контроль над вживанням алкоголю. Саме втрата здатності контролювати випите є головною ознакою другої стадії алкоголізму. Зовні в житті людини все виглядає добре. Він веде соціальний спосіб життя, є друзі, які до речі теж п’ють.

3 стадія алкоголізму.

Третя стадія алкоголізму характеризується кількома ознаками:

Переорієнтація життя на вживання алкоголю.

На третій стадії алкоголізму все життя людини починає будуватися навколо вживання алкоголю. Інші справи втрачають своє значення і відходять на другий план.

Навіть якщо людина і продовжує ходити на роботу, займатися зовнішніми справами, він знаходиться в «режимі очікування» вживання. Він чекає день, коли зможе випити, щоб скинути напругу. Вживання алкоголю стає єдиною бажаною метою, джерелом задоволення.

Зародження інших залежностей.

ступінь алкоголізму

У людини починають утворюватися і посилюватися інші залежності. Людина починає курити більше, грати в комп’ютерні ігри, застосовувати різного роду сексуальні залежності, перегляд порно, онанізм, фантазування на «непристойні» теми, переїдання, вживання кави. Часто він застосовує залежно одночасно, щоб отримати більший ефект «кайфу», так як застосування окремо перестає «вставляти» людини.

Дискомфорт реальному житті.

Реальне життя людини, коли він позбавлений можливості вживати, стає дискомфортною. Людини починають супроводжувати внутрішні болі, постійне занепокоєння і роздратування. Тільки, коли людина випиває, він на деякий час стає невиправдано веселим і сверхэнергичным.

Посилення кризи.

У житті все сильніше починають проявлятися проблеми, які раніше не турбували. Загострення проблем пов’язано з тим, що людина ігнорує інші сфери життя на користь вживання алкоголю. На даній стадії алкоголізму людина не визнає свою залежність, вважає, що нові проблеми з’явилися через злого року долі, зовнішніх причин, але ніяк не через залежність. Людина завзято захищає своє вживання алкоголю, вважаючи алкоголь-єдиним джерелом радості.

Руйнування соціальних зв’язків.

На третій стадії алкоголізму наступають зміни в соціальній сфері: З’являється егоїстичність, гордовитість, різкість у спілкуванні з близькими. Також з’являється агресивність по відношенню до інших людей. Прагнення до ізоляції від суспільства. Людини починають дратувати інші люди.

Підвищення частоти вживання.

Підвищується частота вживання алкоголю. Людина може вживати кілька днів поспіль, наприклад, в п’ятницю і суботу. П’є посередині тижня.

4 стадія алкоголізму.

Саме на четвертій стадії алкоголізму закінчуються наслідки, коли людина ще здатна вибратися з залежності самостійно.

Що робити?

Якщо ви помітили, що ви або ваш близький перебуваєте на одній зі стадій алкоголізму-це вже сигнал бити тривогу. Саме на цих стадіях потрібно якомога швидше перестати заперечувати свою залежність. Потрібно зізнатися собі в тому, що ви перебуваєте на одній зі стадій алкоголізму і почати щось з цим зробити.

Це були 4 стадії алкоголізму. Вже, перебуваючи на цих стадіях, досить важко припинити пити. Алкоголізм страшний тільки тоді, коли ви не знаєте, що з ним робити. Але на цей випадок є конкретні відомі інструменти, що робити і як назавжди перемогти алкоголізм.

( 10 голосів, оцінка: 4,60 з 5) Арсеній Кайсаров Завантаження.

Стадії розвитку алкоголізму.

Алкоголізм – хронічне захворювання, обумовлене патологічною тягою до спиртного з формуванням спочатку психічної, а потім і фізичної залежності. Потяг до алкоголю є однією з найбільш серйозних проблем сучасного суспільства, причому з кожним роком кількість хворих зростає.

Складно навести точні цифри, оскільки далеко не всі люди, що страждають алкоголізмом, звертаються до лікаря, однак за даними RLMS-HSE (Російський моніторинг економічного становища та здоров’я населення) тверезий спосіб життя в нашій країні веде лише третина населення, решта епізодично чи постійно вживають спиртні напої. Про масштабність проблеми свідчать також постійно збільшуються продажу алкоголю і середній обсяг його споживання на душу населення (згідно зі статистикою ВООЗ).

На жаль, алкоголізм – дуже підступне захворювання, здатне протягом тривалого часу протікати приховано, причому не тільки сам хворий, але і його найближче оточення довгий час не бачать або не хочуть усвідомлювати факт сформувалася залежності.

У розвитку алкоголізму виділяють кілька стадій — від слабкого потягу до непереборної тяги, переважаючої над усіма іншими почуттями, бажаннями і потребами. Але при будь вираженості симптомів і ступеня алкоголізму лікувати його треба обов’язково, і краще це робити відразу ж після виявлення ознак захворювання, як тільки випаде можливість переконати хворого в необхідності звернення за допомогою. Лікуванням залежності повинні займатися тільки фахівці-лікарі-наркологи і психотерапевти. Тривала бездіяльність або спроби самостійно подолати згубний потяг здатні лише погіршити ситуацію, привести до запущених форм і створити додаткові труднощі в позбавленні від недуги.

Як визначити стадію алкоголізму – найважливіше питання, що вирішується при зверненні пацієнта за лікуванням, оскільки ступінь залежності визначає підхід до вибору способу і тривалості терапії. Встановлювати діагноз алкоголізму як захворювання також повинні кваліфіковані фахівці. В цілому розрізняють три стадії алкоголізму. Розглянемо їх перебіг і основні ознаки.

Перша стадія.

Перша стадія алкоголізму характеризується мінімальною виразністю психічної залежності, відсутністю фізичної залежності і змащеної, прихованої симптоматикою. Хворий соціально адаптований-він працює або вчиться, знаходиться в звичному оточенні, не віддаляється від сім’ї і не вважає своє захоплення спиртним небезпечним або шкідливим. Мало того, родичі і близькі друзі на цій стадії теж відмовляються визнавати людину алкоголіком, вважаючи цілком припустимим і нормальним його бажання випити час від часу «для розслаблення» або на святі.

Таке ставлення членів сім’ї до хворого, заперечення вже сформованого, нехай і ще поки тільки починається алкоголізму, характеризує співзалежність – зміни в психічному стані й способі життя у родичів алкоголіка. Сприйняття ж самим хворим свого стану відрізняється відсутністю самокритичності і здатності адекватно оцінювати себе і свої дії, невизнанням захворювання. Він ніколи не погодиться вважати себе алкоголіком і знайде масу пояснень і виправдань своїй пристрасті. Тому вкрай важливо, щоб хоча б родичі були здатні помітити типові для першої стадії алкоголізму симптоми, вчасно підняти тривогу і звернутися до лікаря.

До симптомів першої стадії відносяться:

Підвищення толерантності до спиртного – людина здатна випивати, не п’яніючи, набагато більше спиртного порівняно з іншими людьми або зі своїми колишніми дозами алкоголю.

Одночасно відзначається придушення захисних реакцій, зокрема блювоти, при передозуванні етанолу. Організм як би звикає до постійного надходження великих доз спиртного і перестає сприймати його як отруту. Однак токсичну дію етилового спирту при цьому залишається тим самим, що створює високий ризик виникнення гострого алкогольного отруєння на перших стадіях алкоголізму: людина випиває, не п’яніючи і не відчуваючи блювотних позивів, величезні дози алкоголю, здатні викликати серйозні порушення в роботі мозку, серця, печінки і нирок.

Зниження контролю над кількістю випитого – алкоголік п’є не просто одну-дві чарки «за компанію» або щоб підтримати тост, він випиває максимально можливу для себе кількість спиртного. Йому вже недостатньо відчути легке сп’яніння, він все частіше і частіше напивається до «відключки» з провалами пам’яті.

На початковій стадії алкоголізму починає виникати похмілля-сукупність характерних симптомів, що розвиваються після гострої алкогольної інтоксикації. На наступний ранок після прийняття великої кількості спиртного виникає ряд неприємних відчуттів – нудота, блювання, тремтіння в руках, головний біль. Ці симптоми нівелюються прийомом чергової дози спиртного.

Алкогольні провали в пам’яті – ще один симптом, що виникає на 1-й стадії алкоголізму. З пам’яті можуть випадати як окремі епізоди, так і тривалі часові проміжки.

Психічна залежність – її формування чітко відокремлює навіть ранній алкоголізм від побутового пияцтва. У хворого явно простежується (особливо при погляді з боку) наявність психологічного дискомфорту, подразливості, перепадів настрою при довгих періодах без спиртного. І, навпаки, при вживанні алкоголю або навіть при плануванні, очікуванні можливості випити він стає благодушним, пожвавлюється.

Психічна залежність в сукупності з підвищенням толерантності і придушенням захисних реакцій на спиртне призводять до того, що збільшується частота вживання спиртного . Алкоголік відчуває (іноді і неусвідомлено) тугу без звичної дози, а запізнілий розвиток сп’яніння і відсутність блювотного рефлексу створюють помилкове відчуття вседозволеності, можливості пити без шкоди хоч кожен день.

Початок зміни системи цінностей-роль спиртного стає все більш значущою в житті алкоголіка. Він вже не завжди здатна відмовитися від випивки напередодні важливої події (іспиту, перевірки на роботі, запланованої прогулянки з дітьми тощо), а якщо і відмовляється, то пересилюючи себе і відчуваючи почуття незадоволеності життям. Поступово алкоголь починає витісняти всі інші цінності і пріоритети з життя хворого.

Якщо на цій стадії розвитку алкоголізму не було розпочато лікування, то захворювання неминуче буде прогресувати і перейде в наступну фазу.

Друга стадія.

Головною відмінністю 2-ї стадії алкоголізму від першої є формування не тільки психічного, але і фізичної залежності, а також наростання інших симптомів захворювання.

Фізична залежність пояснюється особливим дією етанолу на організм з формуванням звикання, коли органи і системи органів вже не можуть нормально функціонувати без його постійного надходження.

Продовжує прогресувати психічна залежність – без дози спиртного людина відчуває значний дискомфорт, і повернути йому гарний настрій і працездатність може тільки алкоголь.

Виражена психічна і фізична залежність призводить до виникнення на другій стадії алкоголізму абстинентного синдрому , або синдрому відміни, який характеризується різкими психосоматичними порушеннями при тривалому відмову (добровільне чи вимушене) від спиртного. У алкоголіка, що не отримує вже життєво необхідну для нього дозу етанолу, змінюється настрій. Він відчуває глибоку депресію і спалахи агресії, знаходиться в пригніченому стані, його мучить безсоння, кошмари. Соматичні порушення проявляються болями в серці, тахікардією, головними і м’язовими болями. На відміну від похмілля, всі ці симптоми виникають не після зловживання, а при тривалій відсутності спиртного, але також знімаються дозою етанолу.

Продовжується ріст толерантності до алкоголю, але не нескінченно – при алкоголізмі 2-го ступеня настає момент, коли виникає так зване плато толерантності – вона припиняє рости і зберігається на одному сталому рівні з максимальними дозами спиртного, не викликають сп’яніння.

На 2-й стадії алкоголізму хвороба може проходити в хронічній або запойной формі. При хронічному перебігу хворий щодня приймає деякі дози спиртного (не завжди до сильного сп’яніння), а при надмірному – п’є за кілька днів (тижнів і навіть місяців) підряд, напиваючись до повного відключення свідомості.

Продовжують прогресувати втрата контролю і алкогольна амнезія – все частіше людина п’є не до легкого сп’яніння і приємної ейфорії, а напивається «до відключки» і не може потім згадати значні періоди свого життя. При запоях з пам’яті можуть випадати цілі тижні і місяці – від першої випитої чарки до витвереження.

Зміна характеру сп’яніння-властиві побутовому і починається алкоголізму ейфорія, благодушність змінюються агресивністю або нападами туги.

Соціальна дезадаптація-у хворого починаються проблеми в сім’ї (сварки, розлучення), на роботі (прогули з подальшими доганами і звільненням).

Якщо і на 2-й стадії алкоголізму лікування не було проведено, хвороба переходить в наступну фазу.

Третя стадія.

Третя стадія алкоголізму – найважча. Вона характеризується декомпенсацією всіх захисно-пристосувальних процесів, виникненням важких психічних і фізіологічних розладів, деградацією і повною соціальною дезадаптацією особистості.

До її основних симптомів відносяться::

Зниження толерантності – колишня несприйнятливість до високих доз спиртного на останній стадії алкоголізму змінюється швидким розвитком сп’яніння після мінімальної кількості – з першої чарки.

Тривалі, часто хронічні запої – хворий практично не виходить зі стану сп’яніння.

Глибока амнезія щодо досить тривалих часових періодів.

Виражений абстинентний синдром з виникненням делірію (білої гарячки) на фоні раптового припинення надходження в організм спиртного.

Особистісна деградація і соціальна дезадаптація – втрата цілей в житті, байдуже ставлення до моралі та цінностей. Алкоголік цікавиться тільки дозою спиртного. Все інше – члени сім’ї, робота, житло, закони – абсолютно перестає його хвилювати. Щоб дістати кошти на придбання алкоголю, він здатний піти на злочин. Випиває часто поодинці або в будь-який знайшлася поруч компанії.

Симптоми ураження етанолом внутрішніх органів – виникнення проблем з серцем, печінкою, нирками, нервовою системою і ін.

Незважаючи на те, що 3-я стадія алкоголізму є найбільш важкою, її можна і потрібно лікувати. Якщо зловживання спиртним не зупинити, хворий може загинути від алкогольного отруєння, нещасного випадку на тлі сп’яніння або через декомпенсації роботи виснажених етанолом органів.

Виявлення стадій алкоголізму і їх ознак під силу родичам хворого, проте уточнення ступеня захворювання повинні здійснювати лікарі. Але незалежно від того, яка стадія алкоголізму діагностована, варто якомога раніше починати лікування, щоб в максимально короткі терміни домогтися одужання і попередити виникнення незворотних ускладнень з боку внутрішніх органів.

До способів ефективного лікування на будь-якому етапі алкоголізму відносяться методи психотерапії. Саме психологічна установка пацієнта на здоровий спосіб життя, можливість повноцінного існування без алкоголю є початковою і найбільш значущою передумовою позбавлення від залежності. Якщо алкоголік не переосмислить життєві цінності і не захоче сам подолати згубну пристрасть, всі інші методи лікування будуть малоефективні.

Стаття написана під кураторством доктора Гонтової А. А.

Перша стадія алкоголізму: симптоми і ознаки.

Виявити залежність від спиртного на початковій стадії не просто. Але, якщо придивитися, то у любителя випити змінюється поведінка, проступають фізіологічні ознаки. Розглянемо, як розпізнати першу стадію алкоголізму, щоб вчасно почати лікування.

Як розвивається залежність від алкоголю?

Від звичайного бажання випити до останньої стадії залежності від алкоголю проходить не мало часу. Важливо не упустити момент, коли людина тільки знаходиться на початковій стадії алкоголізму, і не допустити прогресування захворювання. Для цього необхідно знати, з чого починається тяга до спиртного, і як відбувається звикання до міцним напоям.

Звикання до спиртного відбувається поступово, в кілька етапів. Виникненню і розвитку захворювання сприяють, здавалося б, нешкідливі зустрічі з друзями, вечірні посиденьки на кухні з келихом вина, і безліч інших приводів, під час яких важко обійтися без алкоголю.

Буває, що алкогольна залежність розвивається буквально на порожньому місці. Людина починає випивати спочатку з якоїсь нагоди, але незабаром приводи стають непотрібними.

Скільки стадій залежно від алкоголю?

Виділяють чотири стадії залежності від алкоголю. Кожна стадія, починаючи від початкової, розвивається поступово. З переходом захворювання до наступної форми перебігу, позбутися залежності стає все складніше.

У статті детально розглянемо 1 стадію алкоголізму, при якій людина ще може зупинитися самостійно. Саме в цей період починається звикання до спиртного. Але, поки людина не шукає причини, щоб випити, і спокійно ставиться до вживання спиртовмісних напоїв. Так, випивши келих вина, ще не тягне продовжити, немає бажання підвищувати градуси. Такий стан важко назвати алкоголізмом, але вже існує небезпека переходу до наступного, більш серйозного ступеня.

Можна вилікуватися саме на перших стадіях алкоголізму. При переході захворювання до 3 ступеня, впоратися з проблемою стає складніше. На 4 стадії розвитку алкоголізму вже не вдається усунути пошкодження внутрішніх органів, і людини швидше за все чекає смерть від цирозу печінки.

Ознаки 1 стадії залежності від алкоголю.

Формування початкового ступеня алкогольної залежності відбувається непомітно. Щоб уберегти близького чи знайомого людини від страшних наслідків звикання до спиртного, необхідно знати, які ознаки супроводжують першу стадію алкоголізму.

Важливо: якщо людина прагне відзначити будь-яку подію застіллям зі спиртним, значить у нього вже розвивається первісна залежність від спиртовмісних напоїв. До ознак 1 стадії алкоголізму відносяться наступні моменти:

рідкісне вживання спиртного. На початковому етапі ще не сформувалася постійна потреба в спиртовмісних продуктах, тому немає періодичності у вживанні алкоголю. В період звикання, людина ще дотримується дозування алкоголю, необхідної для сп’яніння. Але, вже починає формуватися стійкість до спиртного. Важливо, що при 1 ступеня алкогольної залежності відбувається отруєння організму продуктами розпаду етанолу. Таким чином організм ще намагається боротися з токсичними речовинами, що надходять в кров. Після пробудження може боліти голова, починається блювота, відчувається загальне нездужання. Важливо помітити ці ознаки відрази до спиртного, і вчасно зупинитися; алкоголь починає вживатися кожне свято. Починає формуватися стійке відповідність. Так гарний настрій починає асоціюватися тільки з вживанням алкоголю. Святкові застілля з великою кількістю спиртного можуть тривати кілька днів, після чого настає загальна перевтома, і псується настрій; стадія типового алкоголізму завершується формуванням початкового ступеня залежності. Для того щоб випити вже не потрібно привід. Алкоголь вживається постійно. Без спиртного вже важко спілкуватися, виникає залежність від алкоголю на психологічному рівні. Час, проведений без алкоголю скорочується, але найчастіше застілля організовуються по вихідних. Тому назвати подібну поведінку запійним ще не можна.

В період формування 1 стадії хвороби, людина відмовляється визнавати свою залежність від спиртного. Він постійно знаходить виправдання своїм вчинкам, переходить на брехню. Якщо звернутися на цій стадії перебігу алкоголізму за лікарською допомогою, то можна добитися повного лікування, без рецидивів.

Симптоми 1 стадії алкоголізму.

Симптоми початкової стадії алкоголізму проявляються як з боку фізіологічних процесів, так і з боку психічного здоров’я. Симптоми можуть бути змазаними, але визначити по них, що людина хвора, можна.

До симптомів першої стадії алкоголізму відносяться наступні моменти в поведінці і фізіологічні процеси:

після випитого більше не виникає блювотного рефлексу, відсутня навіть нудота. Це один з перших серйозних симптомів алкоголізму. Але, питуща людина, навпаки, починає пишатися кількістю випитого і відсутністю блювоти. Блювота виступає в якості захисту організму на надходження в кров токсичних речовин. А відсутність блювотного рефлексу говорить про звикання до алкоголю. В цьому випадку настає сильніша інтоксикація; починаються проблеми з пам’яттю. Забудькуватість, і неможливість відтворити окремі моменти з життя, говорить про проблеми з психічним здоров’ям. Коли людині важко згадати, як він провів вечір, це означає, що хвороба розвивається прискореними темпами; помітно змінюється поведінка в процесі випивки. Так, здорова людина після невеликої дози спиртного трохи розслабляється. Якщо ж випивкою супроводжується будь-яка подія, то в процесі звикання настає зовсім інша реакція. Алкогольне сп’яніння супроводжується бурхливою діяльністю, бажанням буквально зрушувати гори. Одночасно поведінка може носити агресивний характер, з’являється бажання з’ясовувати стосунки і провокувати конфліктні ситуації. Або, навпаки, настрій стає благодушним, і людина починає розмірковувати на філософські теми, чого раніше за ним не помічалося; настає залежність на рівні психіки. Спочатку хочеться, щоб випивка була кожен день. Тому починається постійний пошук причини для вживання алкоголю. Під час тверезих перерв погіршується загальний стан, на рівному місці псується настрій. Але, будь-яке нездужання проходить практично миттєво, варто випити. Небезпека такого стану полягає в тому, що людина перестає себе контролювати, і може випити навіть на роботі, перед зустріччю, або навіть за кермом автомобіля; передозування спиртного. Хворий не усвідомлює, що йому потрібна все більша кількість випивки. Відсутній контроль над свідомістю, йде почуття міри. Але, в стані тверезості ще можна поговорити з хворим, і можливо, що він захоче звернутися за лікарською допомогою.

На початковій стадії алкоголізму, хвороба виліковується найкраще. Лікування складається з комплексних заходів, і відвідування не тільки нарколога, але і фахівця, що вирішує проблеми з психічним здоров’ям.

Ознаки першої стадії у жінок.

Перша стадія алкоголізму у жінок розвивається в кілька разів швидше, в порівнянні з чоловіками. Причому визначити, що жінка п’є, легко. Досить подивитися на її шкіру і поведінку. Шкірний покрив набуває нездоровий, сіруватий відтінок, на обличчі проявляється набряклість, починає рости живіт. Виникають відхилення в психіці.

Алкоголізм у жінок може починатися з застіль з друзями з приводу різних подій. Або, жінка починає пити від самотності, із-за невдалих відносин або заміжжя.

Симптоми алкоголізму 1 стадії у жінок проявляються в наступному:

йде інтерес до життя, до будь-яких подій, що відбуваються навколо. Пропадає бажання займатися улюбленою справою. Всі інтереси обмежуються випивкою; жінка стає конфліктною в будь-якому місці і при будь-якій обстановці. Їй все одно де проявляти агресивність, в сім’ї або на робочому місці. Вона починає болісно сприймати справедливі зауваження на свою сторону, і занадто прямо заявляє про своє невдоволення, причому в грубій формі; різко змінюється поведінка. Жінка стає замкнутою, перестає спілкуватися з друзями, заводить компанії, де їй завжди можуть запропонувати випивку. Вона може закотити істерику без приводу, нагрубити незнайомим людям або близьким; якщо у жінки є діти, то проходячи першу стадію алкоголізму, вона перестає приділяти їм увагу. Діти дратують жінку, що випиває. Вона залишає їх одних, і припиняє займатися їх вихованням. Всі її прагнення і бажання зводяться до випивки.

Так само як і чоловік на першій стадії алкоголізму, жінка перестає контролювати допустиму дозу спиртного. У неї зникає нудота і блювота, але мучить похмілля відразу після пробудження. Вона починає знімати похмільний стан за допомогою чергової дози алкоголю.

Як лікується 1 ступінь алкогольної залежності?

Як вже говорилося вище, на початковій стадії алкоголізм лікується досить успішно. Єдина складність виникає, коли потрібно умовити алкоголіка пройти лікувальний курс. Справа в тому, що хворий відмовляється визнавати, що у нього алкоголізм. Та він і дійсно вважає, що не хворий, думаючи що може відмовитися від спиртного в будь-який час. І тут родичі і близькі люди повинні постаратися, і умовити звернутися до фахівця.

Лікування алкоголізму на початковій стадії відбувається комплексно, і включає наступні етапи:

з хворим розмовляє психолог, щоб з’ясувати причину такої поведінки, і скорегувати психічний стан; проводиться дослідження внутрішніх органів, і з’ясовується наскільки порушені їхні функції. При необхідності призначається лікування з відновлення їх функцій; прописуються вітамінні комплекси, нормалізують сон і загальний стан; фахівці допомагають хворому повернутися до нормального способу життя, виключивши з усіх життєвих моментів алкоголь; проводяться спеціальні процедури по очищенню організму від токсичних речовин.

Перше місце в комплексному лікуванні алкоголізму на початковій стадії займає допомогу психолога.

Якщо своєчасно звернутися за лікарською допомогою, то можна уникнути негативних наслідків для організму при переході до другого ступеня захворювання.

Вам все ще здається, що вилікувати алкоголізм неможливо?

Судячи з того, що ви зараз читаєте ці рядки — перемога в боротьбі з алкоголізмом поки не на вашому боці.

І ви вже думали закодуватися? Воно й зрозуміло, адже алкоголізм — небезпечне захворювання, яке призводить до серйозних наслідків: цирозу або навіть смерті. Болі в печінці, похмілля, проблеми зі здоров’ям, роботою, особистим життям . Всі ці проблеми знайомі вам не з чуток.

Але може все ж є спосіб позбутися від мук? Рекомендуємо прочитати статтю Олени Малишевої про сучасні методи лікування алкоголізму. Читати далі >>

Як визначити ступінь розвитку алкоголізму.

Алкоголізм не можна назвати шкідливою звичкою або слабкістю людини, так як цей стан вважається серйозним хронічним захворюванням, що вимагає термінового лікування. Сьогодні 90% людей хоч раз в житті пробували спиртні напої, і тільки у 10% на тлі їх вживання розвинулася залежність. Чому ж захворювання «чіпляється» до деяких людей і як визначити ступеня алкоголізму?

Заразитися такою хворобою не можна-людина сама її викликає, часто приймаючи спиртне у свята, знаменних дат та інших життєвих подій. При цьому з кожною випитою чаркою горілки або іншого алкогольного продукту п’яниця прирікає себе на подальші муки і страждання.

Наркологи стверджують, що далеко не всі люди схильні до розвитку алкоголізму-в основному хвороба вражає ту людину, яка морально слабка, і у кого відсутня сила волі. Зрозуміло, в такому випадку міцні напої є порятунком для п’яниці, адже від них він отримує задоволення, прилив сил і енергії. Так чому б постійно не приймати даний алкогольний продукт?

Як і інші небезпечні для здоров’я патології, залежність має певні ступені, кожна з яких наділена конкретними симптомами. При цьому, спостерігаючи ознаки захворювання, нарколог зможе точно визначити стан організму, і скласти ефективну схему лікування. Адже кожна стадія буквально характеризує алкоголіка, що є вагомим плюсом при призначенні терапії.

Ознаки розвитку алкоголізму.

Щоб зрозуміти ступінь алкоголізму, хворий повинен помітити у себе конкретні ознаки залежності. До них лікарі відносять такі стани організму:

патології внутрішніх органів, які мають тісний контакт із надходять в організм алкоголем; розвиток різких психозів; депресія; залежність від алкогольних напоїв; зниження особистих цінностей та інтересів до всього, що відбувається; деградація особистості; порушення обмінних процесів, що протікають в організмі; погіршення функціональності ЦНС.

Дані симптоми і ознаки алкогольної залежності відмінно характеризують розвиток хвороби, тому при їх виявленні слід негайно звернутися до лікаря, адже тільки своєчасна терапія дозволить швидко і без ускладнень вилікувати захворювання і відновити роботу організму.

Перша ступінь залежності.

Перша ступінь пияцтва говорить про те, що містяться в алкоголі хімічні елементи привели організм до розвитку залежності. У цей час хворий відчуватиме ознаки психологічного алкоголізму – побороти їх не вийде навіть дотримуючись правил для полегшення стану при похміллі. У вільний час п’яниця буде мріяти про розпивання алкоголю, і якщо така можливість у нього з’явиться, він з радістю їй скористається.

Як визначити перебіг першого ступеня захворювання? Зробити це неважко, оскільки на це будуть вказувати певні симптоми:

людина стане частіше випивати; хворому буде важко водити автомобіль; алкоголік не зможе виконувати повсякденну роботу, так як вона здасться йому занадто важкою; п’яниця стане завжди шукати причину, по якій він хоче напитися.

Після прийому невеликої дози алкоголю, стан хворого відразу покращиться, і він відчує прилив сил, бадьорості і гарного настрою. Решта ознак алкоголізму поки не будуть сильно турбувати потерпілого, проте при прийомі великої дози спиртного вони здатні істотно «підкосити» його здоров’я.

Найчастіше людина сама не здатна зрозуміти ту ейфорію, яку несе алкоголізм – вона може лише її відчути. І, зрозуміло, такий стан алкоголіку подобається, тому він намагається якомога частіше вживати міцні напої, тим самим не підозрюючи, якої шкоди вони завдають здоров’ю.

У міру розвитку алкоголізму і першого ступеня даної хвороби людина починає пити вже без приводу, не дотримуючись міру. Саме тому близькі п’яниці все частіше починають помічати у нього психози, зміна настрою, слабкість і відсутність нормальної мови. Під ранок людині завжди погано: його турбують симптоми похмілля, а побороти їх в своєму стані хворий не може.

Поступово у алкоголіка розвивається звичка пити кожні вихідні, щоб «поправити здоров’я» і відчувати себе набагато краще. Багато п’яниць навіть починають пишатися тим, що здатні випити велику дозу алкоголю.

Визначення залежності першого ступеня нерідко проводиться за наявності або відсутності блювотного рефлексу – якщо він є, значить, захворювання ще не перейшло на даний етап розвитку. Відсутність блювоти говорить про те, що організм людини вже перестав вживати алкоголь, як отрута, і тепер може повноцінно його засвоювати. Але все ж ранкова нудота буде присутній у хворого до тих пір, поки хвороба не перейде на другий етап розвитку.

Другий ступінь алкоголізму.

ступінь алкоголізму

Алкоголізм 2 ступеня приносить вже більше шкоди, так як його симптоми насилу витримує половина запійних алкоголіків. На даній стадії у людини розвивається не тільки психологічна, але і фізична залежність, що приносить сильну шкоду здоров’ю.

Алкогольна залежність 2 ступеня має явну і характерну ознаку-обов’язковий перебіг похмілля, що супроводжується неприємними симптомами. Після прийому чарки горілки або іншого міцного напою п’яниця відчуває тимчасове полегшення, яке потім змінюється сильним потягом до прийому алкоголю і розвитком психозів. Під час розпивання великої кількості спиртного людина відчуває:

тремтіння, що локалізується на кінцівках; збільшення серцевого ритму; сильні скроневі болі; підвищення артеріального тиску; постійну слабкість в тілі.

Іноді хворий відчуває почуття тривоги, дратівливість без вагомої на те причини, пригнічений настрій. Такі ознаки атакують організм п’яниці два-три дні, поступово згасаючи і стаючи менш вираженими. Однак якщо хворий прийме чергову дозу спиртного, вони знову стануть сильними і важкими для загального стану здоров’я.

На самому початку розвитку залежно 2 ступеня у алкоголіка помічають судоми, які за характером перебігу нагадують припадки епілепсії. Найбільш важкими для людини будуть 2-4 години після прийому великої дози алкоголю – в цей час потерпілий не зможе думати, міркувати і навіть виразно говорити. Чим довше триватиме сп’яніння, тим сильніше ці ознаки стануть виражатися.

Наркологи стверджують, що на 2 ступеня залежності люди п’ють щодня і у великій кількості. Однак у багатьох на це не вистачає здоров’я, і вони не здатні нічого робити, крім як лежати і вимовляти маячня.

Згодом толерантність до спиртного підвищується, і п’яниці істотно збільшують щоденну дозу, щоб знову настало сп’яніння. Такі хворі здатні протриматися без міцних напоїв кілька днів, після чого знову йдуть в довгий запій, який може протікати тижнями, приносячи значну шкоду здоров’ю. Якщо стан організму критичний, алкоголіку стане погано навіть після прийому пари крапель вина.

Алкоголізм 2 ступеня здатний існувати у людини досить довго-кілька років. Саме тому методи кодування не можна назвати ефективними і довговічними, так як після закінчення їх властивостей люди починають пити ще більше і частіше. Тому в даному випадку необхідно повністю вилікувати залежність, щоб через кілька років вона знову не дала про себе знати.

Якщо алкоголік не в силах визначити свою ступінь залежності, допомогти йому це зробити можуть інші ознаки розвитку 2 ступеня, до яких відноситься:

часті провали пам’яті; погіршення якості мовлення; посилення роботи мозку, що виникає при ураженні органу великою кількістю токсинів; втрата апетиту; часта зміна настрою; зміна поведінки і характеру хворого.

При перебігу 2 ступеня алкоголізму хворий сам розуміє, що у нього є залежність від міцних напоїв, проте визнати це повною мірою він не здатний. В даному випадку тільки серйозні проблеми на роботі або в сім’ї можуть підштовхнути п’яницю відвідати лікаря і почати лікування захворювання.

Третя ступінь залежності.

Якщо у людини спостерігається третя ступінь залежності, то відбувається зниження щоденної дози алкоголю. Виникає це тому, що у хворого починається сильне погіршення роботи організму, і він вже не в силах підтримувати власний захист. Стан похмілля на 3 стадії протікає дуже тяжко хворого мучать симптоми захворювання, причому побороти їх досить важко.

Внутрішні органи, системи і нервові волокна вже повністю виснажені, тому при прийомі навіть невеликої дози спиртного людини починають мучити серйозні ознаки інтоксикації, причому їх сила не послабиться до тих пір, поки алкоголь повністю не покине організм.

Третій ступінь залежності руйнує алкоголіка не тільки фізично, але також духовно і морально. Крім того, у хворого настає повна деградація і руйнування власної душі.

Основою і радістю життя в такої людини є алкоголь, а інші життєві цінності відходять на другий план або просто пропадають.

На жаль, побороти цю ступінь алкоголізму вдається далеко не всім, так як в більшості випадків організм «зіпсований» настільки, що його відновлення неможливо. Результат даного стану веде тільки до смерті, причому, чим більше п’яниця буде приймати спиртного, тим швидше настане летальний результат.

Позбавлення від певного симптому похмілля при течії 3 ступеня неможливо, так як побороти його зможе тільки повна відсутність спиртних токсинів в організмі.

Через що настає смерть на 3 ступені алкоголізму? В даному випадку летальний результат з’являється в результаті:

розвитку цирозу печінки; пригнічення мозкової діяльності; зупинки серця; розвитку інфаркту; відмови роботи органів ШКТ.

Іноді смерть виникає і з інших причин, до яких відноситься ДТП, бійка, нещасний випадок, виною яких є улюблений раніше людиною алкогольний напій.

Стадії сучасного алкоголізму.

Будь-яке захворювання має свої етапи розвитку, починаючи від 1-ї стадії і закінчуючи останньою — смертельної або одужанням організму. Прояв алкоголізму також нерозривно пов’язаний зі ступенями прогресування хвороби, і поетапною деградацією людини як особистості. Що таке алкоголізм в сучасному суспільстві, пояснювати не доводиться. Він проник в усі сфери діяльності людини. Без спиртних напоїв не обходиться жодне торжество, і число алкоголіків зростає. Все це говорить про те, що вживання спиртовмісних напоїв збільшується. Залежні люди нелегко переживають стадії сучасного алкоголізму і, тим не менш, багато хто відмовляється визнавати небезпечне захворювання.

Передумови алкоголізму.

Сьогодні від алкогольної хвороби страждають не тільки чоловіки, жінки, а й Підлітки. Ознаки залежності від алкоголю можна побачити на кожному кроці, особливо в містах, де життя і добробут людини залежить від роботи містоутворюючих підприємств, часто простоюють з різних причин . Повальна безробіття і брак коштів породжують асоціальні явища, в числі яких, алкоголізм . Люди п’ють від безвиході, не розуміючи тим самим, що своїми вчинками «закопують» себе ще глибше:

пропиває останні гроші; псують здоров’я; ставлять хрест на майбутньому своїх дітей; в п’яному угарі ризикують переступити межу закону.

Погані соціальні критерії також сприяють поширенню захворювання. Жити в складних умовах, тісній комуналці, з дітьми, батьками, братами і сестрами – це не життя, а існування, зведена в рамки елементарного виживання на психологічному рівні. Звідси постійні скандали, сварки і пляшка, як доступний засіб, щоб зняти стрес.

Частий релакс по святах, в компанії друзів і просто так, щоб розслабитися, рано чи пізно закінчаться тим, що людина, сам того не помічаючи перетвориться в алкоголіка. Спочатку у нього розвинеться початкова стадія алкоголізму, нічим особливим себе не виражає. Інші ознаки алкоголізму і симптоми будуть дещо пізніше, а поки пристрастився до спиртного людина не бачить нічого страшного в тому, якщо вип’є 150грамм перед обідом або після важких буднів.

І що найнебезпечніше — ця доза, непомітно, поступово почне збільшуватися. Скоротяться і перерви між споживанням спиртного. Алкоголізм на ранній стадії розвитку тим і небезпечний, що укладає жертву в свої обійми тихо і непомітно. Чоловіки, які пережили хронічний алкоголізм і зуміли вирватися з чіпких лап зеленого змія, на повному серйозі відзначають, наскільки підступний страшний ворог. Адже коли п’єш, про наслідки, як правило, не замислюєшся.

Про стадіях патології.

Ступінь розвитку алкоголізму не завжди чітко визначена, так як саме поняття більше відноситься до психологічних ознак, ніж до доказів у фізіологічному плані. Неможливо точно розмежувати, який певний етап переносить хворий, який страждає залежністю. Похмільний синдром також не є підставою того, що людина – закінчений алкаш, а, між тим, деякі схильні думати саме так. Мовляв, якщо вже похмеляється, то, безумовно, у нього 1 стадія алкоголізму.

Чимало прикладів, коли чоловік не може жити без спиртного, проте на ранок, після тривалих вливань, ніколи не біжить за рятівною пляшкою пива. Організм у кожного різний і на світі живе достатньо людей, прекрасно обходяться без похмілля. Вони на ногах переносять моторошний синдром, і до вечора їх організм приходить в норму. Також немає стандартних кордонів в питанні, скільки живуть алкоголіки. Одним вистачає і декількох років похмільного життя, а інші можуть існувати до глибокої старості, регулярно вживаючи спиртне. Для багатьох, поняття і стадії алкоголізму – це умовні визначення.

В такому випадку, як визначити стадію алкоголізму, щоб допомогти людині повернутися на шлях здорового способу життя, і потрібно це знати. Треба підкреслити, всі ці медичні формулювання, доля фахівців. Якщо близька людина пристрастився до спиртного, став випивати не тільки у свята, але і в будні дні, почав пити запоями, з’явився гострий похмільний синдром, то, рідним без різниці, які існують стадії алкогольної залежності. Єдине, що їх турбує, надання швидкої лікарської допомоги, щоб людина остаточно не спився.

Багато лікарів також не звертають пильної уваги на ступені алкоголізму, і не оцінюють хворого через призму етапів захворювання. Головне – це всебічна допомога, в якій би патологічної небезпеки не знаходилася людина. Вже потім, нарколог, в обов’язковому порядку поговорить з хворим, і вкаже на той факт, що пацієнт знаходиться на 1-й стадії хвороби або у нього розвинувся алкоголізм 2 більш небезпечною ступеня. Якщо підходити до проблеми з медичної точки зору, картина виглядає дещо інакше.

Початкові ознаки хвороби.

Стадій алкоголізму існує кілька. Однак, як вже було сказано, не можна патологію кожної людини, що зловживає спиртним, зводити в певні рамки, так як організм і здоров’я – поняття суто індивідуальні. В цілому, перша стадія алкоголізму характеризується відносною виробленням толерантності до вживання напоїв із вмістом спирту. У людини вже відсутній блювотний рефлекс після вживання спиртовмісних напоїв особливо, коли він вип’є понад належної міри.

На 1-й стадії формування залежності можливі провали в пам’яті, тобто після активного зловживання, людина не завжди може пригадати вечірку від початку і до кінця. Так звані палімпсести (амнезія, синдром фізичної залежності) – вірна ознака того, що розвивається друга стадія алкоголізму.

На 1-й стадії пропадає відраза до спиртного, а дози для отримання задоволення непомітно збільшуються. Скорочується і період тверезості. Якщо раніше чоловік, наприклад, міг пити раз на тиждень по 100грам, тепер йому здається, що цього мало. З пляшкою він почне «бачитися» набагато частіше, а норми збільшить до 150-200грамм. Тобто, в наявності втрата контролю випивається алкоголю. Далі проявляються психічні фактори.

Свідомість затьмарюють приємні моменти, пов’язані зі спиртним. З кожним днем бажання випити посилюється, і людина починає шукати будь-який привід, щоб зайвий раз перекинути чарку-другу. В розумі активізується боротьба » пити, не пити». У розмовах з друзями найбільший інтерес представляють лише теми, пов’язані з алкоголем. На 1-й стадії формується неприйняття осуду пияцтва. Алкоголіки, що випили люди знаходять своє виправдання. Менш значущим стає все, що не має відношення до майбутньої випивки. Вже на першій стадії такого алкоголізму виникають соціальні конфлікти.

І найголовніше. Людина стає залежною, проте заперечує початок хвороби, мотивуючи свою поведінку тим, що п’є він, як усі.

Прогресування захворювання.

Друга стадія алкоголізму позиціонується вищезгаданими симптомами і присутністю нових ознак залежності. Один з них синдром похмілля. Людина після випитих напередодні літрів починає відчувати стійку потребу в нових дозах, щоб «поправити здоров’я». Поряд з посиленим бажанням вживати алкоголь у великих кількостях, без ранкової норми, він не мислить продовження нового дня.

Щоб зняти абстинентний синдром, що випиває чоловік, вже на цій стадії може піти на багато кроків, аби випити заповітні 150грамм.

Наступна за першою, 2 стадія важкого алкоголізму обумовлена небезпекою запоїв. Якщо вдома спиртне відсутнє, цей факт стає неприємним сюрпризом. Приходячи на будь-яке торжество, залежний чоловік, перш за все, оцінює кількість випивки, і вже потім намагається привернути до себе увагу. Свята, які проходять в тверезій атмосфері починають його дратувати.

Коли на святковому столі немає міцних напоїв, таке веселощі для алкоголіка можна порівняти з марною тратою часу. На другій стадії, в організмі виробляється стійка залежність від алкоголю на фізіологічному і психічному рівні. Без чергової дози спиртного, чоловік вже не може нормально жити і працювати. Якщо він не випив ввечері, погано спить, а не похмелився, настає страшний абстинентний синдром на тлі яскраво вираженого тремору. Близькі люди і знайомі вже не здогадуються, а впевнені в залежності людини від спиртного.

Друга і третя стадія алкоголізму мають кілька загальних симптомів, тому можна говорити про те, що на обох етапах розвитку хвороби, спивающаяся особистість намагається кілька разів кинути пити. Середня стадія алкоголізму протікає на тлі регулярних провалів пам’яті, коли людина після пиятики не може згадати подробиці хмільної вечірки. У нього погіршується апетит, а в стані абстинентного синдрому з’являються слухові або зорові галюцинації. Клінічна картина характерна після тривалих запоїв, коли чоловік, в частих випадках п’є один.

Фінальна стадія алкоголізму.

Як це не сумно звучить, першою і другою стадією алкоголізму страждає більшість питущих чоловіків і жінок. Багато з них не можуть контролювати обсяг випитого спиртного, а це означає тільки одне — активний розвиток хронічного алкоголізму, і ні про яку продромальній стадії мови не йде. В даному періоді людина вживає алкоголь виключно у свята, щоб трохи підняти настрій.

Він ніколи не перевищує свою дозу, веселощі без алкоголю сприймає адекватно і на ранок навіть, якщо випив напередодні, може пригадати всі подробиці вчорашнього свята. Йому не потрібно похмелятися, у такої людини відсутній абстинентний синдром. Якщо він і далі буде контролювати, інші небезпечні стадії ніколи не настануть. В іншому випадку, через 4-6 місяців розвинеться наступний етап. У жінок це відбудеться набагато раніше, так як їх організм до алкоголю звикає набагато швидше.

Третя стадія алкоголізму вважається останньою і формується на тлі передостанньої, протягом 10-15 років. Якщо у людини спостерігається фінальний етап залежності від спиртного, він фактично перестає існувати як особистість. Без спиртного він не може прожити і декількох днів. Алкоголь є єдиним стимулом, щоб міцно заснути і не мучитися всю ніч від безсоння. Фізіологічні та психічні процеси порушені повністю.

Організм алкоголіка вже не просить, він вимагає спиртне і, коли його немає, людина починає мучитися від думки, що не може випити. Тривалі запої можуть трапитися «на рівному місці», навіть після 50-100 грам пива, а їх тривалість залежить від наявності фінансових коштів. Абстинентний синдром стає все важче і жахливіше. Якщо раніше людина могла зупинитися без сторонньої допомоги, тепер, коли у нього розвинулася третя стадія алкоголізму, потрібно невідкладна допомога медиків.

Остання стадія алкоголізму характеризується деградацією особистості. Людина, заради спиртного, негайної опохмелкі готовий на все:

продати власні речі; вкрасти з дому золоті прикраси дружини, сестри, матері; піти на крадіжку в магазині; відібрати гроші у людей на вулиці, у під’їзді.

Коли у п’яниць настає 3 стадія алкоголізму, своє его вони ставлять понад інших. Серед ночі будять домочадців, намагаються їм щось довести, стверджують нісенітницю. У цьому стані часто діагностується біла гарячка, делірій, коли залежні на повному серйозі стверджують усіляку маячню . Їх стан здоров’я викликає серйозне занепокоєння з боку близьких родичів і невипадково. Якщо вчасно не вжити заходів, може статися все що завгодно.

Скільки ступенів алкоголізму.

Деякі ступені алкоголізму важко піддаються лікуванню. Слід обов’язково знати, що алкоголізм являє собою хронічний недуга, який характеризується тягою до регулярного вживання самих різних спиртних напоїв.

Відомо, що у чоловіків може статися ураження ЦНС і поступово руйнуються дуже важливі функції людського організму:

порушення артеріального тиску; ураження печінки; розвиток хвороб нирок.

Є навіть таблиця (Малюнок 1), яка розповість, як саме розвивається недуга. Практично завжди давно відомі в медицині стадії алкоголізму розрізняються своїми проявами, що залежить від деяких особливостей організму людини.

Як розвивається 1 стадія алкоголізму?

Можна сказати, що залежність від алкоголю поступово розвивається з досить-таки тривалого пияцтва, яке ділять на кілька етапів:

Малюнок 1. Таблиця стадій алкоголізму. Людина може іноді випивати і не прагнути до занадто частого вживання алкогольних напоїв. Можуть проявитися всі ознаки, які характерні для отруєння. На даному етапі людина може постійно супроводжувати найбільш важливі події життя вживанням досить великої кількості алкоголю. Останній етап, який дуже швидко переходить в 1 ступінь алкоголізму, є досить серйозним захворюванням. Чоловік або жінка починає практично регулярно пити. Навіть саме незначне і не дуже яскрава подія відзначається прийомом абсолютно будь-якого алкоголю.

Як відомо, 1 стадія алкоголізму піддається корекції без допомоги досвідченого медика за допомогою огорожі людини від спиртних напоїв, що допомагають контролювати його родичі, друзі. Коли у початківця алкоголіка немає чіткої мотивації припинити узливання або ж у нього повністю відсутня сила волі, то тоді необхідно обов’язково відвідати нарколога.

Найголовніші ознаки 1 стадії захворювання можуть проявитися досить різким підвищенням толерантності до спиртних напоїв. Для сп’яніння хворому потрібна вже велика доза алкоголю. Сам пацієнт виправдовується тим, що він сильно хвилюється або почали відбуватися зміни погоди.

Початкова ступінь алкоголізму характеризується тим, що поступово зростає кількість прийомів напоїв, що бадьорять. Людина постійно шукає причини, щоб ще раз прикластися до склянки. А ось якщо рідні люди вирішать забрати пляшку у пацієнта, то він може стати агресивним. Можуть проявитися симптоми похмільного синдрому, який людина буде намагатися зняти новою порцією алкоголю. З’являються ознаки супутніх недуг:

занадто приватні перепади артеріального тиску; гастрит; різні вегето-судинні реакції.

При наявності хвороби слід відразу ж вжити заходів, які спрямовані на лікування алкоголізму на 1 стадії. Пацієнт буде обов’язково заперечувати наявність недуги.

Слід намагатися обмежити людину від факторів, які провокують випивку. Потрібно звернути увагу на лікування інших хвороб, які можуть розвинутися на тлі вживання спиртних напоїв.

Як протікає захворювання на 2 стадії свого розвитку?

На 2 стадії відбувається досить-таки помітна зміна характеру, так званого похмільного синдрому. Тепер даний стан супроводжує кожне вживання спиртних напоїв.

При алкоголізмі 2 ступеня похмілля можна полегшити, але для цього необхідно трохи випити.

Людина вже не піддається впливу близьких людей і не внемлет здоровому глузду. Можуть з’явитися:

депресія; дратівливість; тривалі запої.

Дуже часто у жінок розвиваються так звані соматичні недуги, які мають властивість проявлятися в хронічній формі. Можуть розвинутися панкреатит, виразка шлунка і навіть гепатит. Тому помітивши симптоми другої стадії хвороби у близької і рідної людини, необхідно бити тривогу, так як недуга на даному етапі розвитку дуже важко піддається лікуванню.

Потрібно відзначити, що лікування повинно проводитися в умовах стаціонару, де пацієнту належить пройти спеціальний тест. Відмова від алкоголю в самих звичайних умовах виконувати не варто, так як дуже часто у хворих з’являються:

нудота; болі в серці; відчуття тривоги; екзофтальм; марення; тремор кінцівок; алкогольні делірії; блювота; болі в печінці.

Дана стадія алкоголізму характерна тим, що людині необхідно всебічне лікування, яке включає позбавлення від соматичних захворювань, психологічну підтримку, а також виведення з ураженого організму продуктів розпаду алкоголю.

Алкоголізм на 3 стадії розвитку.

Медики називають 3 стадію алкоголізму найважчою, так як вона протягом тривалого часу не піддається лікуванню. Хворого видно практично відразу:

з’являється «хода алкоголіка»; спостерігається землистий колір обличчя.

На даній стадії розвитку недуги людина відчуває таку сильну потребу в випивці, як у воді або їжі. Дуже часто ознаки алкоголізму проявляються абсолютно спонтанно. Хворий втрачає працездатність. Для того, щоб задовольнити потребу в спиртному, він починає не замислюючись продавати речі. Дуже часто якість спиртного знижується. Розвиток даної стадії триває до 10 років. Після цієї людини очікують найсумніші наслідки тривалих пиятик.

Щоденні п’янки можуть на деякий час змінюватися так званими «сухими» періодами. Після цього хворий знову починає вживати алкоголь. Для того щоб отримати насолоду, пацієнту вже вистачає зовсім невеликої дози алкоголю. Даний факт пов’язаний з тим, що алкоголік має сильне психологічне і фізичне виснаження. Є такі симптоми:

перепади настрою; деградація особистості; егоїзм; прояви грубості; агресія; жалість до себе.

У цьому відео йдеться про стадії алкоголізму:

Лікування недуги відбувається за допомогою очищення організму від алкоголю, позбавлення від соматичних недуг. Крім того, дана стадія алкоголізму може бути усунена за допомогою лікаря-психолога.

Стадії пияцтва.

ступінь алкоголізму

Наркологами прийнято виділяти три стадії алкоголізму і три стадії пияцтва.

У деяких випадках, пияцтво класифікують, як «предзаболевание», тому що вже на цьому етапі людина починає хворіти не тільки фізично, але і стикається з першими порушеннями в психіці.

Рідні та близькі (або сам п’є, якщо він володіє достатньою мірою самокритики) можуть помітити у поведінці по відношенню до алкогольних напоїв ряд закономірних змін. Саме вони і відображені в описі стадій пияцтва.

Стадії пияцтва:

епізодичне пияцтво – вживання спиртних напоїв носить випадковий характер, людина ще не вміє визначати дозу, яка необхідна йому до досягнення стану ейфорії, часто спостерігаються ознаки токсичного отруєння алкоголем, вранці спостерігаються головні болі, нудота, пітливість і ін. ознаки отруєння алкоголем (на цій стадії спогади про вживання спиртного викликають почуття огиди); ритуальне пияцтво – питущий пояснює причину вживання алкогольних напоїв святами, кооперативами та іншими суспільно значимими подіями, у нього виникає асоціативний зв’язок між спиртним і подіями, які воно супроводжує; з плином часу такі «свята» можуть розтягуватися на кілька днів; звичне пияцтво – причиною для випивки ставати не тільки суспільні події, але і будь-який привід, який чимось відрізняється від рутини, тобто у людини все частіше з’являється бажання випити і кількість застіль прирівнюється до двох і більше випивок в тиждень.

Деякі наркологи класифікують етап пияцтва, як нульову або початкову стадію алкоголізму. Грань між третьою стадією пияцтва і першою стадією алкоголізму буває настільки тонка, що помітити її зникнення без допомоги професійного психолога або нарколога буває неможливо.

І саме тому навіть початкова стадія алкоголізму є вагомою причиною для звернення за допомогою до нарколога, т. к. не володіючи достатньою силою волі і чіткою мотивацією питущий може впоратися починається з алкогольною залежністю самостійно.

Стадії алкоголізму.

Багато хто задається питанням: «Як визначити стадію алкоголізму?». Спробувати зробити це самостійно не завжди можливо, тому що вираженість тих чи інших ознак не завжди однакова у різних людей. Це пояснюється особливостями особистості і психіки кожної конкретної людини і наявністю у нього різних захворювань, які можуть сприяти більш швидкому або повільному прогресуванню алкоголізму. Відповісти на це питання точно зможе тільки професійний нарколог, після обстеження пацієнта і проведення деяких діагностичних процедур.

Ознайомлення з описом стадій алкогольної залежності може допомогти близьким і рідним вчасно помітити сумні і жахливі наслідки пияцтва.

1 стадія алкоголізму починається з підвищення толерантності організму до звичної раніше дозі алкогольного напою . Наприклад, якщо раніше для досягнення стані ейфорії п’яниці було достатньо випити 200 мл горілки, то для отримання такого ж ефекту алкоголіку знадобитися більш вагома доза спиртного. Як правило, таку «необхідність» алкоголік виправдовує важким душевним станом або переживаннями, холодною або спекотною погодою, напруженими відносинами в сім’ї і т.

Ця характерна ознака 1 стадії доповнюється ще більш активною і частою пристрастю до випивки. Кількість алкогольних «пиятик» на тиждень збільшується і їм завжди знаходяться слушні виправдання. На тлі такої пристрасті у алкоголіка з’являється підвищена дратівливість, нетерпимість до спроб близьких припинити вживання спиртного, розвиток або загострення гастриту, перепади артеріального тиску, вегетосудинні реакції. У алкоголіка на 1 стадії алкоголізму іноді присутній похмільний синдром: після випивки він відчуває головні болі, нудоту (може бути блювота), болі в органах шлунково-кишкового тракту. Для усунення цих симптомів він може відчувати необхідність похмелитися, але спиртні напої ще не є життєво необхідними. Характерні діагностичні ознаки 1 стадії алкоголізму:

підвищення толерантності; почастішання випадків випивки; похмільний синдром присутній не завжди; відсутність життєвої необхідності алкоголю. 2 стадія алкоголізму починається при появі постійно виникає похмільного синдрому після чергової випивки . Тільки прийом спиртного може полегшити неприємні і хворобливі відчуття. На алкоголіка не діє ні засудження, ні прохання припинити пити. Відзначається посилення розладів психіки і нервової систем: надмірна дратівливість, напади депресивного стану, агресія, безсоння, втрата моральних якостей і принципів. гут спостерігатися епізоди запоїв, які можуть тривати різні проміжки часу (кілька днів, тижнів або місяців). Якщо гострі захворювання, пов’язані з прийомом алкогольних напоїв, з’явилися під час пияцтва або 1 стадії алкоголізму, то в 2 стадії вони можуть ставати хронічними і, як правило, алкоголік наполегливо заперечує, що їх спричинив шкоду алкоголю. У більшості хворих на цьому етапі захворювання з’являються: виразки шлунка або дванадцятипалої кишки, гіпертонічна хвороба, хронічний гепатит або панкреатит, захворювання серцево-судинної, нервової системи та ін. Характерні діагностичні ознаки 2 стадії алкоголізму:

постійна присутність похмільного синдрому; алкоголь стає життєво необхідний при похмільному синдромі; посилення розладів і захворювань психіки і нервової системи; прогресування соматичних захворювань. 3 стадія алкоголізму характеризується етапом втрат і мінусів» . У хворого з’являється різке погіршення пам’яті, мислення, уважності. Поступово він починає болісно реагувати на раніше звичні жарти і образні вислови. Близькі та рідні помічають, що будь-яка фізична або інтелектуальна активність швидко викликає у нього роздратування, апатію. Алкоголік швидше втомлюється від раніше звичної роботи. Докорінно змінюються відносини між алкоголіком і його близькими людьми, родичами, колегами і друзями. перестає враховувати думку інших людей, ставати більш плаксивою, частіше проявляє агресію, вступає в безпричинні суперечки і конфлікти. Часто у нього змінюється ставлення до якості життя: він стає неохайним, може пити сурогати алкоголю, зневажливо ставитися до якості харчових продуктів і гігієни. Остання стадія алкоголізму призводить до різкого падіння опірності організму до алкоголю. Хворий хоче випивати, але випивши невелику дозу спиртного, відразу ж п’яніє і починає відчувати ознаки алкогольного отруєння (нудоту, блювоту, головні болі тощо). У алкоголіків з 3 стадією алкоголізму виявляються важкі форми захворювань (цироз печінки, панкреатит, цукровий діабет, ракові пухлини, інфаркт міокарда та ін). В деяких випадках, від прийняття чергової дози спиртного алкоголіки вмирають. Характерні діагностичні ознаки 3 стадії алкоголізму:

знижена опірність до спиртних напоїв; деградація особистості; втрата звичного кола спілкування; різке погіршення стану здоров’я.

Імовірність позбавлення від алкоголізму.

Шкоду алкоголю стає відчутним вже на стадії пияцтва і 1 стадії алкоголізму, коли людина не усвідомлює, що він вже відчуває пристрасть до спиртних напоїв. На цій стадії залежності хворому можуть допомогти його рідні і близькі, але за умови, що сам початківець алкоголік хоче позбутися згубної пристрасті і володіє достатньою силою волі. 2 стадія алкоголізму може піддаватися самовидужання в рідкісних випадках, а 3 – насилу піддається лікуванню, але при сприянні професіоналів і рідних можливі успішні випадки виправлення.

Симптоми настання алкоголізму.

залежність від спиртного; соціальна деградація; зниження цінності моральних принципів; розлади нервової системи; патологічні зміни внутрішніх органів; порушення обмінних процесів в організмі; виникнення раптових психозів; біла гарячка.

1 стадія алкоголізму.

Ця ступінь алкоголізму характеризується тим, що починають проявлятися ознаки психологічної алкогольної залежності, які стримуються необхідністю виконання певної роботи, сімейними факторами, водінням автомобіля. Але у вільний час людина прагне до вживання алкоголю. Іноді цю початкову стадію алкоголізму називають синдромом п’ятниці.

Виявляється це так: в робочому колективі до кінця зміни у частини робітників піднімається настрій без видимих причин. Вони починають жартувати, веселитися, посміхатися, у них блищать очі. Цю ейфорію сама людина найчастіше не усвідомлює і пояснити її не може. Тільки в його підсвідомості з’являється думка про те, що дуже скоро він зустрінеться з друзями за пляшкою пива, за склянкою вина, за чаркою горілки. У водіїв цей стан можна назвати симптомом гаража.

Поступово людина починає захоплюватися алкоголем більш активно. Він вже п’є без приводу і заходи. Він часто може бути неадекватним в стані сп’яніння. Але вранці не завжди може мати неприємні відчуття і потреба випити.

Поступово це призводить до появи усталеної звички до вживання алкоголю по п’ятницях. Щоб добре себе почувати, людині потрібні всі великі дози алкогольного напою. Багато хто навіть починає пишатися тим, що можуть випити набагато більше, ніж раніше. Зникає захисний блювотний рефлекс, який повинен спрацьовувати при надходженні в організм будь-яких токсинів. Зникнення цього рефлексу є ознакою того, що організм перестав сприймати алкоголь в якості отрути. Але на цій стадії ще може наступати нудота і навіть блювота вранці.

Цей ступінь алкоголізму легко може бути переплутана з побутовим пияцтвом. Але людина п’є все частіше і більше, перестає контролювати свій стан і кількість випитого алкоголю.

Прийнято вважати, що 200 грамів пива не шкодять здоров’ю. Але випитий л цього ж пива рівнозначний прийому 100 грамів горілки. З цього і починається алкоголізм. 76% молодих людей і 49% підлітків в Росії починають долучатися до спиртного саме з пива. Якщо не припинити цю звичку вчасно, може наступити наступна, друга стадія.

Алкоголізм 2 ступеня.

На цій стадії розвивається залежність фізична. Алкогольна залежність 2 ступеня має характерну ознаку-обов’язковий наступ похмілля. Після випитої чарки настає деяке полегшення. Виявляється Похмілля у всіх по-різному. Може виникнути загальна слабкість, прискорене серцебиття, тремтіння в кінцівках, підвищення тиску, сильний головний біль, пітливість. Іноді це супроводжується станом незрозумілою тривоги, безпричинної дратівливістю, зіпсованим настроєм. Рідко, але можуть з’являтися судоми, що нагадують епілептичний припадок. Стан похмілля може тривати 2-4 години, а може розтягнутися на кілька днів. Чим довше воно триває, тим сильніше розвинена алкогольна залежність.

При алкоголізмі 2 ступеня деякі люди п’ють щодня і багато. Таких хворих, що напиваються щодня, не дуже багато. Не у всіх вистачає здоров’я. Частіше можна спостерігати щоденне вживання спиртного, але невеликими дозами. Або п’ють в основному слабоалкогольні напої на кшталт пива. Частина хворих йде в стан запою на кілька днів. Потім деякий час вони не п’ють нічого спиртного, потім знову запій. Їм дуже важко зупинитися навіть після декількох крапель алкогольного напою.

Алкоголізм характеризується не частотою або тривалістю прийому спиртного. Навіть повне утримання від алкоголю протягом декількох років не є ознакою повного лікування від хвороби. Це підтверджує поведінку багатьох людей, що пройшли процес кодування. Часто після закінчення терміну кодування вони починають пити ще більше і частіше.

Друга ступінь алкоголізму характеризується провалами пам’яті, які пов’язані з дією токсинів з алкоголю на головний мозок. Людина сам вже розуміє, що має проблеми зі спиртним, але не може визнати цього. Тільки виникають проблеми на роботі або в сім’ї призводять його до лікаря.

3 ступінь захворювання.

При захворюванні 3 ступеня кількість випитого алкоголю може почати знижуватися. Нервові тканини і внутрішні органи вже не в змозі впоратися з функцією захисту. Стан похмілля протікає дуже важко. Часто наступають напади судоми. Порушені функції майже всіх органів і систем організму. Настала хронічна інтоксикація всього організму продуктами, що потрапили в нього з алкоголем.

Організм руйнується не тільки фізично. Настає справжня деградація людської особистості, руйнування душі. Неспроста цей стан в народі називається раком душі. Чільне місце в житті людини тепер займає алкоголь. Все інше йде далеко на задній план. Вибратися з цієї стадії дуже складно. Для більшості це завдання стає нездійсненним.

Результат хвороби дуже невтішний – смерть. Вона може наступити з похмілля в результаті інфаркту, інсульту, зупинки серця, цирозу печінки. Іноді смерть настає внаслідок п’яної бійки, ДТП, нещасного випадку, але справжня причина лежить в алкоголі.

Визначити ступінь алкоголізму може тільки кваліфікований лікар-нарколог, адже часовий проміжок між 1 і 3 ступенем алкоголізму може займати 5-15 років. Зупинити таке прогресування можна єдиним способом – повною відмовою від вживання спиртного.

Особливості алкоголізму у жінок.

Хвороба виникає і розвивається при вживанні менших доз алкоголю. Для настання алкоголізму потрібен менший проміжок часу. Висока схильність до диссимуляции: жінка свідомо прагне приховати ознаки своєї хвороби з різних причин. Високий ступінь залежності від сімейної або інтимно-особистісної ситуації. Часті прояви соматичної патології, при яких жінка скаржиться на стан свого здоров’я, на неприємні відчуття. Зазвичай для цього немає ніяких причин. Якщо ж вони є, то не такі серйозні, як їй здається.

Жіночий алкоголізм сьогодні реєструється частіше, ніж 15-20 років тому. Страждають від нього зазвичай жінки до 30 років. Нерідко самотні жінки у віці 45-50 років і старше надходять в психіатричні лікарні з ознаками білої гарячки, з галлюцинозом на алкогольному грунті. Всі вони скаржаться на втрату надії влаштувати особисте життя.

Деякі факти про алкоголь.

У Стародавньому Єгипті, Китаї, Спарті зловживають алкоголем осіб карали досить жорстоко. У Росії теж вводилися заборонні заходи на кшталт сухого закону, але вони не дали належного результату. До наших днів у багатьох країнах вживання спиртного носить загальнодержавний характер. Алкоголь є обов’язковим атрибутом численних церемоній і свят, ритуалів і урочистих зустрічей. Без келиха шампанського, а іноді і більш міцних напоїв вони не проходять. Все це завдає чималої економічної шкоди суспільству, відбивається на стані здоров’я населення.

Алкоголь має деяку наркотичну дію. Для зняття болю його застосовували при проведенні хірургічних операцій до винаходів інших засобів анестезії. У малих дозах хороший алкоголь дійсно здатний у багатьох людей викликати апетит, піднімати настрій і працездатність. Але великі дози діють гнітюче на багато функцій організму.

Спочатку алкоголь не представляє особливої небезпеки. Але після його окислення в організмі утворюється оцтовий альдегід, який є отрутою, який і викликає сп’яніння. Чим спиртний напій солодший, тим більше від нього шкоди. Існує своєрідний рейтинг шкідливих спиртних напоїв, хоча всі вони приносять шкоду.

Горілка зазвичай не містить ароматизаторів, барвників та інших добавок. Вона проходить ретельне очищення. Похмільний синдром після її вживання самий легкий в порівнянні з наслідками вживання інших спиртних напоїв. П’ється досить легко, але саме вона є винуватицею великої кількості отруєнь. Тяжкість похмілля за 10-бальною шкалою оцінюється в 3 бали. Пиво за технологією виготовляють з ячменю і дріжджів. Вміст спирту в ньому не перевищує 8%, тому сп’яніння від цього напою настає повільно. Але в результаті його переробки в організмі підвищується вміст в крові сечової кислоти, посилюється процес відкладення солей в суглобах, розвивається подагра. Вживання пива призводить до ожиріння, до проблем в роботі серця, до раку кишечника. Тяжкість похмілля – 4 бали. Вино біле – це заграв, виноград без кісточок. У ньому містяться речовини, що знижують в крові рівень холестерину. Але воно містить і сульфіти, які є винуватцями похмілля, алергічних реакцій, нападів астми і мігрені. Вони стоншують зубну емаль, підвищують ризик карієсу. Тяжкість похмілля – 6 балів. Вино червоне виробляють з винограду з кісточками. Містить багато антиоксидантів. Сприяє оздоровленню серцево-судинної системи. Але в ньому є і метанол, дуже шкідливий для організму. Саме він викликає похмілля і пов’язані з ним неприємності. Тяжкість цього похмілля – 7 балів. Виробництво шампанського нагадує процес отримання виноградного вина, тільки в нього додається багато дріжджів, утворюють бульбашки. Для додання смаку додають трохи сиропу. Ігристе вино містить антиоксиданти. Але бульбашки сприяють швидкому сп’янінню. Тяжкість похмілля – 7 балів. Віскі отримують в процесі бродіння пшениці або ячменю. У складі є речовини, здатні сповільнювати процеси росту ракових клітин. Але любов до віскі загрожує неприємностями у вигляді білої гарячки, нападів незрозумілою люті. Тяжкість похмілля – 8 балів. Бренді – це спирт, одержуваний з деяких червоних вин методом дистиляції. Багатий антиоксидантами і вітаміном С. але цей напій має найважчим похміллям, порівнянним з ромом і джином. Тяжкість його оцінюється в 9 балів з 10.

Виходить, що не дуже шкідливий алкоголь – це все одно, що і не дуже мокра вода. Слабоалкогольні напої здатні завдавати більш тяжкої шкоди здоров’ю. Якщо і вживати спиртні напої, то в міру, яка оцінюється фахівцями парою келихів якісного вина для жінок і 150-200 грамами хорошої горілки для чоловіків.

Люди, які зловживають спиртним, становлять небезпеку для суспільства. Алкоголізм потрібно лікувати при появі найшкідливіших його ознак. А краще відмовитися від вживання алкоголю раз і назавжди.

УВАГА! Інформація, опублікована в статті, носить виключно ознайомчий характер і не є інструкцією до застосування. Обов’язково проконсультуйтеся з вашим лікарем!

Ознаки розвитку алкоголізму.

Щоб зрозуміти ступінь алкоголізму, хворий повинен помітити у себе конкретні ознаки залежності. До них лікарі відносять такі стани організму:

патології внутрішніх органів, які мають тісний контакт із надходять в організм алкоголем; розвиток різких психозів; депресія; залежність від алкогольних напоїв; зниження особистих цінностей та інтересів до всього, що відбувається; деградація особистості; порушення обмінних процесів, що протікають в організмі; погіршення функціональності ЦНС.

Дані симптоми і ознаки алкогольної залежності відмінно характеризують розвиток хвороби, тому при їх виявленні слід негайно звернутися до лікаря, адже тільки своєчасна терапія дозволить швидко і без ускладнень вилікувати захворювання і відновити роботу організму.

Перша ступінь залежності.

Перша ступінь пияцтва говорить про те, що містяться в алкоголі хімічні елементи привели організм до розвитку залежності. У цей час хворий відчуватиме ознаки психологічного алкоголізму – побороти їх не вийде навіть дотримуючись правил для полегшення стану при похміллі. У вільний час п’яниця буде мріяти про розпивання алкоголю, і якщо така можливість у нього з’явиться, він з радістю їй скористається.

Як визначити перебіг першого ступеня захворювання? Зробити це неважко, оскільки на це будуть вказувати певні симптоми:

людина стане частіше випивати; хворому буде важко водити автомобіль; алкоголік не зможе виконувати повсякденну роботу, так як вона здасться йому занадто важкою; п’яниця стане завжди шукати причину, по якій він хоче напитися.

Після прийому невеликої дози алкоголю, стан хворого відразу покращиться, і він відчує прилив сил, бадьорості і гарного настрою. Решта ознак алкоголізму поки не будуть сильно турбувати потерпілого, проте при прийомі великої дози спиртного вони здатні істотно «підкосити» його здоров’я.

Найчастіше людина сама не здатна зрозуміти ту ейфорію, яку несе алкоголізм – вона може лише її відчути. І, зрозуміло, такий стан алкоголіку подобається, тому він намагається якомога частіше вживати міцні напої, тим самим не підозрюючи, якої шкоди вони завдають здоров’ю.

У міру розвитку алкоголізму і першого ступеня даної хвороби людина починає пити вже без приводу, не дотримуючись міру. Саме тому близькі п’яниці все частіше починають помічати у нього психози, зміна настрою, слабкість і відсутність нормальної мови. Під ранок людині завжди погано: його турбують симптоми похмілля, а побороти їх в своєму стані хворий не може.

Поступово у алкоголіка розвивається звичка пити кожні вихідні, щоб «поправити здоров’я» і відчувати себе набагато краще. Багато п’яниць навіть починають пишатися тим, що здатні випити велику дозу алкоголю.

Визначення залежності першого ступеня нерідко проводиться за наявності або відсутності блювотного рефлексу – якщо він є, значить, захворювання ще не перейшло на даний етап розвитку. Відсутність блювоти говорить про те, що організм людини вже перестав вживати алкоголь, як отрута, і тепер може повноцінно його засвоювати. Але все ж ранкова нудота буде присутній у хворого до тих пір, поки хвороба не перейде на другий етап розвитку.

Другий ступінь алкоголізму.

Алкоголізм 2 ступеня приносить вже більше шкоди, так як його симптоми насилу витримує половина запійних алкоголіків. На даній стадії у людини розвивається не тільки психологічна, але і фізична залежність, що приносить сильну шкоду здоров’ю.

Алкогольна залежність 2 ступеня має явну і характерну ознаку-обов’язковий перебіг похмілля, що супроводжується неприємними симптомами. Після прийому чарки горілки або іншого міцного напою п’яниця відчуває тимчасове полегшення, яке потім змінюється сильним потягом до прийому алкоголю і розвитком психозів. Під час розпивання великої кількості спиртного людина відчуває:

тремтіння, що локалізується на кінцівках; збільшення серцевого ритму; сильні скроневі болі; підвищення артеріального тиску; постійну слабкість в тілі.

Іноді хворий відчуває почуття тривоги, дратівливість без вагомої на те причини, пригнічений настрій. Такі ознаки атакують організм п’яниці два-три дні, поступово згасаючи і стаючи менш вираженими. Однак якщо хворий прийме чергову дозу спиртного, вони знову стануть сильними і важкими для загального стану здоров’я.

На самому початку розвитку залежно 2 ступеня у алкоголіка помічають судоми, які за характером перебігу нагадують припадки епілепсії. Найбільш важкими для людини будуть 2-4 години після прийому великої дози алкоголю – в цей час потерпілий не зможе думати, міркувати і навіть виразно говорити. Чим довше триватиме сп’яніння, тим сильніше ці ознаки стануть виражатися.

Наркологи стверджують, що на 2 ступеня залежності люди п’ють щодня і у великій кількості. Однак у багатьох на це не вистачає здоров’я, і вони не здатні нічого робити, крім як лежати і вимовляти маячня.

Згодом толерантність до спиртного підвищується, і п’яниці істотно збільшують щоденну дозу, щоб знову настало сп’яніння. Такі хворі здатні протриматися без міцних напоїв кілька днів, після чого знову йдуть в довгий запій, який може протікати тижнями, приносячи значну шкоду здоров’ю. Якщо стан організму критичний, алкоголіку стане погано навіть після прийому пари крапель вина.

Алкоголізм 2 ступеня здатний існувати у людини досить довго-кілька років. Саме тому методи кодування не можна назвати ефективними і довговічними, так як після закінчення їх властивостей люди починають пити ще більше і частіше. Тому в даному випадку необхідно повністю вилікувати залежність, щоб через кілька років вона знову не дала про себе знати.

Якщо алкоголік не в силах визначити свою ступінь залежності, допомогти йому це зробити можуть інші ознаки розвитку 2 ступеня, до яких відноситься:

часті провали пам’яті; погіршення якості мовлення; посилення роботи мозку, що виникає при ураженні органу великою кількістю токсинів; втрата апетиту; часта зміна настрою; зміна поведінки і характеру хворого.

При перебігу 2 ступеня алкоголізму хворий сам розуміє, що у нього є залежність від міцних напоїв, проте визнати це повною мірою він не здатний. В даному випадку тільки серйозні проблеми на роботі або в сім’ї можуть підштовхнути п’яницю відвідати лікаря і почати лікування захворювання.

Третя ступінь залежності.

Якщо у людини спостерігається третя ступінь залежності, то відбувається зниження щоденної дози алкоголю. Виникає це тому, що у хворого починається сильне погіршення роботи організму, і він вже не в силах підтримувати власний захист. Стан похмілля на 3 стадії протікає дуже тяжко хворого мучать симптоми захворювання, причому побороти їх досить важко.

Внутрішні органи, системи і нервові волокна вже повністю виснажені, тому при прийомі навіть невеликої дози спиртного людини починають мучити серйозні ознаки інтоксикації, причому їх сила не послабиться до тих пір, поки алкоголь повністю не покине організм.

Третій ступінь залежності руйнує алкоголіка не тільки фізично, але також духовно і морально. Крім того, у хворого настає повна деградація і руйнування власної душі.

Основою і радістю життя в такої людини є алкоголь, а інші життєві цінності відходять на другий план або просто пропадають.

На жаль, побороти цю ступінь алкоголізму вдається далеко не всім, так як в більшості випадків організм «зіпсований» настільки, що його відновлення неможливо. Результат даного стану веде тільки до смерті, причому, чим більше п’яниця буде приймати спиртного, тим швидше настане летальний результат.

Позбавлення від певного симптому похмілля при течії 3 ступеня неможливо, так як побороти його зможе тільки повна відсутність спиртних токсинів в організмі.

Через що настає смерть на 3 ступені алкоголізму? В даному випадку летальний результат з’являється в результаті:

розвитку цирозу печінки; пригнічення мозкової діяльності; зупинки серця; розвитку інфаркту; відмови роботи органів ШКТ.

Іноді смерть виникає і з інших причин, до яких відноситься ДТП, бійка, нещасний випадок, виною яких є улюблений раніше людиною алкогольний напій.

Що таке стадії алкоголізму.

ступінь алкоголізму

Викрити алкоголіка можуть знайомі, близькі люди, оскільки сам хворий не готовий визнати свій стан, не вірить в присутність згубної залежності. Стадії алкоголізму – це, по суті, ступінь захворюваності, від якої залежить клінічний результат. Хвороба відноситься до різновиду токсикоманії, оскільки призводить до системної інтоксикації організму, провокує обширні ураження органів ЦНС з масштабним відмиранням нервових клітин. Алкоголізм швидкими темпами прогресує, тому одна його стадія планомірно змінює іншу, помітно погіршуючи стан хворого.

Скільки стадій у алкоголізму.

Пацієнт не сприймає хронічне захворювання, хоча у внутрішніх органах і системах під впливом токсинів вже відбуваються незворотні процеси, що призводять до великих вогнищ некрозу. Лікарі виділяють чотири стадії алкоголізму, які можуть прогресувати, послідовно змінювати один одного. З кожною новою формою вилікувати недугу складніше, а остання стадія алкоголізму взагалі не лікується, може привести до летального результату. Щоб уникнути таких наслідків, важливо знати тривалість кожної стадії, її характерні особливості, вміти визначити в домашніх умовах.

Стадії алкоголізму і їх ознаки.

Знаючи, скільки стадій алкоголізму існує, важливо контролювати стан потенційного алкоголіка і своєчасно звернутися до нарколога за лікуванням. Це реальна можливість зупинити хворобу, забути про свою залежність до алкоголю. В іншому випадку зловживання міцним спиртними напоями руйнує печінку і колись повноцінні сім’ї. Вивчаючи стадії алкоголізму та їх ознаки, важливо знати, що може викликати алкогольну залежність, своєчасно усунути з життя людини такий патогенний фактор.

При першій стадії алкогольної залежності відновлення органічного ресурсу ще можливо, на останній – вже немає, оскільки алкоголь вже зруйнував внутрішні органи і системи. Якщо випити 200 грам червоного вина, така доза корисна для здоров’я. А ось регулярна випивка сумнівних настоянок, горілки і коньяку сприяє систематичному надходженню в організм небезпечних отруйних речовин.

Перша стадія алкоголізму.

Якщо почалося застілля, а від значної кількості спиртних напоїв просто очі розбіглися, це перший тривожний сигнал, що є схильність до першої стадії алкогольної залежності. Спиртне більше не викликає у людини почуття гострої відрази, а дози міцних напоїв збільшуються з кожним разом. Так непомітно відбувається адаптація до алкоголю, і організм з кожним новим днем вимагає все більшу порцію.

Бажання випити з’являється не тільки в свята і по вихідних днях, воно турбує потенційного алкоголіка протягом усього робочого тижня, робить нервовим і навіть агресивним. Посилює тягу до спиртного фізичну та інтелектуальну працю, дрібні негаразди і навіть побутові проблеми. Перша стадія алкоголізму має такі відмінні риси, які дуже скоро стають звичною рисою і без того непростого характеру:

постійний пошук привід, щоб зайвий раз випити; збільшення дози спиртного з кожним новим застіллям; швидка втрата самоконтролю; різко зниження соціальної адаптації; нав’язливість, розв’язність, неадекватність поведінки; необхідність терміново похмелитися; незначні провали в пам’яті; суперечливість у бажаннях, вчинках.

Друга стадія алкоголізму.

У такій клінічній картині алкоголік втрачає особистість, повинен звернутися за допомогою до фахівця і встати на облік в наркологічний диспансер. Друга стадія алкоголізму передбачає добову дозу спиртних напоїв 500 мл, хоча залежна людина може випити більшу кількість етилового спирту. З’являється абстинентний синдром, який протікає не в легкій, вже в ускладненій формі, пацієнт відчуває гострі ознаки інтоксикації організму. Другою характерною особливістю стають запої тривалістю кілька днів. Інші ознаки алкоголізму такі:

злість і агресія, що змінюються симптомами нудьги, депресії, апатії; нездоровий блиск в очах; схильність до фатальних вчинків; вічне відчуття алкогольного сп’яніння; протистояння суспільству; фізична тяга до спиртних напоїв; марні спроби кинути пити.

Третя стадія алкоголізму.

Продовжуючи вивчати ступені алкоголізму і ознаки, варто відразу зазначити, що кожній стадії характерні свої обсяги випитого пацієнтом спиртного. Ефективне лікування як раз і визначає зазначений фактор, він же прогнозує клінічний результат для, здавалося б, хронічного алкоголіка. Отже, третя стадія алкоголізму характеризується незворотними змінами в психіці на тлі випитої кількості етилового спирту. Для сильного сп’яніння вистачає малої дози випивки, причому людина повністю перестає себе контролювати, емоційно стримувати. Інші симптоми такі:

збільшення кількості випитого спиртного за раз; скорочення періодів тверезого стану; прояв емоційної нестабільності; деградація особистості; повна атрофія м’язів; тремор кінцівок, параліч; схильність до самогубства і суїциду; розвиток захворювань печінки; прояв виражених ознак інтоксикації організму, часта блювота; обширні ураження внутрішніх органів, особливо нервової системи.

Стадії по Бехтелю.

Російський психіатр Бехтель Едуард Євгенович багато років вивчав глобальну проблему алкоголізму і її класифікацію, коли може виникати характерна недуга, як проявляється в організмі. В даний час відомі інші стадії за Бехтелем, які теж класифікують хронічних алкоголіків, визначають ефективні лікувальні заходи в домашніх умовах чи в умовах стаціонару. Отже, ступені алкоголізму і їх ознаки мають наступний вигляд:

Абстинент. При цій стад людина випиває вкрай рідко, прийнятна доза становить 100-200 грам до 2 разів за рік – алкоголізм відсутня. Випадково п’ють. На цій стадії люди випивають по 200 грам кілька разів за місяць, мало і з нагоди. Помірно випивають. Така стадія визначає, що бажання випити може виникати 1 раз в тиждень – на вихідні, і людина вживає до 400 грам спиртного. Систематично вживають спиртне. Кількість випитого на даній стадії прогресуючого і наростаючого алкоголізму – 200-300 грам до 3-4 разів за тиждень. Звично питущі. При цій стадії люди можуть піддаватися спокусі до 2 разів у тиждень, за раз випивають по 500 мл спиртного.

Як визначити стадію алкоголізму.

Найлегший метод виявити одну зі стадій прогресуючого в організмі алкоголізму-вивчення симптоматики. Якщо спостерігається психологічна проблема, пацієнта з таким захворюванням легко помітити в галасливій компанії. Йому треба допомагати, інакше захворювання є хронічним, розвивається і може привести до летального результату у відносно молодому віці. Робота проводиться в кілька етапів, не виключена тимчасова госпіталізація. Знавець медицини Д. Д. Федотов теж пропонує свою класифікацію стадій характерного захворювання, щоб прискорити діагностику.

Визначити стадію алкоголізму можуть родичі і друзі пацієнта, оскільки сам він не бачить проблеми зі здоров’ям. Мало того, алкоголік може уявляти, що зцілився, але в реальності це не так. Проводиться ряд обстежень, а метод лікування краще вибирати без застосування медичних препаратів, наприклад, який розробив вітчизняний вчений і психіатр А. Р. Довженка (крім важких випадків гострої інтоксикації). Застосовуватися ліки можуть тільки за лікарськими рекомендаціями.

Тест на стадію алкоголізму.

Тяга до спиртного може знижуватися і підвищуватися з різною частотою, але є методи, які реально визначають не тільки наявність прогресуючого алкоголізму, але і його стадію. Наприклад, лікарі рекомендують пройти тест на стадію алкоголізму, коли лікар задає ряд навідних питань, чекає точних, правдивих відповідей для подальшого визначення клінічної картини.

Знання ступенів алкоголізму – запорука запобігання хвороби.

Піднімаючи настрій міцними напоями, не кожен замислюється про наслідки. А хто з нас готовий усвідомлювати, що «розважальний» атрибут свята може зламати психіку і привести до важкого необоротного захворювання – алкоголізму.

Коли звичка переростає в хворобу.

Підтримуючи традицію випивати з будь-якого приводу, будь то радісна подія або скорботна людина починає регулярно розслаблятися за допомогою алкоголю. Коло прийменника «пропустити по маленькій» непомітно розширюється від всіляких свят календаря до перемоги улюбленої хокейної команди, і просто-напросто – за зустріч.

Спочатку, прийнявши велику дозу високоградусного напою, людина може відчувати себе некомфортно. Нудота, важка голова вранці-перші ознаки, що вимагають похмілля. Друзі-співтрапезники допоможуть прийти в себе. Кількість випитого збільшується, а організм адаптується, йдуть його захисні реакції, що виражаються в поганому самопочутті. Просто побутове пияцтво плавно переходить в активний алкоголізм.

Діагноз алкоголізм поставлений, ознаки в наявності, але хворий не хоче лікуватися. Чому? Особливість даного захворювання полягає в повному запереченні, відсутності усвідомлення алкоголіком свого стану. Щиро вважаючи, що як тільки побажають, вони зупиняться, і не будуть пити, рідкісним особам з сильною волею вдається самим позбутися від недуги .

Які існують стадії алкоголізму.

Початковій ступенем є побутове пияцтво, коли захворювання ще немає, але існує провісник (медичний термін продром) виникнення алкогольної залежності. На даному етапі в людини немає потреби до систематичної випивки, при відсутності приводу і ситуації він не вживає алкоголь, здатний проконтролювати обсяги випитого спиртного. Але якщо застілля трапляються часто, нехай не кожен день, продром закінчується активним алкоголізмом. Залежно від особливостей нервової і психічної систем людини це може статися протягом 3-12 місяців.

Після продрому або нульового ступеня розрізняють три клінічних стадії. На питання як визначити стадію алкоголізму відповідь полягає в симптомах захворювання. Вони різні, але кожна наступна ступінь містить в собі ознаки попередніх.

Перша стадія.

Властиві першого ступеня ознаки полягають:

у зникнення блювотного рефлексу від регу алкоголем і відрази до нього після сильного сп’яніння; втрати почуття міри і різкому збільшенні кількості вжитих алкогольних напоїв, появи фізичної можливості випивати кілька днів поспіль; прояви амнезії (провали в пам’яті) після станів глибокого сп’яніння; виникнення психічної залежності, що виражається у виправданні поведінки і причин зловживання спиртними напоями.

Протверезівши, людина відчуває себе розбитим, стає дратівливим, знижується працездатність і інтерес до колишніх захоплень. З’являється безсоння. Подібні стани він пригнічує новими прийомами алкоголю. Починаються випивки поодинці. Все це триває приблизно 3-10 років.

Хворий ще не безнадійний. На даній стадії він здатний за допомогою психотерапевта, завдяки особистому бажанню і силі волі вирішити проблему.

Друга стадія.

ступінь алкоголізму

Посилюються ознаки, характерні для першого ступеня, додаються нові. Похмільний синдром змінюється запійним. Для повноцінної другої стадії захворювання алкоголізмом характерні два нових комплексу симптомів:

Абстинентний синдром (стан після відміни алкоголю) – важка форма психофізичного стану. Виражається в потребі похмелитися, тремтінні рук, пітливості, блювотах, головного болю, розладі сну, втрати апетиту. Піднімається артеріальний тиск, пульс частішає, виникають тахікардія, депресія, порушується робота печінки. Епізодично можуть з’являтися судомні напади, кошмарні сновидіння, алкогольні психози (параноя, марення ревнощів, галюцинації). Тривалість стану від одного до десяти днів. Постабстинентний синдром – починається після усунення гострих проявів абстинентного синдрому. на четверту – п’яту добу після відмови від прийому алкоголю. Хворий відчуває фізичну слабкість, загальну апатію, депресію, небажання працювати. Нав’язливі думки про алкоголь викликають сильне бажання прийняти його. Такий стан триває 10-15 днів.

Алкогольне захворювання другої стадії діагностується присутністю абстинентного синдрому. Спочатку він виникає слідом за прийняттям великих, потім середніх і невеликих порцій алкоголю. Зменшуються і періоди настання похмільного синдрому після закінчення випивки: 7-10, потім 2-3 години.

У важких випадках абстинентного синдрому (короткий період настання і тривала тривалість) потрібна медична допомога лікаря-нарколога.

Проблеми, що виникають в сім’ї, на роботі призводять до розуміння згубності захоплення алкоголем, але визнати це людина вже нездатна .

На другій стадії хворий на алкоголізм майже весь час витрачає на дії з придбання та вживання спиртних напоїв, а також на ліквідацію наслідків запою. Він вже втратив роботу, відсутність коштів на нові дози заповнює продажем особистих речей сім’ї, крадіжками. Готовий споживати одеколони, лосьйони, будь-які сурогати. І це триває 5-10 років.

Третя стадія.

Стійка залежність від алкоголю на третій стадії посилює попередні і викликає нові важкі стани. Відбувається деградація особистості. Зруйновані спиртовмісними продуктами нервові клітини знижують функції головного мозку, призводять до алкогольної енцефалопатії.

Алкогольна енцефалопатія – кілька хвороб, об’єднаних загальною причиною виникнення і схожою клінічною картиною. Розрізняють хронічну і гостру форми захворювання.

Хронічна форма – алкогольні психози, паралельно з якими збої дають уражені алкоголем судини, печінка. Сп’яніння настає від невеликих доз алкоголю.

Фіналом тривалого важкого запою може стати гострий алкогольний психоз, зазвичай біла гарячка. Ознаки психозу проявляються в комплексі галюцинацій:

зорових-хворому бачаться літаючі білі мухи (звідси назва психозу), яких він намагається ловити, чортики. інші рухомі істоти; слухових – звідусіль лунають загрозливі, щось наказують голоси, і пацієнт відповідає на них словами або діями; тактильних – відчуття на тілі повзаючих комах; волосся, ниток у роті.

Хворий не орієнтується в часі і просторі, у нього порушена координація рухів. Неадекватна поведінка небезпечно для оточуючих і його самого.

Гострі психози розвиваються стрімко і закінчуються важким предкоматозным станом організму, що вимагає невідкладної госпіталізації і реанімаційних заходів. Наслідками захворювання часто стають недоумство, параліч. інсульт; до 50% випадків — результати летальні.

Переступивши межу між просто пияцтвом і хворобою, людина стає заручником «зеленого змія». Виникла залежність виражається у величезній тязі до алкоголю: бажання прийняти його сильніше голоду і спраги. Ніхто не знає, які кількість і тривалість вживання алкоголю можуть спровокувати захворювання, іменоване алкоголізмом. Так краще не починати.

Схожі статті.

Висновок із запою самостійно: в домашніх умовах.

Як допомогти вийти із запою близькій людині.

Особливості виведення із запою.

Симптоми і стадії запійного алкоголізму.

Запій (алкогольна токсикоманія, етилізм) — захворювання з втратою контролю людини до випитої і подальшої дозі алкоголю. Пристрасть формується поступово, але існують дослідження, які доводять спадковість по згубній пристрасті до стану легкої оглушеності при появі етанолових метаболітів в крові.

Якщо поставити діагноз на ранній стадії, почати своєчасне лікування, людина самостійно перестає пити без необхідності застосування складних психологічних методів.

Для своєчасного виявлення хвороби потрібно звертати увагу на наступні прояви алкогольного стану:

Немає блювоти на прийом великих кількостей алкоголю; Втрата контролю над поведінкою; Часткова амнезія (ретроградна); Бажання до прийому повторної дози.

Для опису небезпеки запійної патології опишемо основні ускладнення хвороби:

Ураження міокарда (інфаркт); Хронічна серцева недостатність; Фібриляція шлуночків; Панкреонекроз (загибель клітин підшлункової залози); Панкреатит; Цироз печінки.

Алкогольне стан підвищує ризик суїциду, агресивного впливу на оточуючих людей.

Вплив етанолу характеризується наростанням неврологічних, психічних, токсичних факторів крові. Симптоми стану запою індивідуальні, залежать від наступних факторів:

Доза; тривалість сп’яніння; Чистота спиртовмісного напою; стан внутрішніх органів; наявність/відсутність вторинних хвороб.

Очевидно, якщо пити неякісний алкоголь тривало, ніякі тканини не витримають навантаження метаболітами і токсинами.

Небезпечні ступені запою (алкоголізму, сп’яніння)

Існують 4 ступеня запою:

Легке сп’яніння виникає при визначенні рівня етанолу в крові 0,03-0,15%. Така доза не призводить до виражених змін головного мозку, але автомобіль водити не можна через деяких зовнішніх проявів стану:

Втрата точності руху; Відсутність критичності до дій; Незначне підвищення фізична активність (розгальмування).

Середня ступінь запою характеризується накопиченням етилового спирту в дозі 0,15-0,3%. Стан супроводжується втратою виразності мови, відсутністю температурної і больової чутливості, неуважністю уваги, психічними розладами.

Важка ступінь алкоголізму супроводжується оглушенням свідомості, загальмованістю свідомості, порушенням сечовипускання. Підвищення дози алкоголю крові – понад 0,3%. Нозологія супроводжується відсутністю серцевої і дихальної діяльності. На тлі патології ймовірний летальний результат від недостатності внутрішніх органів.

Стадії алкогольної хвороби за міжнародною класифікацією хвороб (МКБ)

Міжнародна класифікація хвороби чітко визначає стадії алкогольної хвороби:

Сп’яніння: розгальмування на соціальних святах, підвищений рівень дози, тяга до повторного прийому етанолу, відсутність точної координації рухів, дратівливість; Вживання з негативними наслідками – гепатит, панкреатит, депресія; Залежність – вживання етанолу виходить за межі контролю з боку людини. Виникає сильна потреба в черговій дозі, знижується здатність до контролю, підвищується толерантність, виникає делірій після відміни.

Людина продовжує зловживати спиртними напоями, незважаючи на небезпечне ураження внутрішніх органів. При алкоголізації виникають незворотні зміни внутрішніх органів, тому таку людину складно вивести із запою. Самостійно він не кине пити.

Для постановки діагнозу лікарям бажано виявити синдром залежності тоді не залишається сумнівів для верифікації нозології.

Існує ще один небезпечний наслідок алкогольної залежності-стан скасування. Воно формується за індивідуальними особливостями, незалежно від дози етанолу. Поступово з року в рік посилюються психічні розлади зі станом делірію, білої гарячки, депресією.

Стан відміни провокується умовно-закріпленим механізмом, який можна зняти психологічними методами.

Види і симптоми запійного алкоголізму.

Запійний алкоголізм характеризується тривалістю і періодичними загостреннями. Лікарі вважаються нозологію хронічної через перебіг з періодами ремісій і загострень. За течією виділяють три стадії алкогольної залежності з різними ознаками, симптомами, проявами.

Характеристика стадій алкоголізму.

Перша стадія алкоголізму проявляється психічною залежністю. На цій стадії існують стримуючі фактори: сім’я, робота, дім. Тільки при наявності у людини вільного часу виникає бажання зайняти його черговою порцією спиртного. Випити з друзями-краще проведення часу. Можливо самостійно вживання невеликих порцій алкоголю вдома. У схильних до нозології існує традиційне свято « «день водія»,»чарки і чарки». Люди вважають п’ятницю «святим днем розслаблення». При пропуск хоча б одного чергового подібного свята виникає агресивність і дратівливість.

Психічна залежність від алкоголю проявляється ейфорій в п’ятницю після закінчення робочого дня, яка характеризується наступними ознаками:

Ейфорія; бажання зустрітися з товаришами по чарці; усміхненість; розслаблення; блиск в очах.

Причину гарного настрою по п’ятницях людина не відчуває, але комплекс патологічних синдромів формується по умовно-рефлекторному механізму. Організм сам знає, коли настає час зустрітися з друзями. За аналогічним принципом виникає симптом відрядження, гаража, риболовлі, полювання».

Перша стадія небезпечна поступовим підвищенням толерантності до алкоголю. Потрібно збільшувати дозу для досягнення радісного почуття. Проходить час, ейфорія зникає, починає розвиватися фізична алкогольна залежність. Доза не може підвищуватися нескінченно. Обмеженням є не тільки рівень фінансових коштів, а також токсичний вплив сурогатів алкоголю на внутрішні органи. Наростаюча інтоксикація призводить до нудоти, головних болів, почастішання пульсу, підвищення артеріального тиску. Симптоми алкоголізму 1 стадії:

Втрата блювотного рефлексу; Бажання випити хоч чарочку»; Втрата кількісного контролю дози; Необхідність випивати час від часу; Зниження життєвих цінностей.

Втрата кількісного контролю призводить до того, що людина перед початком процесу має бажання випити в своє задоволення, але по закінченню напивається до нестями, хоча цього заздалегідь не хотів.

Не слід плутати відсутність блювотного рефлексу з нудотою, що виникає після похмілля. Симптоми мають різне походження і є відображенням відмінних форм алкоголізму. При похміллі не обов’язково формування психічної залежності. Можливий лише одноразовий перебір дози, але бажання випити додатково не формується.

Перша стадія хвороби носить назву «побутове пияцтво». При ньому людина втрачає життєві цінності. Єдине бажання у вільну хвилину – полегшити душу спиртним. Критичне ставлення до проблеми не виникає, тому людина не усвідомлює, що вона хвора. Без лікування виникнуть незворотні зміни, при яких буде потрібно кодування.

Симптоми запійного алкоголізму 2 ступеня.

Запійний алкоголізм 2 ступеня супроводжується фізичною залежністю. Її наявність призводить до ломки – головного болю, спраги, нудоти, порушенням апетиту. Проте, після сильного похмілля людині стає легше після вживання нової дози алкоголю. При відсутності залежності, людина, яка сильно перебрала з дозою, після вживання нової порції, відчує посилення нудоти, головного болю, інших симптомів. Стан пояснюється інтоксикаційним синдромом (скупченням сурогатів етанолу в крові). Різниця між станами очевидна. Додамо лише деякі клінічні ознаки патології: збільшення тиску, почастішання пульсу, біль в правому підребер’ї при збільшенні печінки, порушення перетравлення їжі.

Для другої стадії характерне поняття «алкогольна ломка». Знімається вона черговою дозою алкогольного напою. Іншого ліки не існує через наявність фізичної залежності.

Ознаки алкоголізму 2 стадії:

Прискорене серцебиття, Підвищення тиску; Слабкість, Пітливість, Головні болі, Порушення сну; Судоми; Зниження настрою; Дратівливість; Епілептичний припадок.

Похмілля триває до декількох днів. Існує кілька типів вживання спиртного:

Застосування на тлі інтенсивних доз; постійне вживання низькими дозами; запійний алкоголізм.

Прийом алкоголю після великих доз супроводжується щоденним пияцтвом. Причому дозування спирту досить висока для органів і систем людини, але індивідуальна. Не можна визначити оптимальну концентрацію, характерну для кожного алкоголіка.

Інтенсивне пияцтво не може тривати довго, так як запас здоров’я обмежений.

При другому типі прийом спирту здійснюється малими дозами. Вживання напою здійснюється лише для підтримки постійного задоволення. Такий алкоголік може вживати пиво, рідко перевищувати дозування.

Запійний пияцтво – людина випиває постійно різними дозами протягом 2-3 тижнів. Потім настає просвітлення, коли алкоголік перестає випивати. «Світлий інтервал» індивідуальний, залежить від особливостей організму.

У періоди припинення вживання алкоголю прокидаються критичні почуття, що залежать від сім’ї, оточення, здоров’я, інших соціальних факторів. Подібна залежність може контролюватися людиною. Він знає, що краще не вживати ні краплі спиртного, інакше не зможе утриматися. Провокуючим фактором стають друзі, колеги, близьке оточення. Достатньо лише побачити, як інші вживають алкоголь, як виникає сильне бажання приєднатися до компанії.

На даній стадії людина починає активно усвідомлювати свої проблеми. Періодичні з’являється бажання закодуватися, але всі старання стираються новою порцією алкогольного напою. Виправдання вчинків обмежують звернення до фахівця.

Третя стадія алкоголізму супроводжується появою небезпечним симптомів. Психічна і фізична залежність поєднується з вираженими ускладненнями внутрішніх органів. Цікаво, при надмірному алкоголізмі доза спиртного може зменшуватися самою людиною. Критичне відношення до себе зберігається, тільки органи і нервові волокна не справляються з покладеними функціями.

Додатковим пошкоджуючим фактором є інтоксикаційний синдром. Скупчення сурогатів спирту в крові призводить до пошкодження оболонки нервових волокон, знищення оболонки кишечника, дратівливим впливом спирту на шлунок.

У людини з’являються судомні напади, епілепсія, інші психіатричні хвороби. На тлі патології з’являються зміни з боку ендокринної, травної, нервової, серцево-судинної систем. Небезпека представляє хронічна інтоксикація при тривалому прийомі сурогатів алкоголю виникненням стійкої недостатності печінки, підшлункової залози, нирок. Проте, основні проблеми виникають не через ураження органів, а внаслідок руйнування душі. У медицині стан називається «алкогольна деструкція особистості». Патологія незворотна. Її формування краще не допускати через незворотність змін. 3 стадія нозології лікується складно. На її тлі можлива поява ракових пухлин печінки, підшлункової залози. При даній формі патології людини не впізнають друзі, близькі, сім’я. Церква каже, що «алкоголь спалює душу». Такий вислів актуально для третього ступеня патології. У запійного алкоголіка всередині утворюється порожнеча, життєві цінності втрачаються. Особистість практично перестає існувати.

Щоб виключити такий пріоритет, як випивка з життєвого кредо, потрібно своєчасно лікувати хворобу. Значну роль на стартовому етапі відіграє ставлення до проблеми родичів.

Не допускайте спустошення душі, лікуйте симптоми алкоголізму своєчасно. Це хвороба і впоратися з нею самостійно не вийде!

Ступені алкоголізму і їх ознаки.

Стадії алкоголізму і їх ознаки.

ступінь алкоголізму

Алкоголізм є психічним захворюванням непомірного вживання алкогольних напоїв.

Коли людина знаходиться в постійних сп’янінні у нього починаються проблеми зі здоров’ям, погіршується працездатність, настрій, добробут.

А ще алкоголізм можна охарактеризувати тим, що у людини з’являється залежність від спиртного. Тому коли у алкоголіка немає можливості випити він починає сильно страждати і намагається зробити все для того, щоб знайти хоча б чарочку спиртного і так відбувається день у день.

Стадії алкоголізму та їх ознаки бувають абсолютно різні, причому, якщо алкоголізм доходить до останньої стадії його можна вже вважати хронічним захворюванням. Якщо хвороба вчасно виявлена, тобто на ранній стадії, тоді виліковуються і запобігаються важкі ускладнення.

Алкоголь є універсальним отрутою руйнує організм людини в цілому. Алкоголіки з кожним днем все більше і більше втрачають почуття міри і самовладання. У результаті чого починає страждати центральна нервова система, а далі розвиваються психози і неврити.

Люди діляться на наступні групи.

— люди, які не вживають взагалі алкоголь; — люди, які помірно вживають спиртні напої; — особи, які зловживають алкоголем.

Люди, що відносяться до третьої групи, діляться на три класи.

— хворі на алкоголізм; — люди, у яких стали виявлятися перші ознаки хронічного алкоголізму; — люди, які вже мають діагноз хронічний алкоголізм, причому у вираженій формі.

Симптоми і ознаки алкоголізму.

Як і писалося вище стадії алкоголізму та їх ознаки бувають різні, але хоча б про деякі повинен знати кожна людина, для того щоб зіткнувшись з такою ситуацією під час надати хворому допомогу. Страждають люди алкоголізмом, перш за все, залежні, спочатку психологічно, а потім фізично.

Зовнішні ознаки алкоголізму.

у алкоголіків низький соціальний рівень, так як у них відсутнє бажання, а також можливості заробити кошти своїми руками; алкоголіки часто йдуть в запої, тобто постійно вживають спиртне, причому впродовж тривалого часу; у хворих алкоголізмом організм зовсім не відторгає алкоголь, у них відсутнє блювання, навіть якщо прийнята величезна доза спиртного; у алкоголіків зростає толерантність до етилового спирту; збільшуються абстинентні синдроми (похмілля); виявляються зовнішні патології, тобто старіє шкіра, збільшуються в об’ємі вени, з’являються невеликі синці, так як відбувається микроразрыв капілярів.

Той, хто страждає самої запущеною стадією алкоголізму, щодня прикладається до пляшки, тому таким людям не властиво знати, що таке тверезість, природно втрачається соціальна цінність і особистий світогляд.

Стадії алкоголізму.

У сучасній медицині алкоголізм вважається хворобою, яка складається з декількох стадій, що мають різну складність. Наприклад, алкоголізм двох останніх стадій, а точніше третьою і четвертою є своєрідною необоротної точкою, тобто якщо алкоголік доходить до цієї межі, він ніколи не зможе самостійно повернутися до життя без алкоголю.

1 стадія алкоголізму:

Перша стадія алкоголізму проявляється тим, що у алкоголіків починається слабка психологічна залежність. Якщо, наприклад, у таких людей немає можливості випити, їх залежність йде до нуля, але якщо з’являються зайві кошти, вони обов’язково візьмуть на душу чарочку міцного напою, а може і більше.

Видимі фізичні патології на даній стадії захворювання практично не спостерігаються, супроводжується перша стадія легким пристрастю до випивки, тобто з’являється бажання випити чарочку іншу на вихідних, поспілкуватися з друзями за келихом пива.

Для того щоб хворий вийшов з алкоголізму першій стадії близьким в першу чергу слід обдарувати його увагою, турботою і відвернути від алкоголю. В даному випадку психологічна залежність зникне, причому дуже швидко. Але якщо не вжити ніяких заходів, хворий буде купувати більш сильну залежність від алкоголю.

2 стадія алкоголізму:

Другу стадію можна охарактеризувати, як нав’язливе бажання вживати спиртні напої. Психологічна залежність починає набувати непереборну характер, тобто навіть коли людина на роботі або займається яким-небудь справою, він весь час буде думати про те, як би швидше випити чогось міцного.

Підвищується толерантність до алкогольних напоїв, тобто навіть якщо людина вживає алкоголю більше покладеного, у нього перестане виникати природна нудота. До алкоголізму пропаде погане ставлення, спиртні напої входять в повсякденне життя як так і потрібно. Якщо під час не зупинити прояв алкоголізму на другій стадії, хворий швидко перейде до третьої, до так званої важкої стадії алкоголізму.

3 стадія алкоголізму:

Незважаючи на те, що стадії алкоголізму і їх ознаки різні третю стадію визначити дуже легко. На даній стадії у хворого проявляється абстинентний синдром, тобто психологічна залежність переходить у фізичну. Прийнята доза алкоголю сприяє блокуванню вироблення природних гормонів, що змушує хворого пити щодня і щогодини. На третій стадії алкоголіки досягають плато толерантності до алкогольних напоїв, вони можуть приймати етанол у величезних дозах і при цьому у них не виявиться блювання.

Вранці для того щоб усунути похмільний синдром алкоголіки даній стадії вживають знову спиртні напої, а значить алкоголізм переходить в запійний, який сильно шкодить організму. В даному випадку починають проявлятися патології, змінюються нервові тканини, печінка перетворюється в сполучну тканину і зароджується цироз.

Якщо хворого примусово змусити припинити запій, почнуть проявлятися симптоми, які нагадують наркотичні ломки, вони характеризуються синдромом відмови. У даній стадії алкоголізму проявляється буйність, непередбачуваність і агресія.

4 стадія алкоголізму:

Четверта стадія алкоголізму проявляється тим, що різко знижується толерантність до алкогольних напоїв, яка супроводжується дисфункцією життєво важливих органів. За рахунок патології змінюються кровоносні судини, травна система і печінка починає страждати від того що утворюються злоякісні пухлини.

Алкоголік на даній стадії втрачає інтерес до життя, все, що він бачить перед собою – це тільки пляшку з міцними напоями. Часто такі хворі втрачають чіткість в алкоголі, тому їм все одно, що пити, спирт, склоочисник або одеколон. Фізична залежність стає настільки сильною, що якщо хворого на алкоголізм примусово вивести із запою він може піти з життя.

Людина, що знаходиться на четвертій стадії алкоголізму починає незв’язно говорити, у нього порушується координація руху, всихає м’язова тканина, такі люди просто позбавляються розуму і сенсу в житті. Такі алкоголіки не потребують репродуктивної функції організму людини. В основному четверта стадія алкоголізму закінчується болісним летальним результатом, тобто відбувається крововилив в мозок або інфаркт.

Стадії алкоголізму та їх ознаки допоможуть розпізнати в якій небезпеці знаходиться залежна людина від алкоголю і дадуть можливість якомога швидше витягнути людину з алкогольної залежності.

Схожі записи:

Ібупрофен від похмілля.

Лікування алкоголізму народним методом, без відома питущого.

Що ще почитати?

На останній стадії алкоголізму допоможе тільки диво. Пив батько, пив довго, страшно, просто гинув хороша людина. А пив він через те що йому колишня дружина, мачуха моя, зробила порчу на горілці, сама мені це розповідала, совість мабуть прокинулася, ось вона мені і покаялася, мовляв хотіла провчити його через зраду.. Між тим у батька вже пішли судоми, епілепсія, він відмовлявся від їжі і без горілки просто жити не міг, як без повітря. Я лікар і знала що допомогти медицина йому не зможе допомогти, їздила по монастирях і храмах, просила допомоги у святих ікон. В одному монастирі мені матінка порадила з’їздити до майстра від Бога Шехурдіна Андрія Валерійовича. Від парафіян багато добрих відгуків чула про нього, розповідали, що Андрій Валерійович навіть п’є батюшки в одному з сіл допоміг від пристрасті до зеленого змія позбавиться. Але про це не прийнято якось поширюватися… та й Церква не дуже схвалює такі речі, хоча та ж Свята матінка Матрона добре зцілювала від пияцтва. Але не важливо.. адже коли близька людина однією ногою в могилі, ревеш від безсилля і шукаєш спосіб допомогти … Як раз 1 травня почалися свята, і я зважилася їхати до майстра. З самого раннього ранку поїхала в Кіров до Андрію Валерійовичу Шехурдину, знайшла його телефон і попросила взяти без черги, пояснила що щогодини на рахунку… Знаєте, такого доброго і світлого людини я ще не зустрічала у своєму житті. Андрій Валерійович подивився фотографії і все розповів про батька як є, я навіть слова йому не казала. Потім щось там поробив, одну фотографію собі залишив, а мені сказав — Їдь з Богом сестра, батько твій зараз у лікарні і пролежить там ще два тижні, а коли вийде пити більше не буде НІКОЛИ. Приїхала я додому, батька немає, подзвонила сусідові, він відповів-Батю твого позавчора вночі швидка відвезла, напад у нього сильний був.. Минуло 2 тижні, батько виписався, схуд сильно, замислений якийсь став, про Бога заговорив. Розповів, що бачив сон коли у відключці в лікарні лежав — Ніби прийшов до нього високий чоловік у зеленій сорочці, на попа схожий, тільки без бороди, посміхається і каже — Ну що ти Микола Семенович так померти то поспішаєш? у тебе ж така дочка хороша, любить тебе, страждає через п’янок твоїх, живи та радуйся, у тебе ж руки золоті, працюй і «зав’язуй» вже ці дурниці. Я кажу — Так, батюшка не можу я зав’язати те, тягне мене випити, жах як… А він засміявся і каже-Микола Семенович, все ти можеш, як прийдеш в себе, очнешься в палаті, побачиш сусіда-він вже все.мертвий…отруївся сурагатом, не змогли його врятувати, так ти подивися на нього поки його не забрали і про мене згадай. Встанеш потім і не захочеш пити до кінця днів своїх… Вообщем, батько говорив усе так і було, і небіжчик в палаті і згадав він про людину зі сну свого і випити більше не хотілося йому. Я просила описати людину зі сну — за його описом людина дуже схожа на Андрія Валерійовича … Хоча я і так, впевнена що це він був … батько мій більше не п’є, завдяки Андрію Валерійовичу Шехурдіну і його Дару Божу. Вибачте, що багато написала, просто хотіла поділиться з усіма цією дивовижною історією. Ніколи не впадайте у відчай і не втрачайте надії і бережи вас всіх Бог! З повагою, Марина Федотова.

У мого чоловіка сильно хворів батько, дуже він мучився, потім помер. На чоловіка смерть батька сильно позначилася, він важко переживав його втрату, став часто випивати. Два місяці він приходив до тями, біль на той час трохи приутихла, але пити він не переставав. Я стала потайки його лікувати від пияцтва в домашніх умовах, мед, трави, настої, все що радили в інтернеті робила. Але хіба душевний біль вилікуєш травами. Тому коли дізналася про Шехурдина Андрія Валерійовича, про його Божий дар зцілювати питущих людей, то відразу ж зв’язалася з ним. Андрій Валерійович зняв з чоловіка душевний біль і тугу, допоміг йому подолати важкий момент в його долі. Чоловік повернувся в звичне життя і алкоголь йому більше не потрібен.

Стадії розвитку алкоголізму.

ступінь алкоголізму

Алкоголізм – хронічне захворювання, обумовлене патологічною тягою до спиртного з формуванням спочатку психічної, а потім і фізичної залежності. Потяг до алкоголю є однією з найбільш серйозних проблем сучасного суспільства, причому з кожним роком кількість хворих зростає.

Складно навести точні цифри, оскільки далеко не всі люди, що страждають алкоголізмом, звертаються до лікаря, однак за даними RLMS-HSE (Російський моніторинг економічного становища та здоров’я населення) тверезий спосіб життя в нашій країні веде лише третина населення, решта епізодично чи постійно вживають спиртні напої. Про масштабність проблеми свідчать також постійно збільшуються продажу алкоголю і середній обсяг його споживання на душу населення (згідно зі статистикою ВООЗ).

На жаль, алкоголізм – дуже підступне захворювання, здатне протягом тривалого часу протікати приховано, причому не тільки сам хворий, але і його найближче оточення довгий час не бачать або не хочуть усвідомлювати факт сформувалася залежності.

У розвитку алкоголізму виділяють кілька стадій — від слабкого потягу до непереборної тяги, переважаючої над усіма іншими почуттями, бажаннями і потребами. Але при будь вираженості симптомів і ступеня алкоголізму лікувати його треба обов’язково, і краще це робити відразу ж після виявлення ознак захворювання, як тільки випаде можливість переконати хворого в необхідності звернення за допомогою. Лікуванням залежності повинні займатися тільки фахівці-лікарі-наркологи і психотерапевти. Тривала бездіяльність або спроби самостійно подолати згубний потяг здатні лише погіршити ситуацію, привести до запущених форм і створити додаткові труднощі в позбавленні від недуги.

Як визначити стадію алкоголізму – найважливіше питання, що вирішується при зверненні пацієнта за лікуванням, оскільки ступінь залежності визначає підхід до вибору способу і тривалості терапії. Встановлювати діагноз алкоголізму як захворювання також повинні кваліфіковані фахівці. В цілому розрізняють три стадії алкоголізму. Розглянемо їх перебіг і основні ознаки.

Перша стадія.

Перша стадія алкоголізму характеризується мінімальною виразністю психічної залежності, відсутністю фізичної залежності і змащеної, прихованої симптоматикою. Хворий соціально адаптований-він працює або вчиться, знаходиться в звичному оточенні, не віддаляється від сім’ї і не вважає своє захоплення спиртним небезпечним або шкідливим. Мало того, родичі і близькі друзі на цій стадії теж відмовляються визнавати людину алкоголіком, вважаючи цілком припустимим і нормальним його бажання випити час від часу «для розслаблення» або на святі.

Таке ставлення членів сім’ї до хворого, заперечення вже сформованого, нехай і ще поки тільки починається алкоголізму, характеризує співзалежність – зміни в психічному стані й способі життя у родичів алкоголіка. Сприйняття ж самим хворим свого стану відрізняється відсутністю самокритичності і здатності адекватно оцінювати себе і свої дії, невизнанням захворювання. Він ніколи не погодиться вважати себе алкоголіком і знайде масу пояснень і виправдань своїй пристрасті. Тому вкрай важливо, щоб хоча б родичі були здатні помітити типові для першої стадії алкоголізму симптоми, вчасно підняти тривогу і звернутися до лікаря.

До симптомів першої стадії відносяться:

Підвищення толерантності до спиртного – людина здатна випивати, не п’яніючи, набагато більше спиртного порівняно з іншими людьми або зі своїми колишніми дозами алкоголю.

Одночасно відзначається придушення захисних реакцій, зокрема блювоти, при передозуванні етанолу. Організм як би звикає до постійного надходження великих доз спиртного і перестає сприймати його як отруту. Однак токсичну дію етилового спирту при цьому залишається тим самим, що створює високий ризик виникнення гострого алкогольного отруєння на перших стадіях алкоголізму: людина випиває, не п’яніючи і не відчуваючи блювотних позивів, величезні дози алкоголю, здатні викликати серйозні порушення в роботі мозку, серця, печінки і нирок.

Зниження контролю над кількістю випитого – алкоголік п’є не просто одну-дві чарки «за компанію» або щоб підтримати тост, він випиває максимально можливу для себе кількість спиртного. Йому вже недостатньо відчути легке сп’яніння, він все частіше і частіше напивається до «відключки» з провалами пам’яті.

На початковій стадії алкоголізму починає виникати похмілля-сукупність характерних симптомів, що розвиваються після гострої алкогольної інтоксикації. На наступний ранок після прийняття великої кількості спиртного виникає ряд неприємних відчуттів – нудота, блювання, тремтіння в руках, головний біль. Ці симптоми нівелюються прийомом чергової дози спиртного.

Алкогольні провали в пам’яті – ще один симптом, що виникає на 1-й стадії алкоголізму. З пам’яті можуть випадати як окремі епізоди, так і тривалі часові проміжки.

Психічна залежність – її формування чітко відокремлює навіть ранній алкоголізм від побутового пияцтва. У хворого явно простежується (особливо при погляді з боку) наявність психологічного дискомфорту, подразливості, перепадів настрою при довгих періодах без спиртного. І, навпаки, при вживанні алкоголю або навіть при плануванні, очікуванні можливості випити він стає благодушним, пожвавлюється.

Психічна залежність в сукупності з підвищенням толерантності і придушенням захисних реакцій на спиртне призводять до того, що збільшується частота вживання спиртного . Алкоголік відчуває (іноді і неусвідомлено) тугу без звичної дози, а запізнілий розвиток сп’яніння і відсутність блювотного рефлексу створюють помилкове відчуття вседозволеності, можливості пити без шкоди хоч кожен день.

Початок зміни системи цінностей-роль спиртного стає все більш значущою в житті алкоголіка. Він вже не завжди здатна відмовитися від випивки напередодні важливої події (іспиту, перевірки на роботі, запланованої прогулянки з дітьми тощо), а якщо і відмовляється, то пересилюючи себе і відчуваючи почуття незадоволеності життям. Поступово алкоголь починає витісняти всі інші цінності і пріоритети з життя хворого.

Якщо на цій стадії розвитку алкоголізму не було розпочато лікування, то захворювання неминуче буде прогресувати і перейде в наступну фазу.

Друга стадія.

Головною відмінністю 2-ї стадії алкоголізму від першої є формування не тільки психічного, але і фізичної залежності, а також наростання інших симптомів захворювання.

Фізична залежність пояснюється особливим дією етанолу на організм з формуванням звикання, коли органи і системи органів вже не можуть нормально функціонувати без його постійного надходження.

Продовжує прогресувати психічна залежність – без дози спиртного людина відчуває значний дискомфорт, і повернути йому гарний настрій і працездатність може тільки алкоголь.

Виражена психічна і фізична залежність призводить до виникнення на другій стадії алкоголізму абстинентного синдрому , або синдрому відміни, який характеризується різкими психосоматичними порушеннями при тривалому відмову (добровільне чи вимушене) від спиртного. У алкоголіка, що не отримує вже життєво необхідну для нього дозу етанолу, змінюється настрій. Він відчуває глибоку депресію і спалахи агресії, знаходиться в пригніченому стані, його мучить безсоння, кошмари. Соматичні порушення проявляються болями в серці, тахікардією, головними і м’язовими болями. На відміну від похмілля, всі ці симптоми виникають не після зловживання, а при тривалій відсутності спиртного, але також знімаються дозою етанолу.

Продовжується ріст толерантності до алкоголю, але не нескінченно – при алкоголізмі 2-го ступеня настає момент, коли виникає так зване плато толерантності – вона припиняє рости і зберігається на одному сталому рівні з максимальними дозами спиртного, не викликають сп’яніння.

На 2-й стадії алкоголізму хвороба може проходити в хронічній або запойной формі. При хронічному перебігу хворий щодня приймає деякі дози спиртного (не завжди до сильного сп’яніння), а при надмірному – п’є за кілька днів (тижнів і навіть місяців) підряд, напиваючись до повного відключення свідомості.

Продовжують прогресувати втрата контролю і алкогольна амнезія – все частіше людина п’є не до легкого сп’яніння і приємної ейфорії, а напивається «до відключки» і не може потім згадати значні періоди свого життя. При запоях з пам’яті можуть випадати цілі тижні і місяці – від першої випитої чарки до витвереження.

Зміна характеру сп’яніння-властиві побутовому і починається алкоголізму ейфорія, благодушність змінюються агресивністю або нападами туги.

Соціальна дезадаптація-у хворого починаються проблеми в сім’ї (сварки, розлучення), на роботі (прогули з подальшими доганами і звільненням).

Якщо і на 2-й стадії алкоголізму лікування не було проведено, хвороба переходить в наступну фазу.

Третя стадія.

Третя стадія алкоголізму – найважча. Вона характеризується декомпенсацією всіх захисно-пристосувальних процесів, виникненням важких психічних і фізіологічних розладів, деградацією і повною соціальною дезадаптацією особистості.

До її основних симптомів відносяться::

Зниження толерантності – колишня несприйнятливість до високих доз спиртного на останній стадії алкоголізму змінюється швидким розвитком сп’яніння після мінімальної кількості – з першої чарки.

Тривалі, часто хронічні запої – хворий практично не виходить зі стану сп’яніння.

Глибока амнезія щодо досить тривалих часових періодів.

Виражений абстинентний синдром з виникненням делірію (білої гарячки) на фоні раптового припинення надходження в організм спиртного.

Особистісна деградація і соціальна дезадаптація – втрата цілей в житті, байдуже ставлення до моралі та цінностей. Алкоголік цікавиться тільки дозою спиртного. Все інше – члени сім’ї, робота, житло, закони – абсолютно перестає його хвилювати. Щоб дістати кошти на придбання алкоголю, він здатний піти на злочин. Випиває часто поодинці або в будь-який знайшлася поруч компанії.

Симптоми ураження етанолом внутрішніх органів – виникнення проблем з серцем, печінкою, нирками, нервовою системою і ін.

Незважаючи на те, що 3-я стадія алкоголізму є найбільш важкою, її можна і потрібно лікувати. Якщо зловживання спиртним не зупинити, хворий може загинути від алкогольного отруєння, нещасного випадку на тлі сп’яніння або через декомпенсації роботи виснажених етанолом органів.

Виявлення стадій алкоголізму і їх ознак під силу родичам хворого, проте уточнення ступеня захворювання повинні здійснювати лікарі. Але незалежно від того, яка стадія алкоголізму діагностована, варто якомога раніше починати лікування, щоб в максимально короткі терміни домогтися одужання і попередити виникнення незворотних ускладнень з боку внутрішніх органів.

До способів ефективного лікування на будь-якому етапі алкоголізму відносяться методи психотерапії. Саме психологічна установка пацієнта на здоровий спосіб життя, можливість повноцінного існування без алкоголю є початковою і найбільш значущою передумовою позбавлення від залежності. Якщо алкоголік не переосмислить життєві цінності і не захоче сам подолати згубну пристрасть, всі інші методи лікування будуть малоефективні.

Ступеня алкоголізму і ознаки захворювання.

Алкоголізм – це не ознака моральної слабкості і відсутності волі, це не погана звичка, а справжнісіньке хронічне захворювання.

Близько 90 відсотків населення Росії пробували спиртні напої хоча б раз у житті. А близько 10 відсотків мають алкогольну залежність, стають алкоголіками. Чому це відбувається, як визначити стадію алкоголізму? Заразитися цією хворобою не можна. Етап нібито нешкідливої культурної випивки через рік може перерости в наступну стадію. Кожен алкоголік проходив цей етап.

Далеко не всі схильні до появи і розвитку цієї хвороби. Частина населення абсолютно байдужа до спиртного, інша частина може іноді випивати і отримує від цього певне задоволення, інших вживання цих напоїв призводить до розвитку алкогольної залежності. Алкоголізм, як і будь-яка інша хвороба, має певні стадії свого розвитку. Всі вони характеризуються відповідними симптомами.

Симптоми настання алкоголізму.

залежність від спиртного; соціальна деградація; зниження цінності моральних принципів; розлади нервової системи; патологічні зміни внутрішніх органів; порушення обмінних процесів в організмі; виникнення раптових психозів; біла гарячка.

1 стадія алкоголізму.

Ця ступінь алкоголізму характеризується тим, що починають проявлятися ознаки психологічної алкогольної залежності, які стримуються необхідністю виконання певної роботи, сімейними факторами, водінням автомобіля. Але у вільний час людина прагне до вживання алкоголю. Іноді цю початкову стадію алкоголізму називають синдромом п’ятниці.

Виявляється це так: в робочому колективі до кінця зміни у частини робітників піднімається настрій без видимих причин. Вони починають жартувати, веселитися, посміхатися, у них блищать очі. Цю ейфорію сама людина найчастіше не усвідомлює і пояснити її не може. Тільки в його підсвідомості з’являється думка про те, що дуже скоро він зустрінеться з друзями за пляшкою пива, за склянкою вина, за чаркою горілки. У водіїв цей стан можна назвати симптомом гаража.

Поступово людина починає захоплюватися алкоголем більш активно. Він вже п’є без приводу і заходи. Він часто може бути неадекватним в стані сп’яніння. Але вранці не завжди може мати неприємні відчуття і потреба випити.

Поступово це призводить до появи усталеної звички до вживання алкоголю по п’ятницях. Щоб добре себе почувати, людині потрібні всі великі дози алкогольного напою. Багато хто навіть починає пишатися тим, що можуть випити набагато більше, ніж раніше. Зникає захисний блювотний рефлекс, який повинен спрацьовувати при надходженні в організм будь-яких токсинів. Зникнення цього рефлексу є ознакою того, що організм перестав сприймати алкоголь в якості отрути. Але на цій стадії ще може наступати нудота і навіть блювота вранці.

Цей ступінь алкоголізму легко може бути переплутана з побутовим пияцтвом. Але людина п’є все частіше і більше, перестає контролювати свій стан і кількість випитого алкоголю.

Прийнято вважати, що 200 грамів пива не шкодять здоров’ю. Але випитий л цього ж пива рівнозначний прийому 100 грамів горілки. З цього і починається алкоголізм. 76% молодих людей і 49% підлітків в Росії починають долучатися до спиртного саме з пива. Якщо не припинити цю звичку вчасно, може наступити наступна, друга стадія.

Алкоголізм 2 ступеня.

На цій стадії розвивається залежність фізична. Алкогольна залежність 2 ступеня має характерну ознаку-обов’язковий наступ похмілля. Після випитої чарки настає деяке полегшення. Виявляється Похмілля у всіх по-різному. Може виникнути загальна слабкість, прискорене серцебиття, тремтіння в кінцівках, підвищення тиску, сильний головний біль, пітливість. Іноді це супроводжується станом незрозумілою тривоги, безпричинної дратівливістю, зіпсованим настроєм. Рідко, але можуть з’являтися судоми, що нагадують епілептичний припадок. Стан похмілля може тривати 2-4 години, а може розтягнутися на кілька днів. Чим довше воно триває, тим сильніше розвинена алкогольна залежність.

При алкоголізмі 2 ступеня деякі люди п’ють щодня і багато. Таких хворих, що напиваються щодня, не дуже багато. Не у всіх вистачає здоров’я. Частіше можна спостерігати щоденне вживання спиртного, але невеликими дозами. Або п’ють в основному слабоалкогольні напої на кшталт пива. Частина хворих йде в стан запою на кілька днів. Потім деякий час вони не п’ють нічого спиртного, потім знову запій. Їм дуже важко зупинитися навіть після декількох крапель алкогольного напою.

Алкоголізм характеризується не частотою або тривалістю прийому спиртного. Навіть повне утримання від алкоголю протягом декількох років не є ознакою повного лікування від хвороби. Це підтверджує поведінку багатьох людей, що пройшли процес кодування. Часто після закінчення терміну кодування вони починають пити ще більше і частіше.

Друга ступінь алкоголізму характеризується провалами пам’яті, які пов’язані з дією токсинів з алкоголю на головний мозок. Людина сам вже розуміє, що має проблеми зі спиртним, але не може визнати цього. Тільки виникають проблеми на роботі або в сім’ї призводять його до лікаря.

3 ступінь захворювання.

При захворюванні 3 ступеня кількість випитого алкоголю може почати знижуватися. Нервові тканини і внутрішні органи вже не в змозі впоратися з функцією захисту. Стан похмілля протікає дуже важко. Часто наступають напади судоми. Порушені функції майже всіх органів і систем організму. Настала хронічна інтоксикація всього організму продуктами, що потрапили в нього з алкоголем.

Організм руйнується не тільки фізично. Настає справжня деградація людської особистості, руйнування душі. Неспроста цей стан в народі називається раком душі. Чільне місце в житті людини тепер займає алкоголь. Все інше йде далеко на задній план. Вибратися з цієї стадії дуже складно. Для більшості це завдання стає нездійсненним.

Результат хвороби дуже невтішний – смерть. Вона може наступити з похмілля в результаті інфаркту, інсульту, зупинки серця, цирозу печінки. Іноді смерть настає внаслідок п’яної бійки, ДТП, нещасного випадку, але справжня причина лежить в алкоголі.

Визначити ступінь алкоголізму може тільки кваліфікований лікар-нарколог, адже часовий проміжок між 1 і 3 ступенем алкоголізму може займати 5-15 років. Зупинити таке прогресування можна єдиним способом – повною відмовою від вживання спиртного.

Особливості алкоголізму у жінок.

Хвороба виникає і розвивається при вживанні менших доз алкоголю. Для настання алкоголізму потрібен менший проміжок часу. Висока схильність до диссимуляции: жінка свідомо прагне приховати ознаки своєї хвороби з різних причин. Високий ступінь залежності від сімейної або інтимно-особистісної ситуації. Часті прояви соматичної патології, при яких жінка скаржиться на стан свого здоров’я, на неприємні відчуття. Зазвичай для цього немає ніяких причин. Якщо ж вони є, то не такі серйозні, як їй здається.

Жіночий алкоголізм сьогодні реєструється частіше, ніж 15-20 років тому. Страждають від нього зазвичай жінки до 30 років. Нерідко самотні жінки у віці 45-50 років і старше надходять в психіатричні лікарні з ознаками білої гарячки, з галлюцинозом на алкогольному грунті. Всі вони скаржаться на втрату надії влаштувати особисте життя.

Деякі факти про алкоголь.

У Стародавньому Єгипті, Китаї, Спарті зловживають алкоголем осіб карали досить жорстоко. У Росії теж вводилися заборонні заходи на кшталт сухого закону, але вони не дали належного результату. До наших днів у багатьох країнах вживання спиртного носить загальнодержавний характер. Алкоголь є обов’язковим атрибутом численних церемоній і свят, ритуалів і урочистих зустрічей. Без келиха шампанського, а іноді і більш міцних напоїв вони не проходять. Все це завдає чималої економічної шкоди суспільству, відбивається на стані здоров’я населення.

Алкоголь має деяку наркотичну дію. Для зняття болю його застосовували при проведенні хірургічних операцій до винаходів інших засобів анестезії. У малих дозах хороший алкоголь дійсно здатний у багатьох людей викликати апетит, піднімати настрій і працездатність. Але великі дози діють гнітюче на багато функцій організму.

Спочатку алкоголь не представляє особливої небезпеки. Але після його окислення в організмі утворюється оцтовий альдегід, який є отрутою, який і викликає сп’яніння. Чим спиртний напій солодший, тим більше від нього шкоди. Існує своєрідний рейтинг шкідливих спиртних напоїв, хоча всі вони приносять шкоду.

Горілка зазвичай не містить ароматизаторів, барвників та інших добавок. Вона проходить ретельне очищення. Похмільний синдром після її вживання самий легкий в порівнянні з наслідками вживання інших спиртних напоїв. П’ється досить легко, але саме вона є винуватицею великої кількості отруєнь. Тяжкість похмілля за 10-бальною шкалою оцінюється в 3 бали. Пиво за технологією виготовляють з ячменю і дріжджів. Вміст спирту в ньому не перевищує 8%, тому сп’яніння від цього напою настає повільно. Але в результаті його переробки в організмі підвищується вміст в крові сечової кислоти, посилюється процес відкладення солей в суглобах, розвивається подагра. Вживання пива призводить до ожиріння, до проблем в роботі серця, до раку кишечника. Тяжкість похмілля – 4 бали. Вино біле – це заграв, виноград без кісточок. У ньому містяться речовини, що знижують в крові рівень холестерину. Але воно містить і сульфіти, які є винуватцями похмілля, алергічних реакцій, нападів астми і мігрені. Вони стоншують зубну емаль, підвищують ризик карієсу. Тяжкість похмілля – 6 балів. Вино червоне виробляють з винограду з кісточками. Містить багато антиоксидантів. Сприяє оздоровленню серцево-судинної системи. Але в ньому є і метанол, дуже шкідливий для організму. Саме він викликає похмілля і пов’язані з ним неприємності. Тяжкість цього похмілля – 7 балів. Виробництво шампанського нагадує процес отримання виноградного вина, тільки в нього додається багато дріжджів, утворюють бульбашки. Для додання смаку додають трохи сиропу. Ігристе вино містить антиоксиданти. Але бульбашки сприяють швидкому сп’янінню. Тяжкість похмілля – 7 балів. Віскі отримують в процесі бродіння пшениці або ячменю. У складі є речовини, здатні сповільнювати процеси росту ракових клітин. Але любов до віскі загрожує неприємностями у вигляді білої гарячки, нападів незрозумілою люті. Тяжкість похмілля – 8 балів. Бренді – це спирт, одержуваний з деяких червоних вин методом дистиляції. Багатий антиоксидантами і вітаміном С. але цей напій має найважчим похміллям, порівнянним з ромом і джином. Тяжкість його оцінюється в 9 балів з 10.

Виходить, що не дуже шкідливий алкоголь – це все одно, що і не дуже мокра вода. Слабоалкогольні напої здатні завдавати більш тяжкої шкоди здоров’ю. Якщо і вживати спиртні напої, то в міру, яка оцінюється фахівцями парою келихів якісного вина для жінок і 150-200 грамами хорошої горілки для чоловіків.

Люди, які зловживають спиртним, становлять небезпеку для суспільства. Алкоголізм потрібно лікувати при появі найшкідливіших його ознак. А краще відмовитися від вживання алкоголю раз і назавжди.

Огляд всіх стадій алкоголізму у чоловіків.

ступінь алкоголізму

Алкоголізм не виникає раптово. Він розвивається поступово, з кожної випитої в компанії чарки, після кожного похмілля. Людина сама не помічає, як від нульової стадії алкоголізму приходить до першої, а далі до другої і третьої, по наростаючій.

Перше.

Щоб вчасно діагностувати у себе або близьких прояви алкоголізму, потрібно знати, які симптоми його супроводжують. Це необхідно, щоб вміти максимально швидко розпізнавати їх. Патогенез хвороби від нульової стадії (повна байдужість до алкоголю) до першої може пройти за один рік, а може розвиватися протягом десятиліття. Але якщо людина випиває від випадку до випадку, відзначає чаркою свята і іноді мучиться похміллям-він в зоні ризику.

Ознак.

Головний сигнал про перехід на першу стадію алкоголізму – втрата блювотного рефлексу. Організм не може позбутися від надлишків етанолу, тому отримує гостру інтоксикацію.

Наслідки пияцтва знаходять прояв: у початківця алкоголіка спостерігаються провали в пам’яті, головний біль, підвищена спрага. На ранок, навіть при похміллі, алкоголь не викликає огиди — в майбутньому це загрожує запоями. А поки лише збільшується частота вживання-два-три рази на тиждень. Разом з цим зростає і доза: тепер, щоб відчути сп’яніння потрібно в кілька разів більше спиртного.

На першій стадії з’являється психічна залежність від випивки:

Спогади про стан сп’яніння здаються приємними, все частіше виникають думки про пляшці. В кожній події хворий бачить привід випити. Залежний пишається своїм умінням пити, а також тим, що розбирається в алкоголі. Починає виправдовувати свою і чужу антигромадську поведінку пияцтвом. Перед застіллям відчуває емоційний підйом. Інші події в житті поступово втрачають значення. Збільшується агресивність, все частіше трапляються конфлікти. Характерно повне заперечення залежності.

На першій стадії погіршується здоров’я, з’являється дратівливість, знижується працездатність. Крім того, загострюються хронічні хвороби, знижується опірність інфекціям. Ці ознаки – тривожний дзвіночок, який повинен привернути увагу близьких алкоголіка до проблеми.

Наведемо опис, за допомогою якого можна визначати початківця алкаша: він п’є по вихідних і святах, через похмілля часом пропускає роботу, шукає будь-який привід випити. На даному етапі хворому важливо пити в компанії, тому він постійно агітує оточуючих «пропустити стаканчик».

Лікування.

На першій стадії краще лікування-це профілактика. Потрібно уникати застіль, питущих товаришів і т. д. Крім лікування самого алкоголізму, треба звернути увагу на формування супутніх ускладнень. Алкоголь, навіть в помірних кількостях, робить негативний вплив на всі органи і системи:

Хвороби нирок і печінки. Гастрит, виразка, панкреатит. Вегетосудинна дистонія.

На початковій стадії хвороби лікування проходить без приміщення хворого в клініку. Він може ходити на роботу, зберігати своє коло спілкування. Але якщо пацієнт сам вирішив лікуватися від залежності, йому необхідно пройти обстеження і виконувати рекомендації лікаря.

Важливо розуміти, що якщо вчасно не вжити заходів, то початкова стадія алкоголізму перейде в хронічну, тоді не обійтися без стаціонару та інших радикальних заходів.

Друга.

На другій фазі хвороби старі ознаки посилюються, до них додаються нові. Можливо, п’яниця усвідомлює свою залежність і навіть робить спроби лікування. Найчастіше вони безуспішні: психологічна залежність вже сформована, і без лікарської допомоги не обійтися.

Найбільша працездатність спостерігається тільки в стані легкого сп’яніння. Опірність алкоголю в цей період максимальна: необхідна доза збільшується в 6-8 разів. Хоча цей показник індивідуальний і залежить від особливостей організму.

Ознак.

Розпізнати алкоголіка на другій стадії не складає труднощів. Ця фаза може характеризуватися появою запоїв: хворий п’є кілька днів поспіль, перериваючись на роботу. Засинає тільки після того, як прийняв на груди. На другій стадії багато алкоголіків втрачають роботу-рідкісний роботодавець готовий миритися з систематичними прогулами.

Потреба в товариші по чарці зникає, людина починає пиячити один. При цьому з’являються серйозні поразки пам’яті: забуватися можуть окремі епізоди або весь вечір від першої до останньої чарки. Як правило, з пам’яті витісняються всі неприємні моменти. Починає формуватися фізична залежність від алкоголю. Хворий перестає контролювати дозу випитого, а на ранок його мучить сильне похмілля.

Якщо алкоголік втрачає роботу або сім’ю, деградація особистості прискорюється в рази.

Лікування.

Щоб позбутися від алкоголізму на другій стадії, необхідно знаходження в стаціонарі. Лікар-нарколог проводить обстеження і індивідуально підбирає симптоматичне лікування, налаштоване на особливості пацієнта.

Терапія являє собою комплекс медикаментозного і психологічного впливу. Триває, як правило, один-два місяці. За цей час пацієнт формує нові тверезі звички і заново вчиться жити без алкоголю. Швидше за все, йому доведеться шукати нову роботу і налагоджувати нові соціальні зв’язки, оскільки друзів у алкоголіка залишаються тільки товариші по чарці.

Третина.

Третя стадія може стати смертельною. Причин тому кілька:

Алкогольний делірій (в народі біла гарячка). Хвороби серця і судин (найчастіше інфаркт). Цироз печінки або відмова нирок. Алкогольна кома з летальним результатом.

Згідно лікарської класифікації, на третій стадії алкоголік стає несхожий сам на себе. Змінюється зовнішність, характер, сильно страждає здоров’я і психіка. Формуються відмінні риси глибоко питущої людини: агресія, жорстокість, підвищена нервозність. Коло соціального спілкування обмежується товаришами по чарці.

Ознак.

Симптоматика третьої стадії наступна. У хворого різко знижується ступінь сприйнятливості до алкоголю – він стрімко п’яніє від невеликих доз. Періодичні запої переходять в постійні. Алкаш на третій стадії просто не буває тверезим. Людина помітно втрачає у вазі – безпробудне пияцтво супроводжується втратою апетиту. Зруйнований етанолом шлунок і кишечник просто не справляються зі своїми функціями. Алкоголізм на даній стадії схожий з наркотичною залежністю.

Руйнуються системи і органи: мозок, печінка, серце, нирки. Всі інтереси, крім випивки, перестають існувати. Відбувається розпад особистості:

Знижується інтелект, погіршуються розумові функції, хворий перестає сприймати гумор. Людина уникає інтелектуальних навантажень – вони викликають у нього роздратування. Зростає плаксивість. Алкоголік легко йде на конфлікт, стає впертим і ображеним. Всі інтереси зводяться до випивки.

З втратою роботи незмінно погіршується матеріальне становище. Якісне спиртне замінюється на сурогатні продукти. Підробки можуть призвести до миттєвої смерті, а також підсилюють токсичний ефект у багато разів.

Алкоголік на останній стадії схильний до депресії і суїциду.

Лікування.

Щоб вилікувати алкоголізм на третій стадії недостатньо контролювати кількість випитого. Хворий повинен повністю відмовитися від алкоголю – добровільно або примусово. Таким чином, організм повністю очищається від токсинів, і через 10-14 днів можна приступати безпосередньо до лікування.

Останню стадію хвороби можна подолати за допомогою гіпнотичного впливу або кодування ліками. Іноді обидва засоби використовуються разом з психіатрією.

Лікарі зазначають, що у пацієнтів після 50 років тяга до алкоголю знижується, але посилюються всі супутні захворювання. У цьому віці можна досить безболісно кинути пити. Тому для пацієнтів після 50 років лікарі дають більш сприятливий прогноз.

Згідно з медичною практикою успішного лікування алкоголізму, ця хвороба, навіть на самій запущеній стадії, — не вирок. Від неї можна позбутися при грамотному підході і щирому бажанні самого пацієнта.

Фахівці розрізняють чоловічий і жіночий алкоголізм. Жінка проходить такі ж стадії розвитку хвороби. Єдина відмінність – вони протікають набагато стрімкіше, ніж у чоловіків. У представниць слабкої статі частіше можуть проявлятися такі характеристики, як образливість і дратівливість. Залежність у жінок складніше визначити, оскільки вони ретельніше приховують свою проблему. У суспільстві до жіночого алкоголізму ставляться із засудженням.

Порівняльна таблиця.

У таблиці нижче більш наглядно представлено, які бувають симптоми на кожній стадії алкоголізму, скільки випивки включає доза для сп’яніння і що потрібно для визначення відмінних рис.

Ступеня і ознаки алкогольної залежності.

ступінь алкоголізму

Звичка відзначати різноманітні, приватні свята з великою кількістю алкоголю вже давно і міцно увійшла в життя людей. В очікуванні святкової атмосфери або в розпал веселощів не хочеться пам’ятати про можливу небезпеку.

Поступове і спочатку непомітне вплив міцних напоїв на організм може вводити в оману, вселяти помилкове відчуття безтурботності і безкарності, але результатом цього часто стає алкогольна залежність.

Виникнення залежності.

Багато хто сприймає спиртне як само собою зрозуміле Доповнення торжества, не замислюючись про наслідки. Для деяких воно — зручний спосіб зняття напруги і стресу, допомагає «розслабитися» після важкого трудового дня. У будь-якому випадку, його ефект спонукає хотіти ще й це може зіграти злий жарт.

Два головних чинних чинники, що впливають на швидкість і силу звикання-частота вживання і кількість випитого.

Проте одного розуміння цього недостатньо, оскільки схильність і схильність до звикання строго індивідуальні. Роль тут відіграють генетичні дані, психологічні умови, вік, сила волі і багато іншого.

Неможливо бути впевненим в тому, що параметри «під контролем» як не можна точно знати заздалегідь можливу швидкість настання першого ступеня і подальшого погіршення для конкретної людини.

Класифікація стадій алкогольної залежності являє собою хронологію і характеристику кожного з етапів розвитку хвороби. Знати про цю градації і бути здатним визначити тривожні симптоми у себе або інших людей-дуже важливо. Це може дозволити вчасно визначити проблему і сприяти запобіганню багатьох наслідків.

Симптоми алкоголізму.

Перш за все, людина шукає будь-який, навіть незначний привід для випивки. Передчуття застілля викликає захват і нетерпіння. Алкоголік поступово втрачає апетит, відмовляється від закуски. З розвитком захоплення міцними напоями, організм все більше руйнується під впливом етанолу.

До явних проявів відносяться:

Тяга, бажання і прагнення випити. Вживання алкоголю потай від інших, на самоті, або у вигляді особливого звичаю, пов’язаного з якимось заняттям, часом дня або місцем. Спроби запастися міцними напоями, заховати їх. Спиртне заміщає деякі сфери життя-активний відпочинок, поїздки, хобі, інші захоплення. Людина не помічає, скільки він випив, втрачає контролю над своїм станом. Провали в пам’яті, викликані надмірним вживанням спиртного. Зниження моральних принципів, зацікавленості в тому, що відбувається навколо. Зміна поведінки, депресія, підвищена агресія.

1 стадія алкоголізму.

Спочатку виникає саме психологічна залежність, що виявляється в явному, іноді непереборному бажанні випити. Людина ще може зупиняти себе, відволікаючись на роботу, сімейне життя, необхідність залишатися тверезим для поїздки за кермом, але у вільний час прагне задовольнити цю тягу.

Сп’яніння пов’язане з приємними спогадами, галасливою компанією друзів, ейфорією і легкістю, до яких хочеться повертатися все частіше. Це призводить до регулярного вживання, виникнення постійного ритуалу, стійкої звички, синдрому п’ятниці. Психічне задоволення настає тільки при сп’янінні.

Незалежно від того який напій став виною пристрасті, неминуче відбувається погіршення здоров’я, але поки не дуже значне. Можливо, виникнення конфліктів у трудовому колективі або сім’ї, тому що випиваюча стає менш працездатним і більш дратівливим. Характерні заперечення проблеми і виправдання своєї поведінки.

З підтримкою інших людей, можна почати боротися ще в самому початку, коли формування звички тільки починається, і це допоможе уникнути ускладнень. Але виявити порушення і впевнено діагностувати проблему на цьому етапі найчастіше може тільки фахівець або дуже уважний, добре обізнаний близька людина.

2 ступінь алкоголізму.

Симптоми першого етапу погіршуються в міру формування недуги. Характеристика другого ступеня розвитку хвороби в тому, що захоплення алкоголем посилюється і переростає у фізичну необхідність пити.

Страшно те, що людина може сам усвідомити, що знаходиться в залежності від спиртного, але вже не в змозі відмовитися від нього добровільно.

Людина потрапляє в полон тяги, позбутися від якої стає все важче. Організм може нормально діяти і повернутися до працездатності тільки при прийнятті хоча б невеликої кількості етанолу.

Через звикання, випивки необхідної для сп’яніння потрібно в рази більше. Результатом запійних станів стають слабкість і болі в тілі і голові, тремтіння і судоми кінцівок, нескладна мова і сильно утруднене мислення.

Якщо до цього було важко помітити настання захворювання, то вже на цій стадії визначається простіше і треба починати лікування, бо з часом провести буде складніше. Можна спробувати не вдаватися до кодування, а впоратися шляхом терапії, що сприяє відвиканню, але воно можливе і як допоміжний Захід.

Слід спиратися на висновок лікаря-фахівця і його приписи, але не зайвими будуть і народні методи, натуральні засоби, наприклад, трави.

3 ступінь захворювання.

Залежність прогресує і захоплює людину як психічно, так і фізично.

На третій стадії звикання проявляється вже на хімічному рівні. Відбувається трансформація обмінних процесів в мозку. Згодом гормони задоволення перестають вироблятися без сп’яніння. Це і є процес розвитку абстинентного синдрому. Він вже не дає алкоголіку самостійно відмовитися від випивки і позбутися від викликаних проблем зі здоров’ям.

Блювотний рефлекс зникає і не спрацьовує навіть при прийнятті величезної кількості спиртного. Важке похмілля провокує до нового прийому алкоголю. Час дня і обставини перестають грати роль для людини, щоб напитися. Він вже не приймає це рішення, а слід інстинкту, імпульсу, необхідності, продиктованої вже відбулися внутрішніми змінами.

Виразність хвороби настільки сильна, що її неможливо приховувати. Запої стають тривалими, а при їх припиненні виникають ломки. Неконтрольована, буйна, непередбачувана поведінка, агресія, наркотична маячня проявляються все частіше. Швидко втрутитися і постаратися змінити ситуацію на цьому ступені вже просто необхідно. Потрібне термінове вжиття заходів.

4 стадія.

Якщо раніше не було ніяких спроб запобігти розвитку недуги, алкоголік може дійти до крайнього ступеня захворювання.

У цій фазі ускладнення досягають піку, переходячи в патологію. Ураження печінки та інших органів призводить до їх поступової відмови, дисфункції. Клітини починають відмирати, всихають м’язи. Виникають злоякісні пухлини, проблеми кровоносних судин, важкі форми захворювань. До моменту досягнення 4-останнього і найстрашнішого ступеня, через алкоголізм вже серйозно порушені координація і мова.

Запій може тривати дуже довго, стає хронічним, при цьому втрачається будь-який інтерес до життя.

Здається, що на четвертій стадії алкоголізму людина існує тільки щоб пити – всі думки і зусилля спрямовані на пошук чергової дози, яка продовжує вбивати його зсередини. Фізична тяга стає непереборно сильна. За умови повної і різкої відмови від спиртного, можливий летальний результат.

Особливості алкоголізму у жінок.

Ранній алкоголізм у молодих чоловіків і дам, навіть підлітків-давно і всерйоз обговорювана ситуація, лякаюче явище, що вимагає втручання. Останнім часом, саме проблема захворювання представниць прекрасної статі стоїть все гостріше.

Причина, по якій жіночий алкоголізм вважається більш небезпечним в тому, що він наступає швидше і навіть при вживанні набагато менших доз спиртного. Наслідки ж можуть бути куди більш руйнівними і лякаючими. Пристрасть до алкоголю позначається не тільки на зовнішності та гормональному фоні – пивний живіт, кола під очима, набряклість і інші явні фактори, що характеризують питущого людини.

Психологічні причини хвороби у жінок зазвичай набагато глибше.

Серйозні особисті переживання і нещастя легко можуть підштовхнути дівчат до спроб забутися за допомогою алкоголю. Розпізнати початок звикання і почати лікування буває набагато складніше, тому що жінки старанно приховують ознаки алкоголізму. До моменту, коли проблема стане очевидна, медицина може вже бути безсила перед тяжкістю захворювання.

Пияцтво жінок завдає шкоди сім’ям і суспільству в цілому. Здоров’я і розвиток дітей в набагато більшій мірі залежить від благополуччя материнського організму, який дає їм життя. Але захопилися алкоголем жінки перестають думати про вагітність або піклуватися, про вже народжених дітей.

Тривалість лікування багато в чому залежить від того на який щаблі розвитку вдалося розпізнати хворобу і почати комплексну терапію. Зазвичай схема одужання має на увазі скасування прийняття спиртного (в деяких випадках – поступову) і включає спеціальні процедури по виведенню отруйних речовин з тканин організму.

Тверезий спосіб життя може і повинен стати нормою для людини, яка зазнала залежності, але це зажадає титанічних зусиль і сили волі.

В першу чергу важливо приділити достатню увагу самої психології хворого і зрозуміти основну причину ситуації, що склалася, щоб намагатися її вирішити. І, звичайно, підтримка рідних і близьких, домашній затишок і комфорт створять сприятливі умови для одужання.

Прояви останньої стадії алкоголізму.

Алкоголізм-це патологічна залежність, якій властиво негативний розвиток. Захворювання носить поліетіологічний характер, швидкість розвитку і переходу до наступної стадії відрізняється для кожного індивіда. Остання стадія алкоголізму частіше настає через 10-15 років вживання спиртних напоїв. Але можливо і прискорений перебіг хвороби, при якому людина за 5 років перетворюється в асоціальний елемент. Небезпека третьої стадії полягає в швидкому прогресуванні клінічних симптомів з подальшим настанням недоумства. Без медичного втручання хворі не живуть більше 5-10 років.

Характерні ознаки і симптоми.

Одним з перших проявів останнього етапу розвитку алкоголізму є швидке сп’яніння. Це наслідок токсичного ураження печінки і нирок, які не справляються зі знешкодженням метаболітів етилового спирту. Тому хворий рідше п’є міцні напої, переходячи на пиво і кріплене вино. У цьому періоді розвитку захворювання людина приймає алкоголь дрібно, дрібненькими порціями, але протягом дня. Приблизно кожні 2-4 години. Тому він весь час в стані легкого або середнього сп’яніння. Ейфорія виражена слабкіше в порівнянні з 1-2 стадією захворювання. Якщо у залежного немає грошей на покупку алкоголю, він вживає технічний спирт, одеколон. Частішають епілептичні напади, тому про цю стадію ще говорять, що вона енцефалопатична.

Нудота і блювота на даному етапі є підтвердженням факту непереносимості спиртного організмом. Тривалі, практично безперервні запої: від декількох тижнів до місяця і більше. Хворий може пити за один раз меншу кількість алкоголю, але добовий обсяг спиртного при цьому не знижується. Асоціальна поведінка виражається у втраті інтересу до всього: роботі, сім’ї, хобі, спілкуванню з друзями. Єдиною думкою людини стає випивка. Втрата ваги через зниження апетиту.

Щоб не допускати проявів ломки, алкоголік запасається випивкою про запас. Він п’є і вдень, і вночі. При пропуску чергової дози йому доводиться стикатися з важкими соматовегетативними і неврологічними розладами.

Цілодобово Анонімно Безкоштовно.

Зміни у внутрішніх органах.

Постійне пияцтво на тлі зниженої толерантності характеризується вживанням дробових порцій алкоголю протягом дня з інтервалами в 2-4 години. Алкоголік постійно знаходиться в стані сп’яніння легкого або середнього ступеня. У разі передозування він впадає в ступор. Можливі значні провали в пам’яті. Від дебюту залежності до третьої стадії проходить 10-15 років, за цей час не тільки істотно порушується функціональність внутрішніх органів:

Змінюється метаболізм: в результаті впливу етанолу на головний мозок людини не турбує відчуття голоду. У хворого розвивається полінейропатія, що протікає з руйнуванням периферичних нервів. Хворі відчувають слабкість м’язів, болі в руках і ногах. Відбувається атрофія тканини, зниження чутливості кистей і стоп. Закупорка судин призводить до згущення крові, що стає причиною аневризми, геморагічного інсульту, стенокардії та гіпертонічної хвороби. Нирки є фільтром організму, тому беруть на себе першими наслідки токсичних продуктів етанолу. Згодом їх функція порушується, а шкідливі речовини накопичуються. Про недостатність парного органу можна судити по набряклості особи питущого, синців під очима, проблем з сечовипусканням. Порушується репродуктивна функція у чоловіків розвивається статева дисфункція, у жінок частіше виникають гінекологічні захворювання. У разі зачаття можливі хромосомні аномалії. Діти у питущих батьків народжуються з синдромом алкогольної залежності.

В цілому, етанол призводить до негативних змін у всіх органах і системах організму. Найчастіше при хронічній алкогольній залежності у хворих реєструють виразку шлунку, панкреатит, цироз печінки, злоякісні утворення. Можливий параліч дихального центру через порушення актів вдиху-видиху. Ступінь прояву патологічних змін залежить від віку людини, його алкогольного стажу і наявності супутніх захворювань.

Порушення нервової системи.

ступінь алкоголізму

Абстинентний синдром, крім фізичних симптомів (тремор, тахікардія, мігрень, запаморочення) супроводжується і вегетативними ознаками. Це виражається постійно пригніченим настроєм, підвищеною тривожністю, панічними атаками і параноєю. Нестача кисню призводить до загибелі клітин головного мозку і розвитку епілепсії, психозів, амнезії, галюцинацій. Незважаючи на невеликі одноразові дози алкоголю, ломка настає вже через кілька годин після його прийому. Бажання похмелитися у хворого настільки велике, що він буде принижуватися і жебракувати, аби вгамувати свою потребу.

Запійний пияцтво – це характерна ознака 3 стадії алкоголізму. При циклічному вживанні спиртних напоїв хворі п’ють великими дозами. Це супроводжується сопорозним станом, глибокої амнезією. Через 3-4 дні знижується толерантність до спиртного, тому вживають вони кожні 2-3 години. В результаті таких дій наростає анорексія, прогресують диспепсичні явища. Через тиждень такого способу життя виникає непереносимість навіть мінімальних доз алкоголю. Тому залежному доводиться робити вимушену перерву. Потім все повторюється.

Деградація особистості.

Саме по собі поняття регресії при хронічному алкоголізмі означає зміну характеру хворого з домінуванням агресивних рис. З його свідомості стираються всі уявлення про мораль. Швидкими темпами відбувається зниження інтелекту: погіршується пам’ять, концентрація, губляться професійні навички. В результаті загибелі клітин головного мозку настає недоумство. Така людина не живе, а, скоріше, паразитує за рахунок інших.

Алкогольно-психопатоподобный тип – відсутні ознаки органічного психосиндрому. Такі хворі брехливі, хвалькуваті, схильні переоцінювати свої можливості. Поведінка нестійка: швидко переходять від стану повного блаженства до депресії. Зниження інтелекту і втрати професійних знань не відзначається, але і застосування можливостей немає. Органічно-судинний тип характеризується погіршенням пам’яті і уваги, апатією, стомлюваністю, низькою працездатністю. Одночасно хворого турбують порушення сну, в настрої превалюють депресивні стани. Під час абстиненції виникають думки про суїцид. Деградація за змішаним типом — найбільш часто реєстроване ускладнення 3 стадії розвитку алкоголізму. У ній поєднуються інтелектуально-амнестические порушення і зміни особистості по алкогольно-психопатоподобному типу.

У міру прогресування і збільшення тяжкості ступеня алкогольних змін діагностують парціальну деменцію, що відповідає перехідній 2-3 стадії захворювання. При вираженій деградації людина стає непрацездатним.

Прогноз.

Третя стадія хвороби складно піддається терапії. У разі відсутності звернення за медичною допомогою людина гине. Середня тривалість життя таких хворих не більше 5-7 років. Смерть наступає в результаті психозу, енцефалопатії, панкреатиту, цирозу печінки та інших ускладнень з боку внутрішніх органів. Принципи терапії не відрізняються від таких на попередніх стадіях розвитку хвороби. Але в даному випадку лікування може бути утруднене через асоціальної поведінки людини.

Найбільш часті причини смерті при алкоголізмі — серцево-судинні захворювання. Зокрема, алкоголь, викликаючи ураження міокарда, призводить до розвитку хронічної серцевої недостатності і збільшує ризик розвитку смертельної фібриляції шлуночків. Алкоголізм може закінчуватися смертю від гострої алкогольної інтоксикації, панкреонекрозу при гострому панкреатиті, алкогольного цирозу печінки. Алкоголіки мають високий ризик суїциду і отримання в результаті нещасних випадків травм, несумісних з життям.”

Висновок.

У разі розвитку алкогольної залежності повернути людині повноцінне якість життя можна при зверненні за медичною допомогою на 1-2 стадії хвороби. Характер патологічних змін на останній стадії багато в чому незворотний. Внутрішні органи працюють на знос, і до цього часу їх функціональність стає недостатньою для знешкодження токсичних продуктів метаболізму етанолу і підтримання життєвих ресурсів. Завданням лікарів в таких випадках є максимальне полегшення поточного стану для хворих і психологічна підтримка.

Стадії алкоголізму.

Стадії алкоголізму — це кілька послідовних етапів розвитку алкогольної залежності. Кожна стадія має характерну симптоматику і особливості, за якими можна визначити формування і розвиток захворювання.

Зміст:

Алкоголізм формується протягом кількох років, тому для багатьох залишається непомітним той момент, коли від періодичного вживання «легких» спиртних напоїв, вони перейшли до систематичного, а часто і запойному розпивання міцного алкоголю.

Перша стадія алкоголізму.

Початкову стадію також називають невростенической. Розпивання відбувається епізодично і майже не відрізняється від звичайного вживання. Головною відмінністю на 1-ій стадії можна вважати становлення нав’язливого бажання досягти стану сп’яніння.

Відбуваються перші зміни реакцій організму на спиртні напої. Поступово починає розвиватися толерантність. Періодичний прийом спиртного плавно переходить в систематичне пияцтво. Для себе і оточуючих алкоголік може виправдовувати це бажанням розслабитися. Спиртне стає інструментом для боротьби з життєвими труднощами, а також може послужити для підняття настрою. Залежна людина завжди знайде тисячу причин, чому він може і повинен продовжувати пити, замість того, щоб просто відмовитися.

Важливо! На початковій стадії алкогольної залежності людина щиро вірить, що здатний відмовитися від спиртного в будь-який момент.

Ознаки та симптоми першої стадії алкоголізму:

Контроль над кількістю випивається поступово знижується.

Втрата кількісного контролю в процесі вживання є одним з головних симптомів становлення 1 стадії алкогольної залежності. Кілька незначних доз алкоголю призводять до легкого сп’яніння, що сприяє подальшому більш швидкоплинному пияцтву, часто до повної неосудності. Таким чином, прагнення досягти максимального ступеня сп’яніння при будь-якому застіллі або святі є наочною ознакою розвитку алкоголізму.

Розвиток толерантності до спиртного.

Для досягнення сп’яніння людині потрібна все більша кількість алкоголю. Так, багато переходять з легких алкогольних напоїв (пиво, коктейлі, вино) на більш міцні (горілка, коньяк та інші).

Становлення психічної адикції.

Зазвичай, на початковому етапі розпивання спиртного відбувається в умовах, які загальноприйняті в конкретному соціальному середовищі (свята, застілля, зустрічі з друзями). Однак, з формуванням психічної залежності до цього списку додаються різні побутові та ситуаційні проблеми (перепади настрою, сімейні проблеми, труднощі на роботі та інші).

Також на першій стадії спостерігається:

Відсутність фізичної залежності; формування неврастенічного синдрому; перехід від ситуаційного вживання до систематичного.

Друга стадія алкоголізму.

Головною відмінною особливістю другої стадії є формування абстинентного синдрому і фізичної тяги до алкоголю. Вживання позначається на фізіологічному, психічному здоров’ї і накладає серйозний відбиток на соціальне життя. Виникають проблеми на роботі, псуються відносини в сім’ї, а місце друзів займають співспоживачі. Помітно змінюється і характер алкоголіка: людина стає агресивною, запальною, дратівливою і схильною до депресій.

Ознаки та симптоми другої стадії алкогольної залежності:

Поява яскраво вираженого абстинентного синдрому (похмілля).

ступінь алкоголізму

Абстиненція призводить алкоголіка до запійного вживання. Для того щоб уникнути больових симптомів людина змушена підтримувати наявність етанолу в організмі. Таким чином, розпивання може відбуватися від декількох днів до місяця без періодів повного витвереження.

Алкогольна амнезія.

Прийом спиртних напоїв супроводжується епізодичними провалами в пам’яті. Часто алкоголік на наступний день після п’янки може і зовсім забути все, що відбувалося в період прийому алкоголю.

Компульсивное потяг до спиртного.

Тяга до алкоголю стає неконтрольованою і непереборною. Постійна потреба в спиртному стає невід’ємною частиною особистості і займає найважливіше місце в житті людини. Звичні сімейні та духовні цінності відходять на другий план.

Активний захист вживання.

Усвідомлюючи чи ні, але людина буде постійно вигадувати виправдання для захисту свого вживання. Всередині сім’ї це часто стає причиною наростаючих проблем і скандалів, так як «заперечення» алкоголіка на другій стадії стає ще сильнішим.

Максимальна толерантність до спиртного.

Досягнення так званого «алкогольного плато» відбувається саме на 2-ій стадії алкоголізму. Для звичного сп’яніння алкоголіку потрібно дуже багато пити, при цьому період «ейфорії» з кожним разом стає все коротшим.

Крім перерахованих ознак для другої стадії розвитку алкогольної залежності також характерно:

Розвиток алкогольних психозів (біла гарячка, голлюциноз); Соматичні порушення різного характеру (панкреатит, інсульти, інфаркти та інше); Порушення в роботі нервової системи;

Третя стадія алкоголізму.

Тяга до алкоголю стає ще більш сильною і нестерпною. Патологічні зміни в організмі призводять до падіння толерантності, для сп’яніння знову досить навіть невеликої дози спиртного. Таким чином, зниження добової дози алкоголю, приблизно на 50%, абсолютно точно свідчить про перехід на заключний етап розвитку алкоголізму.

Абстиненція на останній стадії алкоголізму часто стає причиною смерті. Прогресує моральна і розумова деградація. Існує дуже високий ризик виникнення алкогольного делірію. Спостерігаються серйозні проблеми зі здоров’ям, порушення сну і апетиту, емоційна і психічна нестабільність. Відбувається загострення існуючих захворювань. Згідно з даними ВООЗ середня тривалість життя на третій стадії становить 5-7 років.

Важливо! На заключному етапі лікування алкоголізму ускладнюється наявністю численних супутніх захворювань і патологій. Своєчасне звернення до фахівців допоможе врятувати людині життя.

Стадії алкоголізму у чоловіків і жінок.

Стадії розвитку алкогольної залежності однаково підходять як жінкам, так і чоловікам. Однак, механізм формування і перебіг захворювання можуть відрізнятися в силу ряду фізіологічних особливостей жіночого організму і більш емоційної натури.

Серйозну роль відіграє і громадська думка. До питущим чоловікам в соціумі ставляться досить лояльно, в той час як питуща жінка завжди засуджується суспільством. Таким чином, жіночий алкоголізм може протікати таємно, аж до другої стадії. Тим часом чоловіки вважають за краще випивати в компанії.

Дівчата більш схильні до слабоалкогольних напоїв (коктейлі, вино та інші), чоловіки вважають за краще більш міцний алкоголь (горілка, віскі та інші). Причини вживання також можуть значно відрізнятися. Згідно з соціальними опитуваннями, жінки набагато частіше п’ють через проблеми в особистому житті, а чоловіки вживають «за компанію».

Основних критеріїв формування алкогольної залежності згідно ВООЗ.

Класифікація стадій алкоголізму.

Стадії алкоголізму Ознаки Як проявляється 1-стадія Вживання перестає носити характер «традиції». Систематичні п’янки з надуманого приводу або при повній його відсутності. 1, 2 стадії Зростання толерантності Переносимість алкоголю збільшується в рази. Зникає блювотний рефлекс. 2-стадія Розвиток поведінкових відхилень. Проведення часу зводиться до пошуку спиртного. Рецидиви синдрому відміни (похмілля) Ігнорування соціальних і сімейних зобов’язань. Алкоголь займає домінуюче місце в житті. Симптоматика при абстиненції стає більш виразною. З’являються провали в пам’яті, нудота, тремор. 3-стадія Спроби уникнути абстинентний синдром. Зниження толерантності до спиртного. Розпивання спиртного вранці або вночі для попередження симптомів. Для досягнення сп’яніння знову досить малих доз спиртного.

Укладення.

Ми можемо спостерігати, що алкогольна залежність розвивається поступово протягом декількох років. Після однієї чарки горілки або кухлі пива ніхто не стає алкоголіком, однак і намацати грань між бажанням розслабитися і повноцінної залежністю, теж мало кому вдається.

Сучасні методи боротьби з алкоголізмом дозволяють допомогти алкоголіку на будь-якій стадії захворювання. Чим раніше ви звернетеся за допомогою, тим більше шансів у людини буде на одужання і відновлення власного життя.

Алкоголізм.

У книжковій версії.

Том 1. Москва, 2005, стор 499.

Скопіювати бібліографічне посилання:

Алкоголізм, хронич. хвороба, що викликається систематич. вживанням алкогольних напоїв і виявляється у вигляді психич. і физич. залежності від алкоголю. Для неї характерні: патологіч. потяг до алкоголю; втрата контролю над кількістю випитого алкоголю; наростання доз алкоголю, необхідних для досягнення сп’яніння (ріст толерантності до алкоголю); похмілля (абстинентний синдром); провали пам’яті на отд. події, що відбувалися в період сп’яніння; токсич. ураження разл. органів і систем. А.-одне з захворювань, що загрожують негативними соціальними наслідками. Термін » а. » в значенні хвороби вперше застосований в 1849 швед. лікарем М. Гуссом. Але ще тривалий час переважало уявлення про А. як про пияцтво, шкідливу звичку і розбещеності. Лише до сер. 20 ст. остаточно склалося розуміння а. як хвороби завдяки роботам Е. Крепеліна, К. Бонгеффера (1868-1948), Е. Блейлера, Е. Джеллінека (1890-1963), С. С. Корсакова, С. Г. Жисліна (1898-1968), І. В. Стрельчука (1901-91) та ін. за Міжнар. класифікації хвороб А. відноситься до класу V «Психічні розлади та розлади поведінки», де йому відповідає термін «алкогольна залежність».

Вживання алкоголю: наслідки для здоров’я.

Для багатьох людей алкогольні напої є невід’ємним атрибутом будь-якого свята або вечірки. Часто, випиваючи черговий келих вина або чарку міцного спиртного, людина не замислюється про те, що, крім приємних відчуттів, п’янка рідина завдає шкоди. Надмірне вживання алкоголю призводить до незворотних наслідків: на певних стадіях алкогольної залежності виявляються важкі патології нервової та інших систем організму.

Що таке алкоголь.

ступінь алкоголізму

З наукової точки зору алкоголь – це етиловий спирт. Етанол являє собою рідину, яка не має кольору, але володіє специфічним смаком і запахом. Отримують цей вид спирту бродінням або штучним шляхом. Застосовується речовина як знезаражувальний засіб, паливо, розчинник. У побуті алкоголем називають напої, до складу яких входить етанол в різних концентраціях.

Чим шкодить алкоголь.

Потрапляючи в організм людини, алкоголь діє як розчинник, руйнуючи жирову оболонку еритроцитів. В результаті кров’яні тільця склеюються. Такі утворення здатні заблокувати кровотік в дрібних капілярах. Процес призводить до того, що мозок отримує недостатньо кисню і поживних речовин, його клітини гинуть. Збої роботи центральної нервової системи сприяють порушенню функціонування інших органів. Велика кількість спиртного викликає хронічні, незворотні патології.

Що буде, якщо пити.

Наслідки від вживання алкоголю пов’язані з токсичним впливом етилового спирту на організм чоловіків і жінок. Тяжкість побічних дій напоїв пов’язана з їх міцністю, кількістю і частотою розпивання. Прийом невеликих доз спиртного на важливих заходах може не принести шкоди. Надмірне вживання загрожує розвитком алкогольної енцефалопатії, формуванням залежності, порушенням роботи внутрішніх органів, соціальною деградацією та іншими негативними наслідками.

Помірне вживання.

На думку деяких фахівців, помірне вживання спиртного в кількостях, дозволених ВООЗ, не завдає організму великої шкоди, не формує залежності і не призводить до стану сп’яніння. Алкоголь в малих дозах може бути корисний для профілактики захворювань, оскільки змушує працювати захисні системи. При цьому слід пам’ятати, що такий метод попередження недуг дуже небезпечний, особливо для людей, які мають генетичну схильність до алкоголізму.

Щоденне вживання.

Представники Всесвітньої організації охорони здоров’я попереджають про те, що вживання етанолу щодня категорично заборонено. Випиваючи кожен день, людина ризикує поступово придбати звикання. Існує ризик втрати контролю, бажання систематичний збільшувати дозу – це прямий шлях до алкоголізму, придбання розладів психічного і фізичного здоров’я. Рекомендується робити перерви в кілька днів, щоб токсини виводилися з організму.

Зловживання.

Організм сприймає підвищені дози міцного алкоголю, як отрута, тому ви завдаєте собі шкоди, навіть якщо напиваетесь вкрай рідко. Велика кількість спиртного негативно впливає на мозок, печінку, серцево-судинну систему і шлунково-кишковий тракт. Постійне зловживання алкоголем здатне викликати стійку залежність, що призводить до незворотних наслідків.

Залежність від алкоголю.

Потрапляючи всередину організму, підвищені концентрації алкоголю можуть викликати стійку залежність. Пояснюється це токсичними властивостями етанолу. Алкоголізм – це хвороба, яка характеризується постійним, безконтрольним вживанням спиртних напоїв, патологічним потягом до стану сп’яніння, зміни толерантності до алкоголю. Фахівці виділяють наступні ознаки захворювання:

Наявність алкогольного абстинентного синдрому – при відмові від вживання спиртного пацієнт відчуває негативні фізичні і психологічні зміни. Бажання випити з’являється в будь-якій ситуації, що має емоційну значимість. Виявляються зміни в поведінці: провали в пам’яті, агресивність, відсутність бажання спілкуватися з близькими та ін. Відсутність системи, споживання спиртного може тривати більше доби (запої). Підвищення толерантності до етилового спирту, збільшення порогу відторгнення алкоголю. Постійне похмілля, бажання випити, щоб прибрати його симптоми. Наявність певних зовнішніх проявів (синців, потовщення вен, швидкого старіння шкіри).

Коли людина вважається алкоголіком.

Фахівці рекомендують відмежовувати побутове пияцтво від алкоголізму. У першому випадку людина може дозволити собі випивати систематично, проте припинення вживання спиртовмісних напоїв не приносить важких наслідків, агресії, відбувається за бажанням. Такий стан не класифікується як захворювання. Алкоголіком є людина, що страждає алкоголізмом. Він не здатний контролювати своє бажання випити, кількість споживаного спиртного, схильний до запоям.

Причини виникнення.

Отримати залежність від спиртного може кожна людина, якщо перестане контролювати себе, оскільки деякі культурні особливості провокують людей на вживання п’янких напоїв в години радості, смутку, на святах. Існує 2 групи громадян, які особливо схильні до звикання до етанолу. Фахівці виділяють наступні причини алкоголізму:

Спадкову схильність. Люди, які мають серед предків алкоголіків, можуть отримати генетичний матеріал, що відповідає за високий ризик звикання до спиртного. Психологічні фактори. Емоційні переживання (втрата роботи, нещасна любов, смерть близьких людей) можуть стати причиною пристрасті до спиртних напоїв. Людина намагається вживати алкоголь, щоб розслабитися, уникнути моральної травми. У підсумку набуває постійної тягу до етанолу.

Як розвивається алкоголізм.

Небезпечним фактором розвитку алкоголізму є те, що стійка пристрасть може виникати непомітно для пацієнта. Людина починає вживати спиртне в компаніях по святах або періодично випивати, щоб заспокоїти нерви. На цьому етапі етанол може не викликати негативних реакцій. Відчуття розслаблення і веселощів призводить до того, що вживання алкоголю стає більш частим. В результаті людина набуває залежність, у нього починають проявлятися симптоми алкоголізму. Поступово відбувається розкладання особистості, настає фізична тяга до спиртного.

Стадії алкоголізму.

Фахівці виділяють 3 ступеня алкоголізму. Кожна стадія характеризується наступними факторами:

Перша ступінь – на цьому етапі розвитку хвороби у пацієнта часто з’являється бажання вжити спиртне. Якщо воно не задовольняється, через деякий час зникає. Коли хворий випиває, відбувається різка втрата контролю над кількістю вживаного алкоголю. Людина стає агресивним, дратівливим, трапляються епізоди втрати пам’яті. Кожне пияцтво має ту чи іншу причину, яку пацієнт придумує для виправдання. Алкоголік перестає оцінювати його як негативне явище. Друга стадія – характеризується зростанням толерантності до спиртних напоїв. На цьому етапі формується фізична залежність: абстинентний синдром, головний біль, спрага, дратівливість, тремор рук та тіла, порушення сну. При різкому перериванні запою можливе виникнення ускладнень. Третя стадія – збільшується тяга до вживання алкоголю. Виникають порушення психіки, що призводять до амнезії. Відбувається стрімке зростання фізичної, соціальної та особистісної деградації. Запій провокує сильне виснаження організму, якщо його переривання відбувається без медичного втручання, можливе виникнення металкогольного психозу.

Тривалість життя алкоголіка.

На питання, скільки живуть алкоголіки, не можна дати однозначної відповіді, оскільки організм кожної людини індивідуально реагує на етиловий спирт. Важливим фактором є якість напоїв і кількість їх вживання. Випиваючи келих хорошого вина за вечерею, ви можете прожити довге щасливе життя. На думку багатьох вчених, деяким людям це може принести навіть користь.

Вживання дешевих напоїв, сурогату здатне викликати не тільки ураження внутрішніх органів, але і гостру інтоксикацію. Згідно зі статистикою, середня тривалість життя алкоголіка становить 48-55 років. При цьому термін може бути коротшим для жінок, запійних п’яниць і людей, що почали вживання алкогольних напоїв, будучи підлітками. Найвищий ризик смертності мають хворі, що знаходяться на 3 стадії залежності. Вони вмирають від важких патологій органів, проживаючи 6-7 років після постановки такого діагнозу.

Наслідки вживання алкоголю.

Непомірне вживання алкоголю в будь-якому віці стає причиною підвищення ризику захворювань систем організму, порушує діяльність головного мозку людини. Наслідком таких процесів стають незворотні зміни психіки, зниження соціальної активності, нанесення фізичної шкоди хворому. При регулярному вживанні людина відчуває постійне отруєння, що викликає відкладення шкідливих речовин всередині організму.

Соціальні наслідки.

Алкогольна залежність безпосередньо позначається не тільки на самому пацієнті, але і на його сім’ї, колі спілкування, кар’єрі. Хворий стикається з економічними труднощами, оскільки багато коштів йде на покупку спиртного. Крім цього, із-за залежності можуть виникнути проблеми на роботі, оскільки алкоголік не в змозі виконувати свої функції належним чином, пропускає трудові дні через похмілля.

Руйнівний вплив надає постійне пияцтво і на сім’ю хворого. Відбувається це, оскільки частішають конфлікти, пацієнт стає агресивним. Життю алкоголіка і оточуючих загрожує водіння в п’яному вигляді. При управлінні транспортом після розпивання спиртних напоїв істотно зростає ймовірність ДТП. У стані алкогольного сп’яніння люди більшою мірою схильні до ризику скоєння злочину.

Наслідки для здоров’я.

ступінь алкоголізму

Алкогольна залежність робить істотний вплив на фізичне і психічне здоров’я пацієнта. Надмірне вживання спиртовмісних напоїв може викликати такі наслідки алкоголізму:

Токсичний вплив етанолу на нейрони (нервові клітини) та структури головного мозку починається навіть при попаданні в організм невеликих доз речовини. Фахівці відзначають порушення активності керуючих центрів, збої в регуляторних механізмах кори. Такі процеси сприяють швидкій зміні настрою, часткової втрати контролю над вчинками, дратівливості, агресивності, виникнення психічних порушень. Патологічні процеси в нейронах негативно позначаються на функціонуванні органів почуттів, інтелектуальних здібностях пацієнта, його пам’яті. При систематичному споживанні спиртного спостерігається хронічна енцефалопатія, можливий інфаркт мозку. Тривалий вплив алкоголю провокує хворобу Альцгеймера, Паркінсона. Церебральні судини стають ламкими, можуть утворюватися аневризми з подальшими розривами. Підвищується ризик виникнення тромбів, порушення кровопостачання, атрофічних явищ слухового і зорового нервів, ішемічних інсультів спинного, головного мозку. Поступово хронічний алкоголізм призводить до незворотних психічних захворювань, повної деградації особистості. Наслідками вживання спиртного з боку серцево-судинної системи: кардіоміопатія з розвитком недостатності серця, гіпертонія зі схильністю до розривів артерій, вен, аневризм, ішемія, інфаркт міокарда, блокади, аритмії. Негативний вплив частого вживання алкоголю на репродуктивну систему людини полягає в порушеннях життєздатності і дозріванні статевих клітин, формуванні безпліддя, високому ризику вроджених патологій плода. Для чоловіків небезпека полягає в зниженні ерекції, що призводить до поступового розвитку імпотенції. Також при тривалому вживанні виникають стійкі гормональні порушення. Частими наслідками алкоголізму є виразково-некротичні та запальні процеси шлунка (гастрити, виразкова хвороба), ураження підшлункової залози, що супроводжуються хронічними панкреатитами і цукровий діабет. Поступово лікарі відзначають виснаження всього організму, пов’язане з порушенням метаболізму і зниженням апетиту. Можлива поява онкологічних захворювань шлунка і кишечника. Захворювання печінки розглядаються фахівцями, як найнебезпечніші наслідки систематичного пияцтва. Клітини органу не можуть справлятися з хронічною інтоксикацією, тому алкоголіки часто страждають фіброзами, цирозами і гепатитами.

Як часто можна пити алкоголь.

Всесвітня організація охорони здоров’я, встановлюючи певну безпечну дозу алкоголю на добу, попереджає, що пити кожен день – ризик для нормального функціонування організму. Щоб патологічних станів не виникало, рекомендується робити перерви. Фахівці радять вживати спиртні напої не частіше 1 разу на 3 дні, при цьому обходитися потрібно мінімальною дозою.

Безпечна доза алкоголю в день.

Стандартна доза спиртних напоїв, встановлена ВООЗ, дорівнює вмісту 10 г чистого етанолу. Така порція називається дрінк або юніт. Еквівалентом для неї служить 330 мл пива, 150 мл сухого вина, 45 мл міцного алкоголю. Всесвітньою організацією встановлені наступні безпечні дози спиртовмісних напоїв в день:

Для чоловіків – 4 дрінка, що еквівалентно 100 г горілки, 3 келихах сухого вина, 1-2 банкам пива. Для жінок безпечна доза-3 юніта, що становить 1-2 келихи сухого вина, 80 г горілки, 1 пляшку пива.

Ступені алкоголізму і їх ознаки.

Спиртовмісні напої являють собою приховану загрозу здоров’ю всіх, хто воліє вживати їх за святковим столом або у вечірні години як засіб для зняття стресу. Все це може привести до розвитку алкоголізму, який складно назвати слабкістю або шкідливою звичкою людини. Адже подібний стан вважають досить серйозним захворюванням, що носить хронічний характер.

За даними статистичних досліджень, практично 90 % людей пробували спиртне хоча б раз у житті. Але лише у 10% з них розвинулася залежність на тлі вживання цих напоїв. Так чому хвороба вражає лише певних людей, і яким чином можуть бути визначені ступеня алкоголізму?

Виникнення залежності.

Алкоголізм-це хвороба, заразитися якої просто неможливо. Людина сама стає на цей шлях, якщо починає часто приймати спиртне по знаменних датах, святах і іншим життєвим подіям. А кожна випита чарка спиртовмісної напою – це пряма дорога до мук і страждань не тільки його, але і близьких людей.

За словами наркологів, не всі люди можуть стати алкоголіками. Як правило, хвороба вражає того, хто виявляється слабким в моральному і плані, а також тих, хто володіє слабкою силою волі. Для таких людей спиртовмісні напої — це справжній порятунок. Адже вживаючи горілку або вино, п’яниця отримує справжнє задоволення, відчуваючи прилив енергії і сил. Так може таким людям варто постійно приймати міцний продукт? Ні!

Подібне вживання найчастіше переростає в залежність, яка, як і багато інших хвороб, дуже небезпечна для здоров’я. Які ж основні причини її появи? На думку вчених, алкоголізм загрожує в першу чергу тим, хто:

Володіє до нього генетичною схильністю. Це люди, чиї сім’ї мають історії вживання спиртного або наркотиків. В цьому випадку ймовірність виникнення залежності підвищується в 6 разів. Мав ранній контакт зі спиртним. Дуже часто алкоголіками стають ті люди, які почали вживати спиртне в підлітковому віці. Курити. Даний фактор підвищує ймовірність виникнення алкоголізму в п’ять разів. Схильний до частих стресів. У неприємних ситуаціях у людини знижується настрій, виникає тривожність і падає працездатність. Позбутися від таких неприємних відчуттів багато хто намагається за допомогою чарки горілки або келиха вина. Випиває за компанію. Якщо друзі людини регулярно вживають спиртне або вже схильні до алкоголізму, то він сам починає частіше тягнуться до чарки. Страждає від депресії. Для усунення симптомів пригніченого стану люди часто вдаються до самолікування, застосовуючи в якості ліків спиртне. Схильний до впливу реклами. Дуже часто в ЗМІ алкоголь зображується в якості атрибута «красивого» життя. На думку експертів, подібна реклама, що згадує спиртне в позитивному ключі, створює у певної аудиторії впевненість у прийнятності його надмірного вживання.

Алкоголізм розвивається поступово, проходячи при цьому певні ступені і проявляючись конкретними симптомами. Спостерігаючи наявні ознаки захворювання, фахівець здатний досить точно визначити стадію патології. Це дозволить йому запропонувати пацієнтові найбільш ефективну схему лікування.

Ознаки виникнення алкоголізму.

Для того щоб зрозуміти, що людина, що вживає спиртне, став від нього залежний, необхідно зазначити конкретні симптоми хвороби. А для цього важливо знати ступеня алкоголізму і їх ознаки. До останніх відносяться такі стани:

Людина починає випивати в самоті. Для цього йому не потрібна компанія. Крім того, алкоголік здатний наодинці з самим собою «прийняти» будь-яку кількість спиртного. Виникнення чітко відчутного бажання випити. Прийом алкоголю перестає залежати від ситуацій, тобто свят або присутності компанії. Існує тільки потреба в прийнятті міцних напоїв. Випивка спиртного потай від близьких і друзів. Така людина все частіше починає їздити «на дачу» або «на пікніки», а в його кишенях з’являються льодяники, жувальні гумки, а також засоби, що дозволяють відбити запах міцних напоїв. Алкоголік починає робити «заначки». Він ховає в потайних місцях вже відпиті пляшки з алкоголем, часом переливаючи його в незвичайну тару — в Глечики, графини або пластикові пляшки. Відсутність контролю над кількістю випитого. Людина приймає алкоголь в таких обсягах, в яких він може це зробити. У нього втрачається здатність захистити себе від Підняття чергової чарки, і втрачається всяке почуття міри. Провали в пам’яті, що трапляються під час випивки. Вже протверезівши, людина часом навіть і не може згадати деяку частину подій, що сталися під час розпивання спиртного. Виникнення ритуалу випивки. Про алкоголізм можна говорити в тому випадку, якщо людина вживає спиртне, наприклад, до або після роботи, «для апетиту» або під час перегляду телепередач і дратується, якщо це йому не вдається або хто-небудь з присутніх дозволяє собі коментувати подібні дії. Втрата інтересу до улюбленої справи. Людина закидає своє багаторічне хобі, не спілкується з рідними, не доглядає за домашніми вихованцями, відмовляється від поїздок і подорожей. Поява агресії. Вживання алкоголю – це пряма дорога до сімейних сварок і скандалів. При цьому людина, що страждає від залежності до спиртного, проявляє агресію по відношенню до друзів і близьким.

Стан здоров’я.

Залежно від ступеня алкоголізму у людини можуть спостерігатися:

— захворювання внутрішніх органів, що мають тісний контакт зі спиртним, що надходять в організм;

— різкий розвиток психозів;

— порушення в процесах обміну;

— збої в роботі ЦНС.

Перераховані вище ознаки і симптоми характеризують розвиток патології. Саме тому в разі їх виявлення необхідно терміново звернутися до лікаря. Тільки своєчасно проведена терапія дозволить протягом нетривалого часу і без ускладнень вилікувати недугу, відновивши роботу організму.

Механізм виникнення залежності.

При регулярному вживанні алкоголю в мозку порушуються обмінні процеси гамма-аміномасляної кислоти, яка контролює імпульсивність глютамата, який стимулює нервову систему і гормон задоволення дофамін. Що слідує за цим? З плином часу зміни стосуються метаболізму дофаміну, що відбувається в центрах «задоволення». Без цих речовин людина перестає бути задоволеним життям. Це провокують мозок людини на споживання алкоголю, при прийнятті якого можна позбутися від неприємних відчуттів і почати відчувати себе добре.

Що приховують ті, хто страждає від залежності?

Скільки ступенів алкоголізму виділяють фахівці? У хвороби є 4 фази. На початкових її етапах дуже складно судити про наявність того чи іншого ступеня алкоголізму. Розпивання спиртного часто приймають за побутове пияцтво. Складно визначити це навіть і по тесту.

Це відбувається через те, що п’яниця заперечує або применшує свою пристрасть до спиртного. Але варто відзначити, що подібна поведінка – це один із симптомів розвитку алкоголізму. Називають його дисимуляцією. Дана ознака характеризують як анонімний алкоголізм. Людина не просто говорить неправду. Він приховує факт своєї хвороби.

Перший етап патології.

Визначити про те, що у людини настала 1 ступінь алкоголізму, можна по самому головному симптому цієї фази хвороби, яким є втрата блювотного рефлексу. А це, в свою чергу, приводить чоловіка або жінку до перевищення дози спиртних напоїв, доводячи до сильного сп’яніння.

Як визначити ступінь алкоголізму в початковій фазі розвитку хвороби? Другим, науково доведеним симптомом даного періоду, є провали в пам’яті. Причому відновити колишній стан людини стає неможливим навіть після звернення до фахівців з психіатрії.

Перша ступінь алкоголізму характеризується певною регулярністю і тривалістю вживання спиртних напоїв. Ця періодичність становить від 2 до 3 разів протягом тижня. Причому в цій фазі пропадає відраза до випивки, яке раніше з’являлося на другий день. При наявності першого ступеня алкоголізму у чоловіків і у жінок застілля може тривати не один день.

Наступним ознакою першої фази патології є збільшення кількості міцних напоїв, які потрібні для сп’яніння.

Психічна залежність на першому етапі.

ступінь алкоголізму

Для даної фази алкоголізму характерно:

— поява у хворого приємних спогадів про стан сп’яніння, що провокує думки про алкоголь;

— пошук людиною будь-якого приводу, щоб почати пити, про що свідчить згадка цієї теми в розмові з людьми;

— виправдання не тільки своєї поведінки, а й вчинків інших п’яниць;

— підвищення настрою при наближається застілля;

— психічне задоволення від випитого;

— виникнення конфліктів в сім’ї і в трудовому колективі через зловживання спиртним.

Психічна залежність від алкоголю призводить до погіршення здоров’я. Людина стає дратівливим. У нього погіршується працездатність. Все це явно вказує на наявність першого ступеня алкоголізму.

Другий етап патології.

Для алкоголізму 2 ступеня характерні всі симптоми, описані вище. Однак вони ще більше посилюються і, крім цього, з’являються все нові ознаки. Вони і здатні вказати на розвиток другого ступеня алкоголізму.

Людей на психічному рівні здатний частково усвідомити, що знаходиться в залежності від спиртного. Однак відмовитися від нього він вже не в змозі.

При досягненні другого ступеня алкоголізму людина стає максимально працездатним лише після того, як прийняв невелику кількість міцного напою. Крім цього, доза спиртного, яка потрібна йому для сп’яніння, стає більшою в 6-10 разів, ніж обсяг, який випив би здорова людина.

У психології другий ступінь алкоголізму називають пвсевдозапойним періодом. Адже хворий може піти в запій на кілька днів, після чого зробити невелику перерву. Дуже часто такій людині складно заснути без чарки міцного напою.

На другій стадії алкоголізму провали в пам’яті стають ще глибше. Людина, як правило, забуває саме те, що пов’язано з його поганою поведінкою. Крім психічної розвивається і фізична залежність від спиртного. При розпиванні великої кількості міцних напоїв людина починає відчувати:

— тремтіння в кінцівках;

— підвищення серцевого ритму;

— сильні болі в області скронь;

— слабкість в тілі;

— зростання рівня кров’яного тиску.

На початковому етапі розвитку 2 фази патології алкоголіки страждають від судом, схожих за своїм характером і течією на припадки епілепсії. Найбільш складними для людини є перші 2-4 години після того, як він прийняв велику дозу алкоголю. Це період, коли він погано розуміє, не може адекватно мислити і виразно говорити.

Третій етап патології.

Які симптоми характерні для третього ступеня алкоголізму? На цій стадії починає розвиватися абстинентний синдром. Він проявляється в стійкій психічній і фізичній залежності і наркотичному маренні. Алкоголь блокує вироблення різних гормонів, що не дозволяє людині самостійно відмовитися від згубної залежності.

Симптоми алкоголізму 3 ступеня виражаються в тому, що навіть при прийнятті небезпечної дози спиртного у людини повністю відсутня блювотний рефлекс. Для усунення похмілля він приймає нову дозу міцних напоїв, що призводить до тривалих запоям. При алкоголізмі 3 ступеня уражається печінка. Починають проявлятися патологічні збої в роботі нервової системи. При примусовому припиненні запоїв стан алкоголіка схоже з ломками наркоманів. Це період, коли питуща людина стає агресивним, буйним і непередбачуваним. Саме тому дана ступінь алкоголізму дуже небезпечна для здоров’я людини, що вимагає її негайного лікування.

Четвертий етап патології.

Дана ступінь розвитку хвороби характерна втратою толерантності до спиртного. Це пов’язано з виникненням дисфункції багатьох органів, що мають життєво важливе значення. Для того, щоб сп’яніти, такому хворому потрібно вже незначна кількість міцних напоїв.

На четвертій фазі розвитку алкоголізму пошкоджується шлунково-кишковий тракт і печінку. У них починається розвиток злоякісних пухлин. Патологічні зміни зачіпають і кровоносні судини.

На цій останній стадії алкоголізму людина повністю втрачає всякий інтерес до навколишнього його життя. Всі його думки і дії спрямовані на пошук чергової дози. Дійшли до такого стану жінки перестають турбуватися про своє природне призначення. Їх зовсім не хвилює настання вагітності. Особливу небезпеку становить Підлітковий жіночий алкоголізм, що досяг четвертого етапу свого розвитку. Медицина перед таким станом практично безсила.

Дуже часто для цієї стадії патології характерно байдужість до виду вживаного спиртного напою. Такі люди однаково відносяться до спирту, одеколону і склоочиснику. Дуже сильною стає фізична залежність. Якщо таких хворих різко і в примусовому порядку змусити відмовитися від міцних напоїв, то вони можуть просто померти.

Крім описаних вище симптомів четвертої фази алкоголізму її ознаки проявляються в порушенні координації рухів і незв’язної мови. Крім того, відбувається всихання м’язів. Саме тому алкоголіків відрізняє різко виражена худоба.